making sense - [ieraksti | vēsture | ko es lasu | par mani]
gedymin

[   par mani   ]
[   arhīvs   ]

[29. Sep 2012|14:00]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
Socioloģija ir figņa. Tā spēj paredzēt statistiskās sakarības, nevis individuāla cilvēka uzvedību. Aizdomājas par to, cik grūti ķīmija ir pētīt šķidrumu uzbūvi. Ledus gabalā - jā, tur iespējams noteikt molekulu kristālrežģi un katra atoma atrašanās vietu. Atkausējiet to gabalu, un neviens vairs nebūs spējīgs paredzēt, kurš elektrons izrausies no pārējās ūdens masas un iztvaikos, kurš paliks traukā. Ir tikai statistiskās likumsakarības par to tādu elektronu skaitu atkarībā no temperatūras. (Sakiet ko gribiet, bet varbūt "ūdens atmiņā" kaut kas ir.)

Man liekas tas ir tas, kāpēc pareģojumi grāmatās daudz biežāk ir tādi, kuru piepildīšanos var ietekmēt vai novērst ar savu rīcību. Tā nav nejaušība, bet gudrība, kas raksturo cilvēkus. Neviena īpašība nav predeterminēta tāda, kādu to veido apkārt esošā vide vai instinkti. Fokusējot savu saprātu pašam pret sevi, ir iespējams pilnīgi visu sevī mainīt. Statistiskās likumsakarības ir spēkā tikai tiem, kas to izvēlas nedarīt.

***

Jūtos tukšs un bieži vien noguris, tā, ka nekas no tā, kas man pieejams, nevarētu man likt atpūsties. Nezinu, kā pārcietīšu nākošās divas nedēļas.
saiteatstāt nospiedumu

Comments:
From:[info]fedrs
Date:29. Septembris 2012 - 14:14
(Link)
Vai kāds spēj atšķirt vienu elektronu no otra?
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:29. Septembris 2012 - 14:32
(Link)
Pēc atrašanās vietas?
[User Picture]
From:[info]chrono
Date:29. Septembris 2012 - 17:28
(Link)
Uz elektronu attiecināt atrašanās vietu kā kaut ko, kas atšķir to no citiem elektroniem nebūtu īsti korekti, jo uz to tomēr jau darboja Heizenberga nenoteiktības princips un no tā izrietošie secinājumi. Piemēram, nav nekādas iespējas pateikt kurš no elektroniem ķīmiskajā saitē ir nācis no kura atoma un tāpat tos nevar atšķirt savā starpā.

Zinātnieku nakts ietvaros noklausījies kādu lekciju par ūdens īpašībām?
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:29. Septembris 2012 - 18:06
(Link)
Dažādiem elektroniem jau tās atrašanās vietas parasti ir dažādas, uztver tās kā gribi, kaut vai kā varbūtību mākoni. Var atšķirt arī pēc enerģijas līmeņa, spina (laikam), ātruma...

Nē, atcerējos kaut kādu pasenu diskusiju ar vienu ķīmiķi.
[User Picture]
From:[info]chrono
Date:29. Septembris 2012 - 19:22
(Link)
Es speciāli devu tādu piemēru, kur šāda pieeja, kuru tu tagad nosauc, vienkārši neder. Abi ķīmiskās saites elektroni atrodas vienādā eneŗgijas līmenī, līdz ar to, tiem ir arī vienāds ātrums. Vienīgā atšķirība ir spins, bet praktiski šī atšķirība neko nedod. Vēl piemērs - brīvie elektroni metālos. Var nomērīt laika momentā x konkrētu atrašanās vietu abiem elektroniem, bet laika momentā x+deltax jau tos vairāk nevarēs atšķirt, jo nosakot precīzu atrašanās vietu tiek zaudēta jebkura informācija par tālāko kustību, bet nosakot aptuvenu atrašanās vietu, tuvu esošu elektronu atrašanās vietas saplūdīs un tik un tā būs zināma tikai nekonkrēta to tālākā kustība, kas garantēs to neatšķiramību laikā.
[User Picture]
From:[info]chrono
Date:29. Septembris 2012 - 19:36
(Link)
Es, protams, tikai koriģējoši piekasos, jo kamēr elektroni smuki atrodas savās orbitālēs, tikmēr jau tie ir atšķirami tādā veidā kā tu teici. Izņemot ar spiniem sapārotos elektronus. Es norādu tikai uz niansēm, ka nav tā atšķiramība tik triviāla, ja ir, piemēram, vēlēšanās sekot līdzi konkrētai elektrona kinētikai, piemēram, pārvietojoties ķīmiskās reakcijās.
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:29. Septembris 2012 - 20:40
(Link)
Ja, pret to man nav iebildumu. Varētu teikt, ka nokļūstot saitē, elektrons zaudē savu individualitāti un kļūst par daļu no hive-mind :>