Pēteris Caune, jaunumi (cu) rakstīja, @ 2004-03-28 01:59:00 |
|
|||
Nesen rakstīju par 4DOS, šovakar vēlos pastāstīt par citu leģendām apvītu programmu - XTree. Šoreiz neiedziļināšos XTree iespēju smalkumos, iepazīstināšu ar XTree vēsturi. Patiesībā, vēsture nereti ir visai interesanta, daudz interesantāka, kā likās skolā. Stāsts būs visumā sērīgs un nostaļģisks un tiks pa lielākajai daļai tulkots/pārstāstīts no XTree fanu lapas. Stāstījuma noslēgumā būs fragments no XTree galvenā izstrādātāja Jeffrey C. Johnson atmiņu stāsta, par XTree nosaukuma rašanos un par drudžaino gatavošanos XTree pirmajai publiskajai parādei 1985. gada 1. aprīlī.
1978. gadā, kad personālo datoru industrija vēl bija bērnu autiņos, tika nodibināta kompānija "Executive Systems Inc." (ESI). ESI sākotnējā nodarbošanās bija konsultācijas un programmēšanas līgumdarbi.
Tikai trīs gadus iepriekš tika izlaists pirmais personālais dators - MITS Altair 8800 - ar 2MHz 8 bitu procesoru, 256 baitiem (!) operatīvās atmiņas, bez klaviatūras vai ekrāna, tikai 34 gaismiņas un 25 slēdži.
Pirmie personālie datori, kas kaut cik atbilstu mūsdienu priekšstatiem, parādījās 1977. gadā - Apple II un Commodore PET. Gadu vēlāk, 1978. gadā, tika dibināta ESI.
1981. gadā IBM iepazīstināja pasauli ar savu IBM PC. Šis modelis uzstādīja personālo datoru standartus vairākām sekojošajām desmitgadēm. Daudzas no IBM 1981. gada modeļa arhitektūras iezīmēm ir saglabājušās vēl mūsdienu datoros. IBM nolīga Microsoft izstrādāt operētājsistēmu savam PC. Tā kā Microsoft tolaik nebija nekāda pieredze OS izstrādē, tā nopirka QDOS ("Quick and Dirty Operating System" (!)) no "Seattle Computer Products". Faktiski, QDOS bija citas operētājsistēmas, CP/M, klons. Līdz ar to pirmā DOS versija bija visai līdzīga CP/M, piemēram, tai nebija hierarhiskas failu sistēmas. Unix stila failu sistēma (kā arī, piemēram, piekļuve cietajam diskam) tika iestrādāta tikai DOS 2.0, kas iznāca 1983. gadā. Jāpiebilst, ka tolaik cietais disks bija tikai papildus ārējā iekārta, ko arī tikai retais varēja atļauties.
Šajā laikā ESI nodarbojās ar dažādiem pasūtījuma darbiem Epson personālajiem datoriem - BIOS izstrāde un dažādas papildprogrammas. Darbi veicās labi un pasūtījumi no Epson saradās arvien vairāk un vairāk, kā rezultātā, ESI saradās arvien vairāk failu un dokumentu, izkaisīti pa vairākiem cietajiem diskiem un simtiem diskešu.
Tā kā tolaik PC datoriem nebija pieejama praktiski nekāda programmatūra šādas saimniecības organizēšanai, ESI nācās to izstrādāt pašiem :). Tika izprojektēta programma, kas dotu grafisku diska satura pārskatu saglabājot iespējas vienlaicīgi izpildīt DOS komandas. 1984. gada nogalē dzima XTree.
Citējot agrīnu XTree rokasgrāmatu:
Neprecīzs tulkojums:
"XTree pamatuzdevums ir failu un mapju pārvaldība - dzēšana, pārsaukšana, satura apskate, pārvietošana, jebkuras mapes vai visa diska apskate. Jāatzīmē XTree lietošanas ērtums,
pārdomātā organizācija, un iespēju plašums. XTree diska struktūru attēlo grafiski, kā arī
sniedz statistiskus datus, kas nepārtraukti tiek atjaunoti."
