Progress

« previous entry | next entry »
Apr. 4., 2018 | 11:18 am

“What is progress? You might think that the question is so subjective and culturally relative as to be forever unanswerable. In fact, it’s one of the easier questions to answer. Most people agree that life is better than death. Health is better than sickness. Sustenance is better than hunger. Abundance is better than poverty. Peace is better than war. Safety is better than danger. Freedom is better than tyranny. Equal rights are better than bigotry and discrimination. Literacy is better than illiteracy. Knowledge is better than ignorance. Intelligence is better than dull-wittedness. Happiness is better than misery. Opportunities to enjoy family, friends, culture, and nature are better than drudgery and monotony.
All these things can be measured. If they have increased over time, that is progress. Granted, not everyone would agree on the exact list. The values are avowedly humanistic, and leave out religious, romantic, and aristocratic virtues like salvation, grace, sacredness, heroism, honor, glory, and authenticity. But most would agree that it’s a necessary start. It’s easy to extoll transcendent values in the abstract, but most people prioritize life, health, safety, literacy, sustenance, and stimulation for the obvious reason that these goods are a prerequisite to everything else. If you’re reading this, you are not dead, starving, destitute, moribund, terrified, enslaved, or illiterate, which means that you’re in no position to turn your nose up at these values—or to deny that other people should share your good fortune.”

“And here is a shocker: The world has made spectacular progress in every single measure of human well-being.”

Excerpt From: Steven Pinker. “Enlightenment Now: The Case for Reason, Science, Humanism, and Progress.”

Nabadzība
Bads
Dzīves ilgums
Karš
Slepkavības
u.t.t.

Link | ir doma | Add to Memories


Comments {49}

gnidrologs

(bez virsraksta)

from: [info]gnidrologs
date: Apr. 5., 2018 - 06:30 pm
Link

Nu jā un pec simts gadiem, ja mūsu civilizācija vēl eksistēs tajā pašā 'progresa' vektōrā, cilvēki teiks cik nožēlojama ir mūsu dzīve, jo nav virtuālā seksa, mašīnas, kas pienes čībiņas no rīta etc. Tas imi ir fallacy, kas ļoti atgādina invertētu paaudzu konfliktu - "skat kāda šausmīga ir jaunā paaudze, vot mūsu laikā". Jā, atzīstu, ka pats varbūt esmu pārāk pesimistisks par nākotni, bet tas nav sliktā kā pesimisms par mūsu pagātni un noteikti ir lietas, kuras mēs ar katru nākamo paaudzi zaudējam, pat ja iegūstam kaut ko citu.

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


chrono

(bez virsraksta)

from: [info]chrono
date: Apr. 5., 2018 - 07:51 pm
Link

Progresa ziņā es apskatu nopietnas kategorijas kā "cilvēki nemirst badā", nevis "mašīnas, kas pienes čībiņas". Ideālā gadījumā laiks pēc 100 gadiem būs labāks un no viņu perspektīvas tikai būtu normāli teikt, ka "ak vai, cilvēki dzīvoja tikai līdz max 100 gadiem" vai arī "cilvēki slimoja ar vēzi", ja pārmaiņas šajā ziņā būs notikušas. Ekstrapolēt tālā nākotnē gan nav produktīvi, bet pagaidām progresa vektors ir bijis pozitīvs ar izdzīvošanu un pamatvajadzībām saistītajās lietās.

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


gnidrologs

(bez virsraksta)

from: [info]gnidrologs
date: Apr. 5., 2018 - 08:24 pm
Link

Ja pasauli tver tīri materiālistiskās dialektikas garā, tad protams, tev ir taisnība. Konflikta pamatā ir tas, ka mums ir pilnīga dažādas premisas vai pat dogmas par to, kas ir galvenie labum principi. Ja nemiršanu badā aizvieto stulba, dekadenta, mirstoša nekultūra kas tikai rija un smejās par visu, tad es dotu priekšroku tai, kurā diemžēl mēdz mirt badā.
Protams, neiebilstu pret pasauli, kurā ir gan viedums un tiekšanās uz labo visā un pie tam vēl ar nemiršanu badā, bet utōpijām virs zemes neticu.

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


ctulhu

(bez virsraksta)

from: [info]ctulhu
date: Apr. 6., 2018 - 12:07 am
Link

nav obligāti virs zemes, var arī kosmosā

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


gnidrologs

(bez virsraksta)

from: [info]gnidrologs
date: Apr. 6., 2018 - 01:35 am
Link

lol

Atbildēt | Iepriekšējais


chrono

(bez virsraksta)

from: [info]chrono
date: Apr. 9., 2018 - 11:38 am
Link

Es neuzskatu, ka nemiršanu badā aizstāj stulbums, tā drīzāk ir lielākā atšķirība.

Atbildēt | Iepriekšējais