La vie est belle!

> recent entries
> calendar
> friends
> profile
> previous 20 entries

Tuesday, December 29th, 2015
11:35 pm - La damnation de Faust
Nu tad beidzot noskatījos to Hermaņa iestudējumu Parīzes operā.
Man patika. Pat ļoti. 
Gan jau, ka tie Parīzes svilpēji pirm pirmizrādes bija par daudz un nereizē pārlasījušies vācu avīzes (es nelasu vācu avīzes).
Bet varbūt man patika... kaut kā savādāk: Faustu pirmo un pēdējo reizi lasīju pa diagonāli kat kad vidusskolā, un konkrētās Berlioza operas libreto godīgi aizmirsu izlasīt. Dziedātais texts, kā parasti, ir pilnīgs sviests un tam nav nekāda sakara ar uz skatuves notiekošo. Tad nu, skatoties izrādi, izdomāju pats savu libreto (tb stāstu), un ar to man izrāde ļoti patika.
Tātad, Faustam viss bija noriebies un viņš gribēja "pamēģināt kaut ko jaunu, nebijušu". Mefisto viņam piedāvā vienvirziena braucienu uz Marsu. Fausts tā kā piekrīt, bet tad satiek Margaritu un dikti samīlās (viņa Faustā ar). Mefisto jūt, ka viss iet šķērsām un kat kur nozūmē Margaritu. Fausts par to izmisumā. Mefisto piedāvā parakstīt Līgumu, ka Fausts tomēr brauks uz Marsu, un tad ar Margaritu viss būs OK. Fausts paraksta, aizbrauc uz Marsu un tiek pazudināts. Morāle: nebrauciet uz Marsu, tas jūs pazudinās.
Pie šāda "rasklada" tā ir ģeniāla izrāde no visiem aspektiem.
Vizuālais noformējums spēcīgs. Un tie jaunie baletnieki vienkārši super ( ja no izrādes izmestu visus dziedamos gabalus, sanāktu laba modernā baleta izrāde uz Berlioza mūzikas).

(5 comments | comment on this)

Sunday, December 6th, 2015
12:26 am - intervija
Intervija ar A.Hermani Beļģijas nacionālās operas žurnālā
http://www.lamonnaie.be/fr/mymm/article/101/Interview-Alvis-Hermanis/
(ir arī EN versija)

La Monnaie: Vos racines plongent dans le théâtre... Qu’est-ce qui vous a conduit à l’opéra ? 

Hermains: J’avais entendu dire que les metteurs en scène d’opéra étaient mieux payés !

LM: Jūsu saknes ir teātrī.... kas jūs atveda uz operu?
AH: biju dzirdējis, ka operas režisoriem labāk maksā!

(2 comments | comment on this)

Thursday, December 3rd, 2015
2:47 pm
Leksikas kontaminācija ar internacionālismiem radikāli degradē etnisko identitāti!

(2 comments | comment on this)

Monday, April 20th, 2015
9:56 pm
Man ir tāda sajūta, it kā es būtu viņu nogalinājis. Navigatrises balss gan jau ka man vēl sapņos rādīsies. Kā nekā desmitiem tūkstoši kilometru kopā pavadīti jaukās sarunās. Nu labi - viņai bija savi niķi, bet man jau arī...
Viss. Man vairs nav auto. Nemaz. Nekāds. Pārdevu.
Nu nav jau jau tā, ka man tas auto būtu kaut kur pieaudzis, nu tur pie pakaļas vai sirds, bet tāda dīvaina sajūta tomēr ir. Tāda tukšuma sajūta.
Un vēl ir sajūta, ka šis ir īstais brīdis, lai skatiītos uz Munka "Kliedzienu". Braukšu ka nu labāk uz Parīzi. Viņa nekad tā īsti tur nebija bijusi. Mana Navigatrise....

(8 comments | comment on this)

Tuesday, September 23rd, 2014
11:10 pm
Pie userinfomi3ch komentaros atradu:

- Ну вот как?! Как съесть рататуй, если я даже слова такого не знаю?!