XTree pirmoreiz publikai tiek parādīts 1985. gada 1. aprīlī, West Coast Computer Faire - vienā no tā laika lielākajām datoru izstādēm. Tolaik XTree sastāvēja no viena izpildāmā faila 35KB izmērā (jāatceras, ka tolaik tipisks 5,25" disketes izmērs bija 180KB). XTree pirmā parādīšanās izrādījās veiksmīga, programma tika ievērota un atzinīgi novērtēta. Tā saņēma prestižo PC Magazine "Editor's Choice" balvu (tāpat kā vēlāk XTreePro 1987. gadā un XTreeProGold 1990. gadā).
Tūlīt bija arī komerciāli panākumi, XTree vienkārši bija īstais produkts īstajā laikā (un, starp citu, izlaists gadu *pirms* sava lielākā konkurenta, Norton Commander).
Tajā pašā 1985. gadā tika izlaista XTree 2. versija, kas iekļāva daudzas jaunas noderīgas komandas (pazīstamas kā "Alt" izvēlne). Šī versija kļuva tiešām populāra, un, pat vēl piecus gadus vēlāk tā tika atkārtoti izlaista kā bezmaksas izmēģinājuma versija. Uzskata, ka tas ticis darīts tāpēc, ka komerciālās versijas stipri cietušas no pirātisma. ESI izlēma izlaist bezmaksas versiju, jo daudz labāka versija jau bija veikalu plauktos, un XTree 2.0 bezmaksas versija kalpoja kā lēta reklāma.
1987. gadā iznāca XTreePro un 1989. gadā - XTreeGold versijas, abas papildinādamas programmu ar dažādām jaunām iespējām, piemēram, 1Word ASCII redaktoru un iespēja strādāt ar ARC formātā kompresētiem failiem.
Tobrīd XTree markas produktus jau izstrādāja "XTree Company" - ESI kompānijas daļa. Tika nolemts izplatīties tālāk par DOS vidi un radās XTree versija Novell datortīkliem - XTreeNet, XTRee Unix versijas un XTreeMac - Macintosh versija.
XTreeMac versija izrādījās neveiksmīga - pēc failu pārvaldības programmas Macintosh vidē nebija pieprasījuma, jo, pretstatā DOS, Macintosh jau saturēja grafisku lietotāja saskarni failu pārvaldīšanai. Lai arī XTreeMac bija dažas citur neatrodamas iespējas, tās noderīgums Macintosh lietotājiem nebija acīmredzams, un tā neguva atsaucību. Gadu pēc XTreeMac projekta uzsākšanas tas tika pārtraukts.
Tajā pašā laikā, kompānija vairs nenodarbojās tikai ar failu pārvaldnieka izstrādi, tā nodarbojās ar vairāku citu veiksmīgu produktu izstrādi - XTree Tools for Networks, NetControl SNMP Console Manager, the HOT menuing system, un ViruSafe, - no EliaShim Micro pārpirkts vīrusu ķērājs. XTree Company bija izveidojusies par veiksmīgu, 20 miljonu vērtu kompāniju
.Intreresanti, ka XTree Company izcēlās arī dažādos citos veidos, piemēram, 1989. gadā tika realizēta pirmā programmatūras amnestijas kampaņa ASV, divus gadus vēlāk XTree kļuva par pirmo lielo programmatūras izstrādes kompāniju, kas rūpējas par vidi, "Project Green" ietvaros viņi sāka pievērst īpašu vērību programmatūras iepakojuma atkalizmantošanas iespējām (man ir bijusi tā laime turēt rokās oriģinālu XTreeProGold 3.0 iepakojumu (ar visu saturu), un tiešām, uz iepakojuma bija "Project Green" simbolika un informācija, ka iepakojums izgatavots no atkalizmantojamiem materiāliem).
