- 2008.07.14, 18:34
- "Traditionally, Fannie had required the mortgages it purchased to be so-called 80/20 mortgages wherein the borrower puts at least a 20% down payment on the mortgage. This was a requirement because residential mortgages in the US are a “no-recourse” loan in which the borrow can generally “walk away” from the loan with no recourse to the lender other than seizing the house and reporting the default to a credit agency. A 20% down payment was generally thought to be enough to dramatically limit the moral hazard of borrowers “walking away” because housing values would have to decline 20%+ for the borrower to be underwater and even then the borrower would still face the prospect of losing their own sunk capital which makes walking away even more difficult from a psychological perspective." [via philg]
Un mums te 10% pirmo iemaksu atcēla. Tak vajadzētu lai [hipotekārajam kredītam] ir 20% pirmā iemaksa, vispār! Viegli pieejams kredīts tikai kropļo tirgu: cenas skrien debesīs.
Savukārt tie, kas sagrābušies tos sūda kredītus dzīvoklīšiem vecās bloku mājās, būtu vnk jāinformē banka lai iet to dzīvokli savāc atpakaļ. Kad tev no pamatsummas ir tikai kādi 3-5% atmaksāti, tev pašam zaudējums ir nieka kapeikas; droši atstāj lai banka pati izsmeļ sūdus ko savārījusi milzu kredītus dāļādama par nevērtīgu segumu. - 14 rakstair doma
- 14.7.08 19:15 #
-
Nevar tā vienkārši atdot bankai dzīvokli... Sačakarēta kredītvēsture + dzīvokli nodod izsolei, bet ja nosola par mazāku summu nekā tev ir ķīla, tad tā pat piedzīs tos latiņus.
- Atbildēt
- 14.7.08 19:18 #
-
Neesi dzirdējis, ka Latvijā personīgo bankrotu nav?
Pašu izmetīs uz ielas, dzīvokli pārdos par sviestmaizi, vēl uzvilks galvotāju, ja tāds ir, un atlikušo summu vienalga būsi parādā, maksāsi procentus + drakoniskas soda sankcijas, kontus bloķēs un naudu piedzīs tā vai tā.
ASV ir citādi. Pasaki - nevaru samaksāt, piedodiet, naudiņas nav, un sāc dzīvi no sākuma, nebūdams nevienam neko parādā. - Atbildēt
- 14.7.08 22:50 #
-
šodien The Onion dedzina par tēmu:
A panel of top business leaders testified before Congress about the worsening recession Monday, demanding the government provide Americans with a new irresponsible and largely illusory economic bubble in which to invest.
"What America needs right now is not more talk and long-term strategy, but a concrete way to create more imaginary wealth in the very immediate future,"
http://www.theonion.com/content/news/recession_plagued_nation_demands - Atbildēt
- 15.7.08 13:04 #
-
Vienīgā lieta - ASV šo lietu regulē pašas kredītiestādes, nevis likumi. Atbildīgs banķieris hipotekāro kredītu dos ar vismaz 20% pirmo iemaksu. Bezatbildīgs banķieris ir lemts bankrotam. Tāpat arī bezatbildīgi aizņēmēji ir lemti bankrotam. Un tas ir labi - tā ir mācība gan konkrētiem aizņēmējiem un aizdevējiem, gan arī visiem citiem aizņēmējiem un aizdevumiem.
- Atbildēt
- 15.7.08 14:20 #
-
tur ir tas jocīgais "too big to fail" variants, ka vīri paļaujas ka nodokļu maksātāji vienalga visu apmaksās - lai kādus sūdus savarītu baņķieru kungi. t.i., vajadzētu bankrotēt, bet viņiem ir pofig: zin ka būs "government bail-out"...
- Atbildēt
- 15.7.08 16:22 #
-
Nu tā jau ir valdības, nevis banķieru problēma. Ja visi tic, ka valsts glābs, tam droši vien ir kāds iemesls.