- Да это крыса такая...

- Ужас, что они там в Европе едят. Не врут, стало быть, про кризис и закат европейской цивилизации.

(3 comments | comment on this)

Sunday, June 29th, 2014
6:10 pm - Dukši
Vakar noskatījos JRT izrādi "Dukši". Vispār tas ir lauku māju nosaukums, kurās risinās lugas darbība.
Aizgāju uz teātri neko iepriekš nepalasījis un nepaskatījies, zināju tikai, ka tas nav Hermaņa iestudējums, bet gan Gatis Šmits (nu tas, kurš filmu par seržanta Lapiņa atgriešanos taisīja).
Izrāde sagādāja virkni pārsteigumu. Neatceros, kad vēl būtu tā smējies teātrī.... :-)
It kā jau visiem ir skaidrs, ka mūsu katra mikropasauli sargā pavisam plāna un trausla sieniņa, un trakas lietas notiek, kad kāds šo robežu pārkāpj, bet šoreiz tas viss tika pasniegts tādā treknā latviešu mērcē, kas ļāva uz lietām paskatīties savādāk. Jā, tādi cilvēki eksistē, un tādas lietas notiek, tikai šeit bija izvilkta esence un tas viss uzlikts uz skatuves. Man izrāde patika. Liekas, ka kārtējais JRT gabals "par latviešiem", tomēr šoreiz savādāk (varbūt tāpēc, ka nav Hermanis?). Aktieri Ģ.Krūmiņš, B.Broka, E.Samītis un A.Strods nospēlēja absolūti pārliecinošus tēlus.

Kad mēs vēlāk ar aktieriem un režisoru (līdz 3h naktī) dzērām teātra bufetē, es tomēr vienu lietu aizrādīju - izrādē netika ievērots Plintes Likums (bija, bet neizšāva), tb uz skatuves tika apspēlēts liels un pamatīgs nazis (tipa tutenis) un beigās nevienu nenodūra. Režisors man atbildēja - nu kuru tad tu gribēji, lai nodur? Nu jā, laikam viņam taisnība, tad tā būtu pavisam cita izrāde....
Jā, un JRT aktieri (atšķirībā no Liepājniekiem) prot tā sulīgi un forši pateikt "bļeģ".

(16 comments | comment on this)

Monday, May 26th, 2014
6:20 pm - Stavangera
N.Naumani es pārspļaut netaisos, tomēr man te pamazām sanāk tāds teātra blogs....
Aizvakar noskatījos Liepājas teātra izrādi "Stavangera".
Un ziniet - man patika! Neparasts dramaturģiskais meteriāls un tā pasniegšanas forma darīja šo izrādi savdabīgu. Pirmās desmit minūtes pagāja, kamēr ierubījos spēles noteikumos, bet pēc tam bija OK.
Jaunie Liepājas aktieri (ja tā vēl drīkst teikt...) bija ļoti labi. Kas iekrita ausīs bija, ka viņiem visiem ir uztrenēta laba dikcija. Mikrofoni varbūt tur radīja papildus efektu, bet domāju, ka bez tiem būtu tik pat labi. Šai sakarā vienīgā kritika varētu būt, ka vārdus "bļeģ" un "pizģec" viņi neizrunāja pietiekami trekni un sulīgi, bet tas gan jau tapēc, ka tos viņi ikdienā nelieto (kultūras cilvēki, kā nekā).
Īpaša atzinība userinfokaplacis - es zinu, ka tā nav viegla loma.
Vēl ļoti patika Melnā Stjuarte - mājās braucot skatījos, kā drošības demonstrāciju izveic Austrian airlines stjuarte, 
un domāju - nē, nu galīgi nav tas, vakar izrādē gan bija forši!

Jā, un Vīnē tik ļoti smaržo ziedošas liepas....

