- 2009.08.03, 11:47
- Kādu dienu (jau pēc nedēļas man būs daudz brīva laika:) es uzrakstīšu detalizētāku atspēkojumu šīm Jāņa Poļa tēzēm: īsā versija ir, ka šāds laissez-faire liberālisms ir iemesls, kāpēc viss ir tik slikti šobrīd. Šī attieksme ir neproduktīva un reāli ir kaitīga. Tā turpināties nevar un nedrīkst, ir jāpieņem cita ideoloģija.
(no komentāriem pie krizdabz raksta par blogeru ētiku)
"Jānis Polis, 30.07.2009 @ 17:37
[...] Protams, ka, ja blogeris raksta nevis sev, bet gan lai nogādātu savu ziņu maksimālam skaitam lasītāju, tad ir viņa paša interesēs ieturēt konkrētus kvalitātes standartus, pretējā gadījumā viņu vienkārši neviens nelasīs.
Cienījamie antikapitālistiski noskaņotie kadri var burkšķēt cik vien tie vēlās, bet reāli viņu sašutums ir pilnīgi nevietā. Ja kāda hipotētiska bloga lasītāji ir tik dumji, ka nespēj atšķirt pirktu viedokli no nepirkta, tad tie godam ir nopelnījuši lasīt nopirkta autora sacerējumus. Sena patiesībā vēsta, ka tu vari neierobežoti ilgi melot vienam, īstu brīdi melot visiem, bet nekādi nav iespējams neierobežoti ilgi melot ikvienam, jo agri vai vēlu tas pavērsīsies pret tevi. Neviens blogeris, kam kaut mazliet rūp viņa reputācija un lasītāju loks, neparakstīsies uz slēptu reklāmu, jo tas vienkārši ilgtermiņā nav izdevīgi."
Jā, bet tie, kurus var dažreiz piemuļķot, ir pietiekami daudz, lai visādiem krāpniekiem pietiktu sviestam un maizei visam mūžam. Un dēļ tiem krāpniekiem (kuru rūpals izrādās ļoti pat ienesīgs) mēs vairs nevaram uzticēties nevienam. Rodas pastāvīga neuzticības un baiļu atmosfēra1.
No otras puses, noraidot liberālismu, es neesmu vēl izspriedis, kāda būtu tad tā ideoloģija nākotnei. Katram galvā būtu jābūt imunitātei (antivielām) pret primitīviem krāpšanas gājieniem, bet nedrīkst būt tā ka viss internets ir viena vienīga krāpnieku bedre.
Tu varbūt jūties kompetents par visām shēmām kā cilvēkus appiš internetā, un tikai ierēc par lohiem; bet, piemēram, aizbraucot uz autoservisu viss sākas no gala: ja nav pazīšanās, un nav kāds meistaru tev ieteicis (devis savu vārdu), tu vari tikai sagaidīt ka tevi centīsies appist visos veidos. Un internetā tu strādā katru dienu, bet autoservisā brauc tikai reizi gadā... pastāv totāla informācijas asimetrija: meistari zin 1000 un vienu shēmu kā nokāst naudiņu no vientieša, bet tu tikai virini acis. Un mēģini atrast to vienu meistaru kas sataisīs godīgi. (Un tie "godīgie" meistari varbūt ir tikai mīts, kas ļauj pastāvēt autoservisu nozarei vispār - ja būtu sajūta, ka visi tikai appiš, tad "consumer confidence" nokristu cauri grīdai, un neviens auto pat labot nemēģinātu vest, ķīlētu pie sevis garāžā, varbūt. Līdzīgi arī IT nozarē, pilns ar uzmetēju kantoriem, un daži retie godīgie priekš ēsmas.)
______________
1 (Fear, uncertainty, doubt.) - 47 rakstair doma
- 4.8.09 13:24 #
-
Varbūt tā ir mana valodnieciskā nesaprašana, bet vienmēr ir šķitis, ka vārds hipokrāts ir tomēr ar mazliet citu nokrāsu. Hipokrāts - cilvēks, kas uz sevi attiecina vienus noteikumus, bet uz citiem atļaujas attiecināt pilnīgi citus noteikumus, citus likumus.
- Atbildēt
- 4.8.09 13:27 #
-
tavs stulbums ir vnk neattaisnojams.
http://wapedia.mobi/lv/Hipokrāts - Atbildēt
- 4.8.09 13:33 #
-
Mēs runājam par atšķirīgām lietām. Tu runā par medicīniisko šī vārda interpretāciju.
- Atbildēt
- 4.8.09 13:31 #
-
Tā ir valodnieciska nesaprašana. Hipokrāts ir Ἱπποκράτης, hypocrisy, ko tu esi aizņēmies/-usies no angļu valodas, ir ὑπόκρισις. Ja tu gribētu šo grieķu vārdu izmantot latviešu valodā, būtu jāsaka "visi ir hipokrīti".
- Atbildēt
- 4.8.09 13:36 #
-
Bet visi šie vārdi ar ir negatīvu nokrāsu. Hipokrīts (atvainojos par savu nezināšanu... kauns man) tomer ir relatīvi neitrālāks vārds, kas var apzīmēt cilvēka dabu arī visai neitrālā veidolā
- Atbildēt