- Atbildēt
- 16.7.08 12:27 #
-
http://www.campaignforliberty.com/blog/
?p=181 - Atbildēt
- 17.7.08 14:16 #
-
Tam nu gan negribētu piekrist. ASV šo krīzi izraisīja tieši banku bezatbildības dēļ - tb tādēļ, ka bankas izdomāja, kā šo atbildību neuzņemties.
Hipotēkas dokumentus kārtoja n/ī mākleris, kam, protams, poh* par maksātspēju, galvenais, ka īpašums pārdots. Naudu deva banka, bet hipotēkas apkopoja, matemātiski sarēķināja teorētiskos riskus, sadalīja pa riska grupām un pārdeva kā finanšu instrumentus, riskus neuzņemamās, tātad arī bankām bija poh*, kas tālāk notiek ar hipotēku. Lūk, rezultāts.
Vienīgā atšķirība starp Latviju un ASV ir tāda, ka ASV ģimenes nobankrotēja, nospļāvās un normāli dzīvo tālāk, bet par to maksā visa pārējā pasaule. Piemēram, Šveices UBS aprīlī paziņoja par 38 miljardu $ zaudējumiem šajā segmentā.
Savukārt Latvijā maksās paši muļķīši, kas pagājušogad un aizpagājušogad pirka dzīvokļus. Un maksās visu mūžu. - Atbildēt
- 17.7.08 14:21 #
-
Bankas apkopoja kredītus kā finanšu instrumentus un pārdeva biržā. Biržas dalībnieki visi ir profesionāli uzņēmēji, kuri paši uzņemas risku un tiem pašiem arī ir jāatbild par saviem riskiem. Ja kāds (kā UBS) pārvērtēja finanšu instrumentu iespējas un zaudēja naudu - nu tāpēc jau arī tas ir risks, par ko tie ir tiesīgi saņemt peļņu vai zaudējumus, atkarībā no prasmēm, zināšanām un veiksmes.
Un iedzīvotājiem arī ir pašiem jāuzņemas atbildība par savu rīcību. Pašiem jāanalizē, vai spēs samaksāt kredītu (t.sk. jāiedziļinās kredītu nosacījumos), un pašiem arī jāpieņem lēmums. Ja, balstoties uz šo lēmumu, privātpersona bankrotē - nu tās ir viņas pašas nelaime. - Atbildēt
- 17.7.08 16:27 #
-
Pārvērtēja un zaudēja praktiski visi - dažs vairāk, dažs mazāk. Vismazāk zaudēja neapdomīgie pircēji, kas dabūja dažus gadus padzīvot tāda līmeņa dzīvokļos, kādus paši nevarēja atļauties, pie tam maksājot par to smieklīgi mazus %. Starp citu, arī ASV bija 0% pirmā iemaksa, kredītu brīvdienas, 0% marža pirmo gadu utml. Un viss cerībā, ka ASV n/ī cenas var tikai augt, tāpat kā pie mums.
Birža gan tā pēc būtības nebija, bet nu nav svarīgi.
Tu runā par ekonomikas noklusējuma tirgu, kur visi dalībnieki pieņem informētus un racionālus lēmumus. Praksē tā nekur nav, un Latvijā vismazāk.
Man šķiet amorāli, ka valstsvīri ar nodokļu politiku vairākus gadus stimulē spekulāciju, rada eiforiju, melojot par praksē neesošo ekonomikas izaugsmi, sola 7 treknos gadus un paši šīs eiforijas rezultātā visi kā viens kļūst par miljonāriem. Bet pēc tam tie paši speķīši sāk jau intervijās izteikties, ka pašam katram jādomā, ko dara, paši vainīgi et cetera. Es šo pārkreditēto ļautiņu vietā tiešām ietu ielās ar dakšām, bet nu labi, kas tad man. Pats jau nekādā veidā neesmu cietis. - Atbildēt