(13 comments | comment on this)

Tuesday, February 4th, 2014
10:35 pm
Pēdējā laikā man ir tāda 'mode' skatīties teātra izrādes, kurās galveno lomu spēlē kāds slavens kinoaktieris. Pēdējā laikā ir skatītas izrādes ar Pierre Richard, Gaspard Ulliel, Helen Mirren... Izgājušajā wīkendā skatījos Faniju Ardānu (Fanny Ardant) lugā "Caurām dienām pa kokiem" 
 http://www.gaite.fr/spectacle-theatre.php?id=108 
- vispār dikti labs gabals, un viņa savos 64 gados.... nu nemaz neizkatās kā uz 64 (es teiktu tā uz 40) 
Bet mans nākamais projekts ir ar.... nelielām problēmām. Nākamo nedēlļu došos skatīties Jude Law atveidojot Šekspīra Henriju V. 
http://www.anglobalticnews.co.uk/lv/džūda-lovs-atveidos-anglijas-karali-henriju-v 
Viss jau būtu labi, tikai nesen kādā glancētā žurnālā lasīju interviju ar Jude Law, kur viņš atzinās, ka faktiski katrā sava lugas teksta lapā nezin nozīmi vairākiem vārdiem (katrā lapā!!!! merde...) Un ko tad es, lai tagad ar savām visnotaļ viduvējām angļu valodas zināšanām daru, ja pat dzimis-audzis brits neko nesaprot...? 
Nu neko, izdomāju, ka labi sagatavošos - izlasīšu to lugu latviski - man taču ir vecie no ōmītes mantotie, 1964. gadā izdotie Šekspīra kopoti raksti. Kā tad!!!!! Tur visskautkas tikai ne Henrijs V, kārtīgi izšķirstīju visu sešus sējumus - nu nav (nav nemaz)...... 
Arī meklējumi internetos neko labu nedeva. Nav. Ir gan visādi skolnieku-studentu raksti par un ap šo tēmu, bet pašas lugas nav. Paigām vienīgais risinājums, lai daudz-maz saprastu, ko Jude Law saka uz skatuves, ir palasīt wiki vēsturisko kontextu un skolnieku sacerējumus...

(4 comments | comment on this)

Friday, January 24th, 2014
8:06 am - A.Hermanis un gāzesplīta
Nez vai A.Hermanis vēl taisa izrādes, kurās uz skatuves nebūtu veca gāzesplīta, aplīmēts lesdusskapis un bleķa izlietne. 
Briseles Karaliskajā La Monnaie ōperā A.Hermaņa iestudētajā Janačeka ōperā Jenufa bija gan veca(netīra) gāzesplīta, gan aplīmēts ledusskapis, gan bleķa izlietne. Nu bet to es tā - draiskojos: vispār ļoti labs gabals. Hermaņa iestudējums bija ļoti krāšņs, tērpi izcili (vakar panorāmā bija sižets - operas kostīmu darbnīca esot veselu gadu tos kostīmus šuvuši), Janačeka mūzika izcila, sōlisti labi dziedāja. Vispār man uzvedums patika. http://www.lamonnaie.be/fr/opera/339/Jenufa

P.S. La Monnaie ōperas ikmēneša žurnālā bija intervija ar A.Hermani. Jautāts, kapēc pievērsies operas žanram, Hermanis atbildēja - "biju dzirdējis, ka ōperas režisoriem labāk maksā....".

(2 comments | comment on this)

Monday, January 13th, 2014
7:19 pm
Ņemot vērā tumsu un aukstumu, varētu uzorganizēt šādu pasākumu:
Starptautiska konference "Vaimanoloģija kā zinātne un kapu kults kā tās neatņemams elements"
Paneļdiskusijās apspriežamās tēmas:
- vissirslikti_vissirslikti;
- mēs visi mirsim;
- Vanags kā alternatīva.
Pasākuma norises vieta/laiks: Meža kapi, vakarā...

Pasākumu sponsorē: SIA "Mūžamājas" (nu tur kapukroņi uc atribūtika)
Pasākumu atbalsta: Rīgas Zooloģiskais dārzs (melni kraukļi un vārnas, nu tā...... noskaņai)

Dalība bez maxas.