Programmatūra tika pastāvīgi uzlabota, pamatā balstoties no lietotāju ieteikumiem, un 1993. gadā XTreeGold 3.0 pilnā instalācijā no sākotnējiem 35KB bija izpletusies jau uz 3MB. Tik un tā šī programma ir viens no retajiem piemēriem, kur (gandrīz) visi papildinājumi ir tiešām noderīgi un nav tikai tāpēc, lai būtu ko rakstīt programmas izmaiņu vēsturē.
Microsoft Windows gūstot panākumus agrīnajos deviņdesmitajos, XTree Company arī vēlējās iesaistīties jaunajā, strauji uzplaukstošajā tirgū. Tika ieguldīts daudz resursu un pūļu XTree Windows versijas izstrādē, un 1992. gadā XTree for Windows 1.0 ieraudzīja dienasgaismu. Šai versijai vairs nebija daudziem tik ierastās taustiņu kombinācijas, toties bija jauna, modīga grafiskā saskarne. Šai versijai bija palicis visai maz kā kopīga ar savām DOS "radiniecēm". Sanāca līdzīgi kā ar XTreeMac - lai arī XTreeWin bija rūpīgi izstrādāta, spēcīga un lieliska programma (ko nevar teikt par daudzām citām Windows programmām) - tā nesa finansiālu neveiksmi. Redzot Windows uzplaukumu, tika nospriests, ka investīcijas XTree izstrādēs turpināšanā vairs nenesīs peļņu.
Pēc vairāk kā sešu lielisku darbu izlaišanas savā pēdējā pastāvēšanas gadā (piemēram, XtreeGold 3.01 (pēdējā DOS versija), XTreeWin 2.0, XTreeNet 3.01), kompānija kļuva par upuri pastāvīgi pieaugošajam IT kompāniju apvienošanās procesam. To 1993. gada novembrī nopirka konkurējošā Central Point Software. Lai arī oficiāli tika paziņots, ka tā ir apvienošanās, faktiski tā bija pārpirkšana. Lai nu kā, Central Point, kas paši cieta no finansiālām problēmām, nevarēja ilgi priecāties par savu jaunieguvumu, jo viņus pašus pēc pusgada nopirka cita kompānija, - Symantec.
Symantec, dibināta 1982. gadā, savu laimi datorprogrammu tirgū izmēģināja, galvenokārt nodarbojoties ar savu veiksmīgo konkurentu pārpirkšanu, līdzīgi kā Microsoft. Viens no viņu veiksmīgākajiem darījumiem bija Peter Norton Computing (un tātad arī produktu Norton Commander un Norton Utilities) nopirkšana 1990. gadā. Rezultātā Symantec kļuva par lielāko Windows utilītu izstrādātāju.
XTree izstrāde Central Point (vēlāk kā Symantec Inc. daļas) paspārnē, lāgā neveicās. Jaunie īpašnieki nebija ieinteresēti nedz turpināt investēt DOS programmās, nedz investēt DOS versiju funkcionalitātes pārnešanā uz Windows vidi. XTreeGold for Windows 4.0 kļuva par pēdējo XTree sērijas produktu - Symantec plāns bija pārpirkt konkurentus un izskaust to produktus.
1995. gadā tika laists klajā Norton Navigator File Manager, bāzēts uz XTreeGold for Windows (un nelielām daļām no Central Point programmatūras), kā oficiālais XTree pēctecis, aprīkots ar "XTreeGold savietojamības režīmu", kurā lietotāja saskarne ir ļoti līdzīga tā priekšnācējam, ar lielāko daļu no vecajām taustiņu kombinācijām un izvēlnēm ekrāna apakšdaļā. Bija arī jaunas iespējas, piemēram, iebūvēts FTP klients. Lai arī šī jaunā programma bija visai spēcīgs darbarīks, tā jau krietni atpalika no XTree DOS versijām ātruma un lietošanas ērtuma ziņā. Līdz ar to lielākā daļa lietotāju šajā produktā nesaskatīja vērā ņemamu iemīļotā failu pārlūka aizvietojumu.
