viņš zin / viņš zina
« previous entry | next entry »
Mar. 1., 2008 | 09:01 pm
posted by: elfz in pajautaa
"Viņš zin" vai "viņš zina"? Boksterējot internetā atrodamos uz diviem pirkstiem saskaitāmos informācijas materiālus (ļoti skumji, ka daudz plašāka un sakārtotāka informācija latviešu valodas gramatikas jautājumos ir nevis LIISā, bet школа.lv), man nākas secināt, ka "suns zinA, ko ēdis", kaut arī visa mana būtība protestē pret tik absurdu teikuma plūsmas laušanu. Tā ira, "zina" ira likumīgais un pareizais variants?
from:
misame
date: Mar. 2., 2008 - 05:23 pm
#
Tomēr - rakstīts vārds var dzīvot daudz ilgāk nekā pats tā rakstītājs un tāpēc uzskatu, ka mums jāciena savi pēcgājēji un viņiem jāatstāj saprotams un loģisks kultūras mantojums. Tātad - runājam, kā jau runājam, bet rakstām tomēr "kā prasīts".
Un galu galā, neesam jau pirmie, kas par valodas vienkāršošanu strīdas.
Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija
from:
elfz
date: Mar. 2., 2008 - 07:32 pm
#
Rezultātā mums ir latviešu valoda un dialekti, kuros runā cilvēki, un īpašais valodnieku konservatīvisma monstrs, latviešu literārā valoda, kura atbilst visiem valodnieku izpētītajiem likumiem un definētajai vārdnīcai.
Konjugācijas un to grupas jau ir izņēmumu uzskaitīšana: tu izvēlējies vārdu "ripināt", es paņemšu "runāt", kas ir ārkārtīgi līdzīgs vārdam "zināt": tātad, kapēc ir "viņš runā", bet nav "viņš zinā"?
Domstarpības, šķiet, pamatā rodas dēļ pārāk ciešas pārliecības par to, ka latviešu valodai ir stingri definēti likumi, un visu valodu var tajos aprakstīt, kaut arī no tā sanāk tikai neliels latviešu valodas apakškopa, kam ar reālajiem valodas lietotājiem ir tikai virspusējs sakars.
Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija
from:
misame
date: Mar. 3., 2008 - 08:59 am
#
Konkrētajā gadījumā gan vispār nesaprotu, par ko ir runa - saka taču "suns zina, ko ēdis", nevis "suns zin, ko ēdis". Otrais variants konkrēti izklausās pēc ķīniešu valodas "sun-zin" ;-)
Atbildēt | Iepriekšējais