(10 comments | comment on this)

Monday, January 6th, 2014
5:44 pm - santims

Es visu laiku biju domajis, ka franciski tikai sarunvalodaa tos taa saucamos eiro-centus sauc par santimiem (centime). Lidz bridim, kad sanjemu no savas bankas vienu dokumentu, kur bija rakstits par santimiem un nevis centiem.

Bet tak izradas, ka nee - viss ir riktigi un oficiali: In the European community cent is the official name for one hundredth of a euro. However, in French-speaking countries the word centime is the preferred term. Indeed, the Superior Council of the French language of Belgium recommended in 2001 the use of centime, since cent is also the French word for "hundred" (no Wiki)

Santims kaut kaa smukaak skan. Man liekas, ka latviski ari varetu nelietot tos centus, bet gan palikt pie santima (OK, parejas posmaa buutu vecie/jaunie santimi).

(12 comments | comment on this)

Wednesday, January 1st, 2014
11:59 am - un atkal viss no gala....
Un tā tas jaunais gads ir sācies.....
Pamodos no drausmīga trokšņa - visi Apokalipses jātnieki ar saviem "radiem un draugiem". Letīcija ar milzīgu trīsstāvīgu putekļusūcēju tīra paklāju (kurš netika pievemts).
Letīcij, ir agrs pirmā janvāra rīts, slēdz to elles mašīnu ārā!!!!!!!
- buenos días, señor, buen año nuevo!!!!!
Tev tāpat.....
Iekodu vieglas brokastis - pāris šķēles tomāta, cepta ola, tad atradu ledusskapī puspudeli viegli atšālējošos champagne.... un dzīve paliek skaistāka.
Šoreiz tā mierīgi, nekādu pārmērību, nekāda sīkā traumatisma.
Pats sevi "ielecināju" basseinā, lai uzfrišinātos.
Nelabu aizdomu vadīts nokāpu lejā - nu ja, kāds ir uzlicis Das Neujahrskonzert uz pillu klapi......
Aizsūtīju kādu uz pārielas bodi pēc svaiga Moët et Chandon un pac atgūlos pie baseina pasauļoties ar Bēthovena piekto uz ausīm (kā slēpts protests pret das Neujahrskonzert).
Droši vien šogad strādāšu kā zirgs......

UPD: un izrādās, ka šodien nav nekādu citu plānu, kā vienīgi aiziet līdz okeānam pirms saulrieta, lai pabradātos nedaudz....

(5 comments | comment on this)

Tuesday, December 3rd, 2013
11:43 pm - pārteikšanās
Pagājušajā vīkendā sēžam mēs ar vienu manu draudzeni viņas dzīvoklī Maskavā (dzeram vodku) un sastādam jauno Latvijas valdību. Pa reizei ieskatamies katrs savā aperātā jaunākajās Latvijas ziņās. Kaut kur parādās ziņa, ka A.Piebalgam pēkšņi baigi daudz sekotāju twiterī. Mēs nosmejam - "nu kad jau - tad jau" un lai iet, piedraugosim mēs arī.
Un es, gurķīti uzkozdams, pārteicos - es viņai prasu: vai tu jau viņu "PIEBALGOJI ?" - tā vietā, lai teiktu "piedraugoji" . Viņa gan dikti smējās, bet atzina, ka labs jaunvārds sanācis.....
Nez kur/kad varētu lietot tādu darbības vārdu kā 'piebalgot'....?

Citās ziņās: jā, jā - nekas nav mainījies - vodka tomēr labāk garšo Maskavas dzīvokļa virtuvē ar skatu uz Kremli, nekā, teiksim, Pļavniekos... :D

(comment on this)

Sunday, November 10th, 2013
6:34 pm
Vakar beidzot noskatījos Jaunā Rīgas teātra izrādi Melnais piens. Patika. Kā negatīvu momentu tomēr varu atzīmēt to, kā čiuļi runā (mēģina) čangaliski. Tomēr kopumā izrāde laba, un emocionālās līdzdalības moments man bija.

