- 2010.10.28, 11:05
- "Latvijā šobrīd ieslodzījuma vietās sodu par dzimumnoziegumiem izcieš 508 personas, kas seksuāli izmantojušas gan mazus bērnus, gan [...]
"Desmit no šiem varmācīgo noziegumu veicējiem esot notiesāti ar mūsu valstī augstāko soda mēru – mūža ieslodzījumu. Kopumā Latvijā par dažāda veida noziedzīgiem nodarījumiem mūža ieslodzījumu šobrīd izciešot 56 personas."
Kopumā, tam faktam ka nāvessods ir atcelts, būtu jābūt signālam valsts policijai un tamlīdzīgiem dienestiem, ka ir nepieciešams ar iedzīvotājiem visādi profilaktiski intensīvi strādāt, lai dzimumnoziegumus novērstu pirms tie notiek.
Tas ir, ieaudzināt iedzīvotājiem izpratni, ka ja cilvēku velk uz vardarbību un pedofīliju, tad viņam jāzvana uz palīdzības līniju, jāstrādā ar psihologiem, jāārstējas.
Ja valstī ir nāvessods, tad policija var uz to norādīt, ka izvarotājiem būtu jābaidās no nāves, un tāpēc viņi neizdarīs noziegumus. Nu, tāds Teksasas policejiskuma stiliņš.
Savukārt ja nāvessods nav, ir jābūt pilnīgi citai, sociālai pieejai - lai cilvēku neizdarīt noziegumu motivētu nevis bailes no soda (bailes no cietuma ir diezgan abstraktas un neefektīvas, salīdzinot ar bailēm no nāves), bet gan vēlme iekļauties sabiedrībā un būt normālam.
Tas ir, fakts ka nāvessods ir atcelts, slikti saskan at Latvijas vispārējo kursu uz labējo (individuālisma) sabiedrības uztveri, ka cilvēks tiek atstāts "savā vaļā" tik tālu, ka izdomā divgadīgu izvarot. - 66 rakstair doma
- 28.10.10 15:52 #
-
bez tam, uz slimiem cilvēkiem tiem sodiem jebkurā gadījumā nevajadzētu attiekties
- Atbildēt
- 28.10.10 20:28 #
-
doma ir tāda, ka tu to saki aiz augstprātības, un pamatojumu es nerakstīju, jo tev arī tāda nebija
- Atbildēt
- 28.10.10 20:48 #
-
ok. ja tu meklētu pamatojumu - un es esmu to redzējis garāmejot, tāpat, kā pedofīli nav mana interešu zona - lielākai daļa cilvēku, kas atrodas cietumos ASV un šeit lielākai es domāju ~80% var uzstādīt vismaz vienu diagnozi no DSM IV. ~60% divas un ~40% trīs.
asv ir viena no attīstītākām psihiatrijām pasaulē, viena no valstīm, kur visvairāk cilvēkus liek cietumos. tas ir morālas dabas jautājums, kura novirze no normas ir jāārstē un kura nē, tāpat par kuru noziegumu ir jāliek cietumā un par kuru nē. tomēr ir statistiski pamatoti pētījumi, kas ļauj prognozēt, ka cilvēki ar noteiktu psihes stāvokli (kas rodas iedzimtības ceļā vai dzīves laikā), biežāk veiks noziegumus, kā citi. tāpat ir statistiski pamatoti pētījumi, kas liecina, ka ārstēšana daudzos gadījumos palīdz iekļauties sabiedrībā. tāpat izglītība, sociālā vide un tā tālā.
tas par to augstprātību ir tavs viedoklis, kas šajā gadījumā man liekas nebūtisks. atvainojos par savu paviršību, tas gan. - Atbildēt
- 28.10.10 21:07 #
-
mans viedoklis tiešām ir nebūtisks, jo es neko par to nezinu. paldies par paskaidrojumu
- Atbildēt
- 28.10.10 21:14 #
-
tavs viedoklis par tēmu ir būtisks. tas vai es ko saku augstprātīgi vai nē, tas nav būtiski šai tēmai. vismaz man tā liekas.
- Atbildēt
- 28.10.10 21:30 #
-
Ar DSM vispār ir liela "ķeza", īpaši starpkulturālā kontekstā, nebūt nav jālūkojas pēc statistikas cietumos, lai tiktu pie ieskata par kādas diagnozes prevalenci sabiedrībā.
Ilustrācijai piem.: http://en.wikipedia.org/wiki/Rosenhan_experiment - Atbildēt
- 29.10.10 01:14 #
-
too much information. tu gribi teikt, ka dsm nav ideāls, ka tas ir maldīgs, ka šizofrēnija neeksistē, ka to nevar diagnozēt, ka tā ir kultūras fenomens vai kautko par cietumiem?
- Atbildēt
- 29.10.10 19:06 #
-
Es to domāju kā komentāru tam, ka ASV, kā tu saki, ir viena no attīstītākajām psihiatrijām. Ideāls DSM nav iespējams, kaut vai tāpēc vien, ka pati psihiatrijas nozare balstās divos atšķirīgos virzienos - bioģenētiskajā un psihodinamiskajā, līdz ar to arī diagnostikas metodes, slimību kategorijas un klasifikācija, nemaz nerunājot par ārstēšanas metodēm, atšķiras ievērojami.
ASV ir arī labi zināmas kā vienas no vadošajām savu pavalstnieku medikalizācijā, kur psihiatriskās institūcijas spēlē ļoti nozīmīgu lomu. - Atbildēt
- 29.10.10 19:17 #
-
par to, ka dsm nav ideāls, es piekrītu, bet par psihodinamisko psihiatriju tu kaut ko jauc.
- Atbildēt
- 28.10.10 20:54 #
-
ja tevi tas tiešām interesē, tad šī tēma ir viens no Rosalynn Carter mūža darbiem, viņai ir konkrētāka informācija
http://en.wikipedia.org/wiki/Rosalynn_Carter#Mental_health_advocacy - Atbildēt