- 2009.03.26, 16:25
- Latvijā reālā (efektīvā) nodokļu nasta cilvēkam, kas algotu darbu strādā, ir virs 70%. Piemēram, lai saņemtu preces un pakalpojumus Ls 300 vērtībā, tev ir ar savu darbu jāsaražo preces un labumi Ls 1000 vērtībā. No šiem Ls 1000, tev ir valstij visādu nodokļu veidā jāatdod Ls 700, un tikai Ls 300 vērtībā tu saņem reālu labumu (ko tērēt pēc saviem ieskatiem).
Runājot laika izteiksmē, no 10 darba dienām, tu 7 eji uz darbu, lai strādātu kāda cita labā. Un tikai 3 dienas tu strādā savā labā. Ja pa vidu nebūtu šī "cita", tad tu varētu 3 dienas strādāt, un pārējās 7 dienas tikai atpūsties. Tas, protams, ja tu strādā privātajā sektorā un saņem algu pēc darba līguma - nevis valsts darbā, visiem uz kakla.
No 10 dienām, ko tu nostrādā,
2.5 dienas tu strādā lai samaksātu tā saukto "darba devēja" soc.apdr obligāto iemaksu.
tad vienu nepilnu dienu viss tavs padarītais darbs aiziet lai samaksātu tavu soc.apdr obligāto iemaksu.
2.3 dienas tu strādā lai samaksātu iedzīvotāju ienākuma nodokli.
2.1 dienu tu strādā lai sapelnītu naudu, kas tiks atdota kā PVN nodoklis.
kopā sanāk savas 7.5 dienas īstenībā... un tad tu vari ķerties pie strādāšanas savai kabatai. atlikušas 2.5 dienas - pelni nu.
varbūt vēl pusi dienas tu strādā lai segtu visādus akcīzes nodokļus un nodevas.
neto, pašam sev, tev paliek 2 dienas.
***
tas vēl nieki, pats graujošākais, starp citu, ir visi uzcenojumi precēm un pakalpojumiem, kas pielikti lai īpašnieks/uzņēmējs varētu atmaksāt savu paņemto kredītu ar procentiem. kredītu procenti kurus visi ir parādā, un jāatmaksā, ir mūsdienu finanšu sistēmas vēzis.
atmaksājamie procenti audzē un audzē cenas, un patērētājs maksā un maksā arvien lielāku naudu tikai par procentiem, jo kāds ir ņēmis kredītu, un tas viņam jāatdod ar augļiem - naudu kur ņemt? no patērētāja kabatas!
un reālā preces vai pakalpojuma pašizmaksa tiek aizēnota ar izmaksām, kas radušās monetārās sistēmas dēļ - kapitāla izmaksas, kredītu piramīdas dēļ.
***
un kad nauda valstij ir samaksāta, Zemkopības ministrija var sponsorēt ātrlaivu čemponātu (jo pilots ir ministra dēls) -Ls 90'000 ... kamēr Veselības ministrija tiesājas ar kādu ģimeni, lai nevajadzētu bērnam apmaksāt dzīvības glābšanai nepieciešamas zāles (valstij ietaupījums: + Ls 81 900!)
Tu saņem bezmaksas medicīnu, izņemot gadījumu, kad vieglāk ir izdarīt pašnāvību, nekā sagaidīt solīto operāciju Gaiļezerā. - 33 rakstair doma
- 26.3.09 16:41 #
-
Nekas nestāv līdzi Zviedrijai, kur savulaik pazīstamajai rakstniecei Astridai Lindgrenai nodoklis bija 102% apmērā no viņas ienākuma :)
- Atbildēt
- 26.3.09 16:51 #
-
Man gan te nesnāca tik traki: http://klab.lv/users/mena/291326.ht
ml
Gada griezumā - pusgadu strādāju sev, pusgadu - valstij. Un man jau uzreiz metās teikt, ka redz, nodokļi " atnākot atpakaļ"... - Atbildēt
- 26.3.09 17:12 #
-
papildināju drusku.
nenāk jau tā nauda atpakaļ - to aprij ierēdņu bari. derētu ieviest sistēmu ka valsts darbinieki nemaksā nodokļus, tad vieglāk visu krāpšanu varētu redzēt. - Atbildēt
- Re: ;)
- 26.3.09 19:10 #
-
ja net ir 500, tad bruto ir 685, kopā ar darba devēja sociālo ir 850.
