- 2015.10.24, 10:20
- Šodien ļoti daudz lapas uz trotuāriem nobirušas. Nāk ziema.
***
Vācijā ir daudz dīvaini un arī diezgan jocīgi nedemokrātiski likumi. (Tas protams balansējas ar daudzumu demokrātisku un pareizu likumu.) Pie dīvainajiem var uzreiz nosaukt gan GEMA, kas Youtube klipus masveidā bloķē, gan arī to Störerhaftung sviestu, ka publiskā WiFi operators ir arī personīgi atbildīgs par visu ko viņa lietotāji sadara - kāpēc Vācijā kafejnīcās un viesnīcās praktiski nekad nav pieejams internets - brīnums ka vēl neprasa visiem pasi nokopēt.
Tad vēl tāds jocīgs gājiens: pieņemts "Enev" likums, ka līdz 2050. gadam jāpanāk, ka jaunie mājokļi tiks būvēti tikai pēc klimata-neitrāliem standartiem. "Enev 2014" nosaka tādus būvniecības standartus, ka māju būvējot izmaksas pieaugušas par 40%. (Rēķinot naudā, daudzdzīvokļu mājai katra individuālā dzīvokļa izmaksas pieaug par 7400 eiro.) Jau kopš 2000. gada izmaksas ir augušas par 38%, un tagad pielika vēl smagākus noteikumus, un būvniecību ik katru gadu vēl piegriezīs.
Rezultāts? Daudzdzīvokļu māju, ģimenes māju būvniecība apstājas pilnībā. Vienīgā rosība - tikai luksus sektorā. Super-luksus mājas miljonāriem, plaši dzīvokļi bagātniekiem kas to var atļauties. (Principā var teikt ka mērķis jau būs sasniegts: ja uzbūvēto māju skaits ir 0, tad visas uzbūvētās mājas ir klimatiski-neitrālas. Urā, biedri!)
Bet tautsaimniecības pieprasījums katru gadu ir vismaz pēc 220'000 jauniem dzīvokļiem. Un sakarā ar bēgļu pieplūdumu, katru gadu būtu jāuzbūvē vismaz 400'000 jaunu dzīvokļu.
Bet būvēt nevar: būviecība neatbilstu spēkā esošajiem CO2 izmešu standartiem! Tā taču nevar un nedrīkst! Ko darīt var? Turēt bēgļus teltīs, un pūst iekšā karstu gaisu visu cauru ziemu (kurinot kautkādu mazuta eļļu vai vnk ražojot elektrību no oglēm - jo atomelektrostacijas "zaļie" novēruši.). Loģiski! - 8 rakstair doma
- 24.10.15 15:01 #
-
Man gan liekas, ka tirgus burbulis cenas dzen augšā vairāk kā jaunie noteikumi.
Saprotams gan, ka katrs projektu attīstītājs grib nopelnīt uz burbuļa rēķina plus papildu standartu izmaksas uzgrūst pircējiem.
Bet ja tas tā turpināsies, ka pieprasījums ievērojami pārsniedz piedāvājumu, tad arī tirgus cenas drīz izaugs līdz līmenim, kur tie papildus tūkstoši nebūs nekas (un jau tagad tas ir mazāk nekā vidēji tiek samaksāts piemēram māklerim).
Un vispār jau Vācija ir īres tirgus vairāk kā pirkšanas tirgus. - Atbildēt
- 24.10.15 15:14 #
-
Es skatos, no perspektīvas, kurā mēs Vācijā pirkām dzīvokli par 140 000 EUR un papidus izmaksas (notāri, zemegrāmatas, mākleri) bija vēl 20 000 EUR. Kopā 160 000 EUR. Tie papildus 7-8 tūkstoši būtu 5 % sadārdzinājums un cena izaugtu līdz apmēram 170 000 EUR.
Salīdzinājumam pāris gadu laikā šādu dzīvokļu cenas tajā pašā lokācijā jau ir ap 240 000 EUR, kas ir 50% sadārdzinājums.
Tā kā man šķiet, ka jaunie standarti te nav galvenā problēma. - Atbildēt
- 24.10.15 15:23 #
-
ha ha - nu nē, sadārdzinājums ir tieši saistīts ar piedāvājuma deficītu. ir daudzi gribētāji, bet maz reāli nopērkamu dzīvokļu. un tad "vinnē" tas kas ir pietikami izmisis lai 170'000-200'000 izgāztu un tad 30 gadus kredītā jūgtos.
a tie "burbuļa" izcenojumi, novērtējumi kas nav saistīti ar tīri būvniecības pašizmaksu, tos maksāt man ir pavisam nepieņemami. - Atbildēt
- 24.10.15 15:42 #
-
Deficits un burbulis tak pastav neatkarigi no stingrakiem standartiem, kas beigu beigas saja visa procesa ir sika vieniba.
Nav jau isti izveles nemaksat burbula cenas, ja nav iespejas/velesanas ilgstosi gaidit cerot, ka varbut reiz tas apstasies un cenas kritis.
Musu gadijuma tas bija super labs darijums, nedaudz zem tirgus cenas - paveicas. Bet to, ka cenas augs tik strauji ari es nebiju gaidijusi. Tagad pardot butu loti labi nopelnits.
Bet vispar jau piesardzigi investori perk dzivokli savai lietosanai tikai tad, ja ikmenesa maksajumi bankai ir mazaki neka ires maksa ( kas ta ari bija musu gadijuma, jo kreditu likmes ir tik loti zemas sobrid).
Es vispar nesaprotu, kapec sajos augsta pieprasijuma un burbula pastaklos ir apstajusies buvnieciba. Es zinu, ka vairakas Vacijas pilsetas gluzi vienkarsi vairs nav kur, vai ari ta pasa burbula del zeme maksa tik dargi, ka nav verts. Bet piepilsetas un mazakos urbanajos centros jau vel var izversties. - Atbildēt
- 27.10.15 10:45 #
-
Cerēju uz wikipedia, bet nav... Bet redz no vāciešiem jau šitādus gājienus vien sagaidīsi.
https://de.wikipedia.org/wiki/Energieeinsparverordnung
Tā pat tas energiewende - visdārgākā elektrība eiropā, jo izdomājuši ekskluzīvi uz saules un vēja enerģiju pāriet. Teorētiski viss pareizi, bet praksē reāli skarbs rēķins jāmaksā.
https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_transition_in_Germany - Atbildēt
- 27.10.15 10:50 #
-
salīdzinot https://de.wikipedia.org/wiki/Energiewe
nde_nach_Staaten#Kostendebatte - Atbildēt