brookings - [entries|archive|friends|userinfo]
brookings

[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

[Aug. 31st, 2016|05:15 pm]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
linkpost comment

Comments:
[User Picture]
From:[info]artis
Date:September 1st, 2016 - 01:03 am
(Link)
visu vēl nenoklausījos, bet pašā sākumā izvēršs interesantu dihotomiju starp "uzņēmējdarbību, kas nes labumu sabiedrībai" un "to, kura primāri domā par peļņu". interesanti, man likās, ka peļņa ir labs indikātors tam, ka sabiedrībai uzņēmuma preces vai pakalpojumi ir nepieciešami, tāpēc viņi ir gatavi tos iegādāties apmaiņā pret naudu.
[User Picture]
From:[info]watt
Date:September 1st, 2016 - 11:11 am
(Link)
nu, nu izstāsti smalkāk šo peļņa pret vērtību pozīciju. skat, piemēram ja vērtība ir tavas (slimnieka) dzīvības saglabāšana:

" insulin which "in 2001 had the wholesale price of $45. By last year, the cost had skyrocketed to $1,447" for the same monthly supply"
http://mtstandard.com/news/local/insulin-price-spike-leaves-diabetes-patients-in-crisis/article_74cd6b23-7d9d-5f36-9df0-9c72c5de9f1a.html


"A two pack EpiPen now costs about $600. The device, however, was not always this costly. The price was only about $100 in 2008, but this has since increased by more than 450 percent."
"Mylan pharmaceutical, the company behind the product, said that EpiPen's increasing prices "reflect important product features and the value the product provides."
http://www.techtimes.com/articles/174396/20160820/epipen-price-skyrockets-what-is-epipen-why-is-it-so-expensive-and-where-can-we-get-cheaper-alternative.htm

"Epinephrine is very, very cheap. Even in the developing world, it costs less than a dollar per milliliter,"
"The EpiPen isn’t new; it has been in use since 1977. Research and development costs were recouped long ago. Nine years ago, it was bought by the pharmaceutical company Mylan, which then began to sell the device. When Mylan bought it, EpiPens cost about $57 each."
http://www.nytimes.com/2016/08/24/upshot/the-epipen-a-case-study-in-health-care-system-dysfunction.html
[User Picture]
From:[info]artis
Date:September 1st, 2016 - 02:21 pm
(Link)
"peļņa pret vērtību pozīciju". es tieši iebilstu, ka tās ir ortogonālas lietas. peļņa nozīmē to, ka tu esi atradis kādu, kas labprāt atteiksies no naudas (!), lai iegūtu tavu preci vai pakalpojumu. nav viegli cilvēkus pierunāt atteikties no savas nopelnītās naudas. peļņa ir pozitīvs indikātors tam, ka piedāvājums ir bijis kādam tiešām nepieciešams. ijabs video runā par https://en.wikipedia.org/wiki/Social_business -- man vienkārši šķiet, ka šis jēdziens ir bez satura.

tas par ko tu runā ir predatory pricing farmācijā--mēs zinam, ka tu neizspruksi, jo zāles vajag, bet tās piedāvājam tikai mēs. atbilde būtu noregulēt tirgu, lai tirgū ienāk 'generics' brendi, kas tās piedāvā lētāk.
[User Picture]
From:[info]brookings
Date:September 1st, 2016 - 03:40 pm
(Link)
Does desire to part money for a product necessarily mean it is useful to society?
Sometimes, sometimes not (I am know thinking of the hugely profitable banking sector - though I suppose it is a corrupted market as they enjoy a monopoly over money creation).

As for businesses that bring labumus sabiedrībai, well I know some that are basically fronts for those who are more than ready to propagate a certain old uncle's ideas.
[User Picture]
From:[info]artis
Date:September 1st, 2016 - 04:04 pm
(Link)
not to society in large, perhaps. nonetheless, the individual has seen some value in parting with her money. at least initially--as one may come to regret that decision, of course. we have 'impulse purchases', little self-control and not much in ability to deffer gratification. i don't see, however, how make business 'social' would help in this regard. it would seem that giving someone else your money is as good as indication as any...