1998. gadā Symantec pilnībā pārtrauca šī produkta izstrādi
.XTree tomēr nav pilnīgi miris, fani un intuziasti ir izstrādājuši daudzus XTree klonus, šeit saraksts.
Nobeigumā, kā jau solīju, fragments no Jeffrey C. Johnson stāsta par XTree. Šis stāsts ir atrodams arī XTreeGold rokasrāmatā, kur to pirmo reizi arī izlasīju. Tulkojums, kā parasti, visai aptuvens.
"Par to nopelni pieder Arletai, manai sievai. Birojā nosaukums jau bijām gudrojuši mēnešiem un nebija neviena varianta, kam visi piekristu. Reiz vēlu naktī, viņa ietiecās - 'XTree. You know, like X-Tree, X-Tree read all about it!'.
Visai stulbi, es nodomāju, bet iegaumēju.
Kad nākošajā dienā birojā ierosināju šo variantu, citi atzina - "visai stulbi", un pirms kāds to nojauta, bijām tikuši pie nosaukuma - XTree."
"1985. gada 1. martā nolēmām izplatīt XTree paši. Šai brīdī Deils pēkšņā neprāta uzplūdā nolēma, ka jādabū XTree gatavu tirgošanai uz West Coast Computer Faire izstādi, Sanfrancisko, 1. aprīli. Deils apsolīja, ka paspēs sagatavot programmu izplatīšanai, pabeigt lietotāja rokasgrāmatu, to izdrukāt un paveikt visus pārējos darbiņus lai varētu produktu pieteikt tirgū ... 30 dienu laikā. Tas likās šķietami neiespējams uzdevums, līdz ar to nospriedām, ka 1. aprīlis ir mums īsti piemērota izvēle.
Mēs nezinājām, ka Deilam ir savs trumpis, Mchaiel Cahlin, Chalin/Williams Communications prezidents. Sekojošajās nedēļās Cahlin panāca, ka programma tiek sagatavota, iepakojums izdizainēts un izgatavots, preses materiāli sagatavoti, un uzrakstīta un izdrukāta pirmā XTree brošūra "XTree Read All About It" un sagatavots stends izstādei (Klīst baumas, ka, kad Cahlin nolīdzis Bob Cabeen izdizainēt pirmo XTree iepakojumu, viņš devis Bobam tikai 7 dienas laika. Kad Bobs protestējis, Cahlin esot teicis "Bob, Dievs radīja pasauli 6 dienās - un viss ko es gribu no tevis ir iepakojuma dizains". Kad Bobs ticis galā 5 dienās, viņš esot atbildējis "Parādi šo Dievam!").
Protams, arī Deilam sanācis veikt teju vai brīnumus. 2 dienas pirms izstādes, viņš devies pie salicēja izņemt rokasgrāmatas gala variantu, un konstatējis, ka tas (salicējs) ir izlikts no mājas. Deils galu galā atradis salicēju, kurš salikto rokasgrāmatu bijis ar mieru mainīt tikai pret skaidru naudu, kuras mums tolaik nebija gluži pilnas kabatas. Laikam turpinot tecēt, Deils sadabūjis naudu, steidzies rokasgrāmatas iespiest, tad iesiet, un visu laiku uzmanījis tās, neizlaižot no acīm. Viņš pametis Losandželosu 1:30 naktī un 4 stundas vēlāk ieradās Sanfrancisko ar rokasgrāmatas kastēm, iepakojumiem, pielikumiem, brošūrām un sāka sagatavot stendu. Izstāde sākās 9:00 no rīta. (..)
Izstādes laikā mēs tirgojām XTree 1.0 par tikai $39.95, un mēs burtiski tirgojām to stenda vienā pusē, vienlaicīgi drudžaini komplektējot produkta kastītes stenda otrā pusē. "