Prof. Biezpientaures pētījumu centrs -

16. Jul 2012

08:12

Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry

Runājot par atpazīstamajiem ražotājiem - tas viss ir blēņas un tam nav nekāda sakara ar kvalitāti. Par philips es pat neizteikšos, bet šoreiz pastāstīšu par electrolux. Ir tāds ražotājs, kas acīmredzot, nodarbina pirmā kursa studentus un taupa uz speciālistu izmaksām. Nē, es neesmu tenkotājs un apmelotājs, man ir pierādījumi. Kā var izdomāt ledusskapja durvju stāvokļa noteikšanai izmantot pipsi virs durvīm, ja saķere ar durvīm ir apkarīga no tā, cik daudz ir salikts durvju plauktos? Ja durvīs ir vien zāļu kārbiņas un filmiņas, tad kontakts ir noturīgs un aizverot durvis, gaisma ledenī izdziest. Ja durvīs piepilda visus plauktus (pudeles, burkas), tad durvis mazliet, par milimetru, nosēžas un saķere pazūd un gaisma ledenī deg nepārtraukti, izraisot lokālu temperatūras paaugstināšanos. Un atklāt to nav nemaz tik viegli, ha, bet es to izdarīju! Kāds tur bija teiciens par līmlentu, ar ko var salabot visu, kas nedarbojas? Aha, pāris sloksnītes līmlentas uz durvju augšmalas zem pipša un electrolux sasniedz Baltkrievijā ražota ledusskapja (mans iepriekšējais) ekspluatācijas īpašības. Palūkosim iemeslus - agrāk slēdzi montēja skapja vertikālajā malā, bet kopš ledusskapjiem var mainīt durvju vēršanas pusi, tas vairs neder. Tātad, ērtību vārdā tiek samazināta uzticamība. Kāpēc izmanto pipsi kas saskaras ar durvju augšmalu, nevis uzticamāku slēdža veidu? Tas ražošanā izmaksātu vienu eiro/dolāru dārgāk, un droši vien ražotājam nāktos zaudēt daudzus pircējus. Tagad tas zaudē tikai mani. Tīrais vinnests!

Sanāk, ka izstrādājuma universālums un lietošanas ērtums palielina sarežģītību, kas komplektā ar ražošanu konkurences apstākļos samazina izstrādājuma ilgmūžību un uzticamību. Personiski es domāju, ka resursietilpīgo preču ražošanai būtu jānotiek centralizēti, jātiek stingri kontrolētai un vadītai, ņemot vērā patēriņa reģionu specifiku. Planētas labākajiem prātiem būtu jāizdomā viens ledusskapis mazai ģimenei, viens - lielai, un viens - vidējai. Viens auto modelis mazai pilsētas ģimenei, mazai lauku apvidus ģimenei (tropiskajai, vidējai un arktiskajai klimatiskajām joslām) utt. Pat ja jums tas kautko atgādina, tas ļautu efektīvi kontrolēt un vadīt kvalitāti un neizniekot resursus visādu štruntu ražošanai. Ak jā, vēl tāds sīkums - vispirms jāpāriet no tirgus ekonomikas uz resursbāzēto.

(6 raksta | ir doma)

Comments:

[User Picture]
From:[info]shanietis
Date:16. Jūlijs 2012 - 10:42
(Link)
Pilnīgas aplamības. Gan par resursiem, gan par "centrālo plānošanu". Tas vienkārši nav iespējams, tāpat kā mūžīgais dzinējs. Palasi Haijeku, Bastiatu. Īsi par centrālo plānošanu ir Haijeka "The Road to Surfdom": http://mises.org/books/TRTS/ Vēl viens paradokss ir apstāklī , ka ja cilvēks nespēj neko pats izvēlēties, pat ledusskapi, viss vajadzīgs no augšas reglamentēts gatavs, bet nezin no kurienes ir pārliecība ka spēs pareizi izvēlēties tos "planētas labākos prātus", kuri tad uzņemsies kosmisko misiju domāt par profesora vajadzībām ledusskapim vidējos platuma grādos. Piemēri jau šādu domātāju darbībai ir: banānu liekuma kritēriji utml Briseles netīrumos dzimuši idiotismi. Kā tur bija: maizi, izpriecas un neliec man domāt!
(Reply to this) (Thread)
From:[info]biezpientaure
Date:16. Jūlijs 2012 - 10:52
(Link)
Droši vien, ka esmu palaidis garām daudzus plānošanas smalkumus, bet iespēja izvēlēties ledusskapi jau nav tas, kas ārkārtīgi stimulē domāšanu un ir kritiskais posms sabiedrības uzbūvē. Manuprāt, ja ledusskapju nebūtu vispār, tad domāšana darbotos izteiktāk, kautvai tādēļ ka domājot par pienu rītdienai būtu mazāk laika cilvēciskajām stulbībām šodien.
(Reply to this) (Parent) (Thread)
[User Picture]
From:[info]watt
Date:16. Jūlijs 2012 - 11:27
(Link)
ir vienkāršāks veids: biežāk ieskatīties kādā Consumer Reports vai Stiftung Warentest ziņojumā, kura manta laba, kura mēsls.
(Reply to this) (Parent) (Thread)
From:[info]biezpientaure
Date:16. Jūlijs 2012 - 11:34
(Link)
Intereses pēc paskatīšos, bet aizdomas, ka tur acīmredzamās lietas - kuram kompresors iznīkst vai abstraktie "could not get used to it".
(Reply to this) (Parent)
[User Picture]
From:[info]shanietis
Date:16. Jūlijs 2012 - 13:19
(Link)
Tā jau ir katra brīva izvēle: veltīt brīvo laiku stulbībām vai kam citam. Vecos laikos komunālā virtuvē vecis dzertu polšu no gāzētā ūdens automāta nopeterotas glāzes un stāstītu kā draņķa ledusskapi ar zilo izolentu sačinījis, tagad tas pats stāsts internetā, tikai akcenti un secinājuni mainījušies.
(Reply to this) (Parent) (Thread)
From:[info]biezpientaure
Date:16. Jūlijs 2012 - 13:45
(Link)
pieļauju, ka secinājumus izdara nebūt ne visi.
ģeņ prošol i h*j s ņim.

vēl runāt par brīvo laiku var runāt tikai nebrīves kontekstā. cilvēkam, kurš dara to, kas viņam patīk, nav brīvā laika, tāpat kā nav arī nebrīvā laika. viņam ir laiks un viņš pats izvēlas, kad un ko darīt.
(Reply to this) (Parent)