You Are (Probably) Wrong About You

« previous entry | next entry »
Jul. 6., 2015 | 11:41 am

Tas, ka tu visdrīzāk sevi saproti un zini daudz sliktāk, nekā citi cilvēki, jau kādu laiku ir praktiski postulāts psiholoģijā. Bēdīgi slavena ir mums piemītošā nespēja objektīvi novērtēt savu raksturu un īpašības. Starp citu, tās dēļ es ne pārāk augsti vērtēju dažādus personības testus un to rezultātus. Man šķiet, ka šeit diezgan labi talkā nāktu nofilmēt kādu vienu dienu no savas dzīves un pēc tam paskatīties, kāds tad tu izskaties no malas. Tas ir līdzīgi, kā ar dziedāšanu, kur viens savas balss audioieraksts ir potenciāli vērtīgāks par nedēļu dziedāšanas kaķu un suņu priekšā, jo ļauj novērtēt savas balss plusus un mīnusus un pamanīt dažādas kļūdas, kļūstot par piekasīgo vērotāju no malas. Vēlams, protams, lai diena ir piesātināta un it sevišķi, lai tajā ir intensīvi vērojama saskarsme ar citiem cilvēkiem. Tas varētu kaut daļēji nākt talkā daudzu apsēstībai saprast "kāds tad nu es beigu galā esmu".

Link | ir doma | Add to Memories


Comments {8}

tethys_

(bez virsraksta)

from: [info]tethys_
date: Jul. 8., 2015 - 01:46 pm
Link

Man šķiet, ka cilvēki ļoti bieži pieķeras kaut kādiem priekšstatiem gan par citiem, gan par sevi, un tas ir cēlonis lielai daļai neobjektivitātes. Esmu to ļoti skaidri pamanījusi. Mani mēdz dēvēt teiksim, par X īpašības personību, lai gan es X lietas neesmu teikusi un darījusi jau ļoti ilgi, esmu, piemēram, sapratusi savas kļūdas un tā vairs nedaru, bet cilvēkiem pat gadiem vienalga liekas, ka es esmu X. Tāpat arī pārmaiņas vai nepatiesus priekšstatus ir grūti pamanīt citos cilvēkos. Mēs pilnīgi neobjektīvā ātrumā vērtējam cilvēkus pašā pazīšanās sākumā un turamies pie šiem priekšstatiem neobjektīvi ilgi un cieši. Tas par tām pazīšanās pirmajām svarīgajām 90 sekundēm ir lielāka patiesība nekā mēs ikdienā atzīstam. Tāpat arī vispār kaut kāds iepazīšanās pirmais laiks liek mums padomāt par cilvēkiem X, Y un Q, un šie paviršie iespaidi nez kāpēc ir nejēdzīgi noturīgi.
Man liekas, ka cilvēki tā dara arī paši uz sevi. Nodomā - es esmu X, un viss, lai gan varbūt tas mainās, varbūt tas tā ir bijis tikai kādā periodā, varbūt tas vispār nav X, bet Q.
Vismaz es šo saredzu kā milzīgu citu un pašvērtējuma problēmu.

Atbildēt | Diskusija


Zane

(bez virsraksta)

from: [info]mazaa_maasa
date: Jul. 9., 2015 - 02:06 pm
Link

Es arī tieši iedomājos par tiem pirmajiem iespaidiem un tāpēc arī man liekas, ka vērtējot citus pārādās baigā subjektivitāte - jaTev kāds cilvēks pēc pirmā iespaida nepatīk, tad Tu viņu vērtēsi kritiskāk un nežēlīgāk, savukārt, patīkamos cilvēkus drīzāk pārvērtēsi.
Tādā ziņā, tad ir interesanti, kas ir pamatā tam apgalvojuma, ka citus novērtē objektīvāk?

Atbildēt | Iepriekšējais