Citizen's arrest

« previous entry | next entry »
Sep. 14., 2007 | 09:32 am
posted by: divi_g in pajautaa

Anglosakšu tiesībās ir tāds jēdziens kā citizen's arrest ("pilsoniskā aizturēšana"?), kas ļauj jebkuram cilvēkam aizturēt nogādāšanai policijā likumpārkāpēju (Wikipēdijas raksts angliski, vēl viens paskaidrojums, un vēl viens; kā arī ieteikums šīs tiesības neizmantot).

Vai arī Latvijas tiesībās ir kas līdzīgs?

Ja ir, vai tas ļauj cietušajam vai lieciniekam aizturēt ceļu satiksmes negadījumu izraisījuši ceļu satiksmes dalībnieku (autovadītāju, velosipēdistu, gājēju uc)?

UPD.: Kriminālprocesa likums, 265.pants, 3.daļa: Ja ir acīmredzama personas saistība ar izdarītu noziedzīgu nodarījumu, par kuru var piemērot ar brīvības atņemšanu saistītu sodu, un šī persona atrodas noziedzīga nodarījuma izdarīšanas vietā vai bēg no tās vai ja izsludināta personas meklēšana par šāda noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, to var aizturēt jebkurš un nekavējoties nodot tuvākajam policijas darbiniekam.

Konkrēti, paskatoties Krimināllikuma 260.pantu, kur teikts, ka (1) Par ceļu satiksmes noteikumu vai transportlīdzekļu ekspluatācijas noteikumu pārkāpšanu, ja to izdarījusi persona, kas vada transportlīdzekli, un ja tās rezultātā cietušajam nodarīts viegls miesas bojājums ar veselības traucējumu vai vidēja smaguma miesas bojājums, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz laiku līdz pieciem gadiem vai bez tā. (2) Par šā panta pirmajā daļā norādīto noteikumu pārkāpšanu, ja to izdarījusi persona, kas vada transportlīdzekli, un ja tās rezultātā cietušajam nodarīts smags miesas bojājums vai tā izraisījusi cilvēka nāvi, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem, atņemot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz laiku līdz pieciem gadiem vai bez tā.
=> Jā, ceļu satiksmes negadījuma liecinieks vai cietušais var aizturēt ceļu satiksmes negadījumu izraisošo personu, ja ceļu satiksmes negadījumā ir cietušie.

Krimināllikuma XXI nodaļā (257.-268.panti) ir vēl vairāki gadījumi, kuros ir tiesības veikt šādu aizturēšanu, taču diez vai kādam ir lielas izredzes piedzīvot tos.

# | jā, ir doma! | Add to Memories


Comments {12}

serum

from: [info]serum
date: Sep. 14., 2007 - 10:02 am
#

Krimināltiesībās ir tāds jēdziens

No Krimināllikuma:
31.pants. Aizturēšana, radot personai kaitējumu

(1) Aizturēšana, radot personai kaitējumu, ir darbība, kas vērsta pret tādu personu, kura izdara vai izdarījusi noziedzīgu nodarījumu. Kriminālatbildība par šo darbību neiestājas, ja nav pieļauta personai radītā kaitējuma acīmredzama neatbilstība nodarījuma, nepakļaušanās vai pretošanās raksturam.

(2) Persona, kura, izdarot aizturēšanu, ir pārkāpusi aizturēšanas nosacījumus, atbild par šo nosacījumu pārkāpšanu.

(3) Ja darbības, ar kurām aizturamai personai rada kaitējumu, nav bijušas nepieciešamas tās aizturēšanai, atbildība par radīto kaitējumu iestājas uz vispārējiem pamatiem.

(4) Nav krimināli sodāma kaitējuma radīšana aizturamai personai aiz neuzmanības.

Atbildēt | Diskusija


from: [info]divi_g
date: Sep. 14., 2007 - 10:06 am
#

Paldies!
Un šis konkrētais pants atteicas tieši uz "garāmgājējiem", nevis policistiem, kas aizturēšanā radījuši kaitējumu aizturamajam?

Atbildēt | Iepriekšējais