(4 comments | comment on this)

Monday, October 28th, 2013
5:09 pm - statistika
Apollo: No pērn mirušajiem 1,4% nodzērušies līdz nāvei

Incanti zinaat, kur vinji to darija - paradize vai ellee. Un ka ta statistika nonaca atpakalj uz zemes no (iespejams) abiem avotiem, un kaa taa tika apkopota?

(1 comment | comment on this)

Sunday, September 29th, 2013
7:13 pm - Jaunā paaudze
Sēžot uz dienvidu terases un baudot saulrietu vēroju, kā sikspārņu jaunā paaudze mācās lidot. Kopumā viņiem iet labi, tikai vienam napaciņam nepaveicās - bērniņš neaprēķināja trajektoriju un iemauca manās ģerānijās, iekrita caur lapām un nezināja, kā tikt ārā. Dabūju to sabijušos sikspārņ-bērnu makarēt laukā. Viss beidzās labi, šis drusciņ pabļāva un tad (smuki) aizlidoja.

P.S. jāatzīst, tomēr, ka palīdzīgu roku sniedzu mazāk aiz mīlestības pret nabaga Dieva radībiņu, bet vairāk aiz bailēm, ka viņa vecāki kopā ar visu rodņu nāks to nelaimē iekļuvušo bērnu meklēt, un tad, ziniet - pašu bērns jau nekad nebūs vainīgs - gan jau ka es būtu bijis tas sliktais..... nevajag man sikspārņu uzlidojumu.

(4 comments | comment on this)

Wednesday, August 14th, 2013
1:28 pm
Laikam jau pirms Bilbao mākslas muzeja apskates jaiemalko kāda glāze vīna. Vakar pirms Guggenheim'a ieñēmu divas, un man tur redzētais dikti patika.
Rehabilitacija turpinās veiksmigi.

(comment on this)

Monday, August 12th, 2013
9:37 am - un atkal tas pats
labs bordo vīns atrodoties Bordeaux pilsētā uz terases ar skatu uz katedrāli tomēr garšo labāk nekā.... nu, teiksim Rīgā.

un rehabilitācija pēc slimnīcas norit veiksmīgi. kaut vai šāds dialogs:
- kur vels tā nauda paliek?! - mēs šorīt katrs paņēmām pa simts euro un vēl nav vakars, bet naudas vairs nav!
- mon cheri, mēs to vienkārši nodzeram....

(1 comment | comment on this)

Friday, August 2nd, 2013
4:28 pm
Vispār man ir atvaļinājums, bet pirmās piecas dienas es pavadīju slimnicā. Tā ļoti netipiski

Tagad jau labāk - saule, Baltijas jūra un ..... g-tonic.

(4 comments | comment on this)

Wednesday, June 26th, 2013
4:55 pm - Mans...

Shodienas saruna ar vienu kolegji izvertaas... savdabiga. Vispar jau vinja ir jauka, BET.

 

Asteor: - kur domaa pavadit atvaljinajumu?

Kolegje: - Mans Vīrs saka, ka nevajag atteikties no parbauditam vertibam, tapec mes noiresim "karavanas businju" un brauksim 200 km(!!!) uz vienu kempingu pie upes un tur pavadisim 2 nedeljas.

A: - un ko jus tur sadarisiet 2 nedeljas???

K: - Mans Vīrs uzskata, ka inteligjenti cilveki vienmer atradis kaa kvalitativi atpusties.

A: - un sen jau juus taa - ar karavanu uz kempingu?

K: - nu... Mans Vīrs taa nolema jau pirms gadiem 5...

A: - vai TEV zemenes labaak garsho ar pienu vai saldejumu?

K: - Mans Vīrs uzskata, ka labaak ir izbaudit iisto garshu.

A: - nu bet TEV pashai kaa patiik???!!!

K: - (....) [lidzjutigs smaids mana virziena]

A: - un kaa tev citaadi iet....?

K: - Mans Vīrs jau gatvojas atvaljinajumam. Un kur pats domaa doties?

A:- Mans Psihoanalitikis saka, ka man vajagot atpusties no shitaa visa.

(13 comments | comment on this)


> previous 20 entries
> top of page
Sviesta Ciba