Tātad attiecība patiesībā ir 59/41. 59% paliek uz rokas un 41% tikai aiziet nodokļos. Nevis 30/70. Big difference. - Atbildēt
- 26.3.09 19:48 #
-
par produktivitāti runājot, no ārpuses manus pakalpojumus apmēram 4x - 5x dārgāk pārdod, nekā man maksā algu.
tb, piemēram, ja man alga ir Ls 1000, tad mēnesis mana laika projekta pasūtītājiem (klientiem) maksā Ls 4000-5000. - Atbildēt
- 26.3.09 19:51 #
-
Jā, bet kā jau te tika minēts, tavs algas lats tavam darba devējam izmaksā divus latus. Tāpat ir darbinieki, kura algas visticamāk tiešā veidā netiek pārdotas klientam (piem., grāmatvede, priekšnieks), pakalpojumi, kas jāpērk darba devējam (apkopēja, nets, elektrība, biroja īre), finālā jau nekas daudz no ārpuses summas nepaliek.
- Atbildēt
- 26.3.09 22:23 #
-
un darba devējam taču arī jāpelna. ja esi "brīvmākslinieks" - neviens neliedz strādāt uz savu roku vai arī pašam radīt kantori, kas pārdod citu darbu. bet, piemēram, kā te iepriekš minērja - esi grāmatvedis vai apkopēja - tad ko grāmatosi, ko kopsi, ja neviens nebūs radījis to "vietu"? bet tas drusku par citu tēmu.
- Atbildēt
- 26.3.09 22:35 #
-
es jau vairāk par to cilvēka dzīvošanai reāli nepieciešamo darba apjomu spriežu - ja nebūtu visas tās mutes kas cits citam uz kakla sēž.
- Atbildēt
- 26.3.09 19:05 #
-
da ko vispār nozīmē strādāt savā labā?! kartupeļus tu vari stādīt savā labā, un pēc tam plikus apēst, ja nav vēl arī govs un cūkas.
- Atbildēt
- 26.3.09 19:42 #
-
īstenībā es runāju ar darba kolēģi, kas nevis strādā kā "darbinieks" bet kā SIA.
viņš saņem par 70% vairāk naudas nekā es.
no kopsummas viņš maksā 15% uzņēmuma ienākuma nodokli.
pārējo viņš izņem no SIA visādos veidos, pie tam noraksta benzīnu, telefonsarunas, utt utt utt.
protams, nekādi apmaksāti atvaļinājumi, vai bezdarbnieka pabalsts, vai slimības lapas (vai kas tur mums pienākas it kā) viņam nav - bet to visu viņš pats sev nodrošina. da atvaļinājumā viņš var doties kaut vai katru trešo mēnesi, ar mani salīdzinot.
"alga uz rokām" mums būtu vienāda. vnk viņa SIA pārskaita visu to algu "uz papīra". - Atbildēt
- 26.3.09 19:49 #
-
Nu, vārdu sakot - viņš krāpj valsti (jo likumdošana jau neļauj izņemt naudu "visādos veidos", vai ne, ir tikai viens veids, cik es zinu - dividendes), un tāpēc tādiem kā tev, respektīvi "darbiniekim", jāmaksā lielāki nodokļi;)
- Atbildēt
- 26.3.09 22:14 #
-
visi visus. nav jau tie iedzīvotāji arī nekādi jēriņi. valdība, lai, no mums pašiem vien cēlusies.
- Atbildēt
- 26.3.09 22:26 #
-
Nu, pret pašreizējo premjeru man nav dižu iebildumu, bet es domāju, ka vairums pilsoņu Tev iebildīs, ja teiksi, ka Kalvītis no viņiem pašiem ir cēlies :)
Lai gan pagājušo vēlēšanu rezultāti bija tiešām šokējoši, tas gan. - Atbildēt
- 26.3.09 22:17 #
-
būtībā, ja viņš arī maksātu nodokļus, tad par to naudu vēl 2-3 ierēdnīši būtu savas dirsas iekārtojuši uz privātā sektora kakla, un birokratizētu vēl kautkādu nozarīti.
