Princese Zeltīte

Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
11:34: un es teikšu šitā, domājot par savu kursa darba tēmu un mazliet vēl ārpus tās:
Līdzko tu sāc strādāt, tu apstājies savā attīstībā, kas, protams, nav nekas jauns, bet tas ir labs iemesls, kāpēc es vēl pāris gadus nestrādāšu. Bet savādāk man pa galvu maisās tādas domas, kā demkorātijā nav iespējams uzturēt augstu pašapziņu tautai, tiesa, izņēmums ir amerikāņi. Un zemais pašapziņas līmenis ir ļoti viegli izskaidrojams, ja pārzina vēsturi, proti, latviešiem ikreiz, kad ir bijuši pašapziņas uzplūdi, ir bijis kāds spēcīgs virzītājs. Uzreiz iedomājos par 19.gs, kad bija jaunlatvieši, kas nonāca līdz pat pataloģiskiem apmēriem Ulmaņlaikos. Visu laiku tika uzspiests latviskais, kā rezultātā gāja bojā reģionālās identitātes, taču paaugstinājās kopējā latviešu nacionālā pašapziņa. Arī padomju laikos tika spiests uz kultivētu pašapziņa ar to, ka latvieši ir strādīgi, tiem ir kolhozi, kas atrodas pirmajās vietās visā padomju savienībā, tiem ir vislielākais izslaukums, un tā tālāk. Taču tagad cilvēkiem vēl nav izstrādājies jauns standarts, jo nav jau it kā ar ko lepoties, jo neesam īpaši Eiropā, nevienu neinteresē mūsu latviešu strēlnieku varenība, strādīgums vai rudzu ražas novākums. Patiesībā tā ir visas Eiropas problēma, jo, piemēram, Francija sevi vērtē pēc aizvakardienas panākumiem, taču viņiem šī aizvakardiena, atšķirībā no Latvijas, netika sagrauta, mums sagruva Ulmaņlaiki un viss jāsāk no jauna, sagruva psrs un sevi atkal jāmeklē no jauna.
Galvenie secinājumi ir šādi: demokrātijā ir grūti veidot pašnovērtējumu, jo vērtību maiņas nenāk no tautas (cars, Ulmanis, kāds cits – vienmēr vajadzīgs iedvesmotājs). Un tagad man jāizdomā, kā lai es to visu pasniedzu daudzmaz zinātniski un ar skaidru domu.

Comments

From:[info]omeega
Date:10. Janvāris 2007 - 12:09

Šaubos vai par Tava kursadarba tēmu, bet ienāca prātā

(Link)
Man, kā cilvēkam, kas no tā nesaprot, liekas, ka tas ir tāpēc, ka tautas pašapziņas kā tādas nav. Ir pašapziņa, kas rodas no piederības, līdzdalības kādā varenā lietā: piem. francūžiem tā varētu būt revolūcija, bet tikpat labi Napoleona I karagājieni vai pretošanās kustība 2. pas. k. laikā. Vai PSRS panākumi 2. pas. k. vai revolūcija, vai taml. Un tā tālāk. Varu kļūdīties, bet šādos gadījumos "tauta" aiziet kādā otrā- trešā plānā. Varētu teikt, ka tad un tur, kur jādara nopietnas lietas, "nacionālajam jautājumam" uzmanība netiek pievērsta. Tāpēc mēģinājumi celt tautas pašapziņu ir ķeršanās pie nepareizā gala- labāk jādara kaut kas vērtīgs.

P.S. Man liekas, ka jaunlatvieši & Ulmanis vienkārši kopēja modīgākās Rietumu tendences.

P.P.S. Nemaz nerunājot par manām vispārējām antipātijām pret 1934. gad pučistiem.

From:[info]hessin
Date:10. Janvāris 2007 - 13:20
(Link)
Nu nav vienmēr tā, ka darbs apstādina attīstību. Atkarīgs no darba un paša.
From:[info]omeega
Date:10. Janvāris 2007 - 13:25
(Link)
Reizēm nomaina attīstības virzienu.
From:[info]nezveers
Date:10. Janvāris 2007 - 22:43
(Link)
fuj. nepiekrītu gan tam sākumam. un arī- ulmaņlaiki nav nekāds kritērijs Latvijas superīguma mērīšanai. Vēsturi nevar izmērīt, un tāpēc arī ir muļķīgi pieprasīt no krievijas 43 miljardus (tik laikam pieprasa Lietuva) par nepiepildīto vēsturi psrs laikos.

visi runā karš, cerams, ka tas nebūs garš- lūk, tā vajag dzīvot.
Powered by Sviesta Ciba