kihelkonna - mēness 2 [entries|archive|friends|userinfo]
kihelkonna

[ website | kihelkonna - apdzīvota vieta sāremā salā ]
[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

mēness 2 [1. Mar 2013|10:51]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
[Tags|]

paldies par viedokļiem. redīsa jautājuma sakarā apstījos te http://starspace.lv/public/perigejs_apogejs_un_super_meness_14032011.html

"Mēness orbīta nav perfekti apaļa, tā ir nedaudz izstiepta, tādēļ reizi kalendārajā mēnesī Mēness atrodas vistuvāk Zemei un arī vistālāk no tās. Vidējais attālums no Zemes līdz Mēnesim ir aptuveni 385 000 kilometri.

Tātad, reizi mēnesī Zemes pavadonis atrodas vistuvāk. Šo stāvokli dēvē par perigeju. Vismazākais attālums, kāds šķir Zemi no Mēness šajā brīdī, var būt aptuveni 354 000 kilometri. Vistālākais punkts ir pazīstams kā apogejs. Tad Mēnesi un Zemi var atdalīt 410 000 kilometru liels attālums. "

... (mēness orbīta un tas, no kuras puses uz viņu spīd saule, nav saistīti; mēness var būt zemei vistuvāk i pilnmēness, i tukšmēness laikā.)

"Protams, ar aci jūs šīs izmaiņas nepamanīsiet. Ja kāds no maksimuma vai minimuma stāvokļiem iekrīt pilnmēness laikā, iesakām jums šo notikumu nofotografēt, jo tikai tā jums izdosies noķert starpību starp perigeju un apogeju, kad starpība starp Mēness izmēriem ir aptuveni 10-15%.





Mēness gravitācija ietekmē Zemi, izraisot paisumus un bēgumus. Pilnmēness un jauna Mēness laikā, kad Zeme, Mēness un Saule atrodas vienā līnijā, šī ietekme ir vēl izteiktāka. Mēness atrašanās perigejā šo efektu pastiprina vēl vairāk."

====

attēls ilustrē to, ka orbīta un gaisma nesaistās kopā. tur ir divi pilnmēneši, viens tuvu un otrs tālu. pilnmēness var būt arī tālāk (mazāks) nekā tukšmēness, kurš var nemanīts pielavīties pavisam tuvu.

nu tātad pilnīga tukšmēness laikā saule un mēness mūs velk abi uz vienu pusi, kā divi korķu viļķi reizē. pilnmēness laikā saule mūs velk uz vienu pusi, mēness tieši uz pretējo. ar to jau var kaut ko iesākt. starp augošu un un dilstošu mēnesi gan šeit neredzu loģisku atšķirību.
Linkir doma

Comments:
[User Picture]
From:[info]kemune
Date:1. Marts 2013 - 11:07
(Link)
Saproti, ka man ir tiešām prieks, ka Tu uzdod jautājumus un arī meklē atbildes. Tu sāki drosmīgi ar zinātnisko metodi, bet tad sabijies un tie šumeri... nu feispalms. Taču pilnīgi nekas neliedz augus stādīt pēc Mēness kalendāra, tas nu gan. Vienkārši vairāk ierobežojumu dzīvē :)
[User Picture]
From:[info]kihelkonna
Date:1. Marts 2013 - 11:10
(Link)
a? man vajag uzrakstīt apskatu uz 3 lapām. tas būtu no divām pusēm - no nezinātniekiem un no zinātniekiem. apdomājot tēmu man radās trešā puse - mans personiskais izbrīns par to, ka dārznieki runā par apaļiem kvadrātiem.
[User Picture]
From:[info]kihelkonna
Date:1. Marts 2013 - 11:12
(Link)
un par tiem ierobežojumiem - pārliecība par sava darba pareizību noteikti nāk par labu darba kvalitātei. kaut gan nekas nav salīdzināms ar dārzkopja prieku, rakājoties pa zemi, sējot un stādot. visas mēness fāzes te nobāl.
[User Picture]
From:[info]chaj
Date:1. Marts 2013 - 13:06
(Link)
Forši! Es arī šo jautājumu sev uzdevu, bet slinkoju atbildes meklēt.

Vai mēness atrašanās ilgums virs horizonta neietekmē kaut-ko? Piemēram, šī pilmēness laikā mēness pie debesīm (nu, virs horizonta) atradās 12 stundas, šodien nu jau sarucis līdz kādām 9...
[User Picture]
From:[info]kihelkonna
Date:1. Marts 2013 - 13:38
(Link)
hm, tas tev būtu jāprasa pucei. man nekas tāds nav gadījies resp izlasījies.
[User Picture]
From:[info]krii
Date:1. Marts 2013 - 13:52
(Link)
Tam vajadzētu ietekmēt augus un dzīvniekus. Es kaut kad jau biju ielinkojusi Cibā uz rakstiņu par to, ka mēness fāzēm esot korelācija ar sievietes auglību - vismaz pirms elektriskā apgaismojuma ieviešanas. Nu tur - melatonīna un dzimumhormonu savstarpējā saistība.
[User Picture]
From:[info]kihelkonna
Date:1. Marts 2013 - 16:09
(Link)
agrāk to izmantoja ganāmpulka līmenī - pilnmēness laikā lecināja lopus. bet tas nebūs gluži tas, ko vaicāja chaj; viņu interesēja nevis mēness pilnums, bet tas, cik stundas viņš ir pie debesīm.
[User Picture]
From:[info]krii
Date:1. Marts 2013 - 16:58
(Link)
Nu, bet mēness redzamības ilgums arī ietekmē gaismas daudzumu naktī, es tā to biju domājusi. Tikai pilnmēness ir kulmminācija.