- Atbildēt
- 26.3.09 22:25 #
-
būtu jau labi, ja uz katra nodokļu lata uzreiz būtu rakstīts: tas birokrātam, tas pnesionāram. tad tos vienus varētu nemaksāt, ne.
- Atbildēt
- 26.3.09 22:30 #
-
Nu, ja ņem vērā, ka 80% IIN aiziet pašvaldībai, bet prāvu daļu no soc. apdr. iem. cienkungi ietecināja "konsolidētajā" budžetā, nevis izmaksāja pensijās, var droši teikt, ka tos pensionāru latus knapi varētu saskatīt lielajā birokrātu latu kaudzē.
- Atbildēt
- 27.3.09 10:48 #
-
starp citu, tur interesants efekts ir: tu samaksā soc.nodokli, bet valsts šo nodokli "aizņemas", un bīda savas štellītes - un atmaksās tipa no citu nodokļu ieņēmumiem (vai arī neatmaksās vispār).
tu dabū maksāt 2x, tāpēc ka valsts drīkst savākt soc.nodokļa uzkrājumus savām citām vajadzībām... šī iespēja būtu jānogriež, jāaizliedz valstij vispār pieskarties soc. nodokļa uzkrājumiem.
un tas ir pats lielākais nodoklis - skaidrs ka valsts nagi ļoti niez tā konfiscēšanas virzienā. - Atbildēt
- 26.3.09 19:44 #
-
a un protams pensija viņam nebūs, jo viņš neko nemaksā uz VSAA, bet tas ir vairāk tā kā pluss, nevis mīnuss, pēc atgadījuma ar "otro līmeni"
- Atbildēt
- 26.3.09 22:38 #
-
"Listen, have you ever been broke? Yes? Alright. You're walking along, not a nickle in your pocket, you're free as a wind, nobody bothers you. Hundreds of people pass you by in every line of business; shoes, hats, automobiles, radios, furniture, everything. They're all nice, lovable people; they let you alone. Then you get a hold of some money and what happens? All those nice, sweet, lovable people become heelots! A lot of heels!!! They begin creeping up on you, trying to sell you something. They get long claws. They get a strangle hold on you. And you squirm and you duck and you hollar and you try to push them away, but you haven't got a chance! They gotcha!
First thing you know you own things. The car for instance. Now your whole life is messed up with a lot more stuff! You get license fees and number plates and gas and oil and taxes and insurance and identification cards and letters and bills and flat tires and dents and traffic tickets and motorcycle cops and court rooms and lawyers and fines and a million and one other things. Then what happens? You're not the free and happy guy you used to be. You have to have money to pay for all those things. So you go after what the other fella's got. And there you are; you're a heelot yourself!!!" - Atbildēt
- 26.3.09 20:35 #
-
Akmens laikmetā no nedēļas 7 dienām pārtikas sagādei vidēji tika veltītas 3 dienas - 4 dienas deguna urbināšanai un Iliādas sacerēšanai. Mūsdienās tomēr jūtams progress.
- Atbildēt
- 26.3.09 21:14 #
-
progress, ka griezies kā vāvere gaļas mašīnā.
bet laiks pasēdēt, padomāt quo vadis tā kā derētu... - Atbildēt
- 26.3.09 22:11 #
-
Nu, parasti cilvēki, kas strādā algotu darbu, no 10 dienām intensīvi strādā 2, tātad puse dienas sanāk par velti!
- Atbildēt
- 26.3.09 22:27 #
-
man kantorī tādi parasti cilvēki ir tikai divi no deviņiem. pārējie (es pati arī) raujas melnām mutēm, arī par tiem diviem. un nevis aiz bailēm, bet apzinīgi - pirms krīzes tāpat strādāja.
- Atbildēt
- 26.3.09 22:36 #
-
"parasti" bija domāts kā apstākļa vārds, nevis īpašības vārds, nepārlasīju... bet nu labi.
Ar melnām mutēm Latvijā vēl nav populāri. Vajag ātri kļūt bagātam, bet ja nevar, tad urbināt degunu siltā vietā, kur neviens netramda.
Un vēl mums ir problēma ar diviem konfliktējošiem skatījumiem: "kā maksā, tā strādāju" un "tāds vairāk nav pelnījis". - Atbildēt