Par informatīvajiem materiāliem
Tātad, es biju saņēmis divas lapas ar informatīvo materiālu.
"Materiāls" diezgan īpatnējs – darbiniece izvilka divus katras lapas eksemplārus un man bija uz katras jāuzliek paraksts, pēc tam savāca vienu eksemplāru sev. Tas ir visdīvainākais "informatīvais materiāls" pasaulē, galu galā parasti šādi materiāli tiek dalīti par brīvu (tāpēc jau saucas "informatīvie"). Pie tam tas nozīmē, ka VID kaut kur uzglabā šos materiālu ar cilvēku parakstiem. Vēl vienas lapas vienā stūrī bija lappuses numurs "2". Kur palika pārējie "1, 3, 4" – nezinu.
Protams šie materiāli nemaz nebija "informatīvi", to sas tāvs bija citāti no likumiem. Kā var iedomāties, ka kaut kas tāds var būt informatīvs, nezinu.
Tagad pa lappusēm:
1. lappuse - šis tas par nodokļiem. Šajā lapā visvairāk teksta, bet lielākā daļa – birokrātisks ūdens. Trīs reizes atkārtota maģiskā summa 10000 latu, kuru sasniedzot, jāmaksā PVN. Man svarīgāka ziņa par to, ka pēc 180 latiem mēnesī jāsāk maksāt sociālais nodoklis. Vai tiešām pēc pirmajiem 180 latu ienākumiem jāmaksā arī mēnešos, kad nav 180?
2. lappuse – "Vairāk par EDS". EDS ir Elektroniskās deklarēšanas sistēma (tā pati, ko uzlauza). Lapa sastāv no teikumiem par to, ka EDS ir ļoti ērta un laba, un ka ar to var sagatavot visādus dokumentus. EDS nebiju reģistrējies, tāpēc jautājumu nebija.
3. lappuse – par fiksēto ienākumu nodokli. It kā man tika piedāvāts pieteikties šim fiksētajam ienākumu nodoklim. Fiksētais nodoklis ir 25 lati no katriem 500, noapaļojot atlikumu uz augšu – var izskaitīt, ka tas būs apmēram 5-6%, pie tam jo vairāk pelni, jo mazāk. Tātad izdevīga lieta, un tam es nolēmu pieteikties. Tikai vai es drīkstu maksāt fiksēto nodokli? Lapiņā bija rakstīts tā: "nodokli nevar maksāt tie saimnieciskās darbības veicēji, kuri veic profesionālo darbību, t.i., jebkuru neatkarīgu profesionālu pakalpojumu sniegšanu ārpus darba tiesiskajām attiecībām, arī zinātnisko, literāro, (izlaižu garu uzkaitījumu)". Ko tas, pie velna, nozīmē? "Nevar maksāt tie, kuri veic profesionālo darbību" – vai tikai tas nenozīmē, ka neviens nedrīkst maksāt fiksēto nodokli? Nolādēti birokrāti ar viņu valodu!
4. lappuse – fiksētā nodokļa tabula īpaši neapdāvinātiem cilvēkiem, kuri nespēj noapaļot skaitli un izrēķināt 5 procentus. Šai lappusei vienīgajai bija stūrī numurs.
Tā nu otrajā VID apmeklējuma dienā es gāju pie konsultantes, lai uzzinātu, ko tas viss nozīmē. Uzzināju, ka sociālais nodoklis jāmaksā tikai par mēnešiem, kuros 180 lati pārsniegti. Jāmaksā reizi trijos mēnešos; kad nav 180, nav arī jāmaksā. Tas labi. Fiksēto nodokli it kā drīkstu maksāt – nodevu dokumentus un paļāvos uz likteni. Pie tam vēlāk izrādījās, ka, ja ir fiksētais nodoklis, arī sociālais jāmaksā tikai no 594 latiem mēnesī (180*3,3).
Galu galā tā – "informatīvie materiāli" nemaz nav informatīvi. It kā tiem būtu jāizskaidro process, kā maksāt, cik maksāt, kas draud par nemaksāšanu, bet tā vietā – izvilkumi no likumiem. Starp citu, kāpēc gan neuztaisīt piemēru ar parauga pašnodarbināto, kurā būtu vienkāršos vārdos aprakstīts, kā viss notiek? VID lapā gan jau vietas atrastos diezgan, neba visi šajā iestādē aizmirsuši latviešu valodu.
(Lasīt komentārus)
Nopūsties: