- 2009.07.07, 17:48
- Šodien, tātad, kreftīgākais sacepiens ir par pensionāriem, kuriem pārskaitīta par 70% mazāka pensija, jo VID ierakstos rādās ka viņš kautkur "strādā". (Piemēram kautkādā SIA kas pirms 5 gadiem nav vīžojusi aizsūtīt VID izziņu par darba attiecību izbeigšanos, tāpēc pensionārs ir "strādājošs", pat ja nekādu algu nesaņem un gadiem nav saņēmis.)
Vai arī skaitās par SIA īpašnieku (tas nekas, ja SIA neko nedara, un principā nav tikai likvidēta).
Līdzīgs sacepiens tiem kas saņem bērna kopšanas pabalstu: ja skaitās "strādājošs", tad tagad pabalstam 50% nost. Pofig ka vienkārši grāmatvedis uz VID aizmirsis aizsūtīt ziņu par to ka esi bērna kopšanas atvaļinājumā: agrāk tas nebija būtiski, tagad: ka-čing VSAA ietur pabalstu.
Agrāk sacepiens bija tiem kas zaudē darbu un grib saņemt bezdarba pabalstu: ja esi bijis ekonomiski aktīvs, mēģinājis uzsākt savu lietu, varbūt paralēli algotajam pamatdarbam esi SIA īpašnieks1, vai arī tev ir bijis arī pašnodarbinātā statuss (piemēram, esi slēdzis kautkādus uzņēmuma līgumus, veicis līgumdarbus) - papildus pamatdarbam:
Lai dabūtu bezdarbnieka pabalstu nedrīkst skaitīties nekādās darba attiecībās NEKUR. Lai dabūtu pabalstu, tev jādabū bezdarbnieka statuss, bet priekš tam tev ir jālikvidē savi SIA, nedrīksti būt kautkur "valdes loceklis" un līdzīgi, jātiek ārā no pašnodarbināto reģistra, utt utt utt.
Tas ir, ar rāvienu jāpārtrauc jebkāda saimnieciskā darbība.
Tikai tāpēc lai dabūtu to pabalstu.
Un kad tev pabalstu aprēķina, 4-6 mēnešus godīgi "jāmeklē darbs", vai jāsēž rokas klēpī salikušam - nekādā gadījumā nedrīkst "nelegāli piestrādāt".
Vai tas viss ir izdevīgi valsts ekonomikai? Vai varbūt tas reāli ekonomiku grauj2?
***
Vieglāk situāciju, protams, ir izprast ar strādājošā pensionāra piemēru. Ja pensionārs uzņemas strādāt kautkādu darbu, tad viņš saņems tikai 30% no savas pensijas.
Kādā gadījumā pensionāram tagad būtu izdevīgi vispār kautko strādāt, un kautko saņemt algā?
Tātad, valstī, darba tirgū, reāli tiek likvidētas darba rokas. Ja bija kautkāds darbiņš ko pensionārs varēja darīt, un nedaudz nopelnīt, tad tagad vairs šo darbu nebūs kas veic.
No vienas puses, teorētiski, varbūt tiešām ir tā, ka mums ir vairāk darba ņēmēju, nekā ir pieejamais darbs tirgū, tātad strādājošo pensionāru nišu aizpildīs pusaudži, un citi cilvēki kas šobrīd ir bez darba, bet pensionāri varēs mierīgi veģetēt pie televizora, gaidot kārtējo pensijas devu. Naudu saņems ekonomiski aktīvāki cilvēki, to aktīvāk tērēs. (Tātad ekonomikas motors atkal sāks griezties...)
Bet kautkā grūti saprast - vai tad strādājošie pensionāri pie mums bija tādi kas naudu zeķē uzkrāj, netērē? Pārvērš uz eiro, un aizskaita ofšoriem?
_____
1 Vai arī esi kautkādā firmelē dažreiz piestrādājis, vai konsultējis, vai skaitījies valdē, utt utt.
2 Ar bezdarbnieka pabalstu, jeb "darba ņēmēja sociālo apdrošināšanu" protams ir tāda štelle, ka ir cilvēki, kas pastrādā 9-12 mēnešus, tad 4 mēnešus dzīvo uz pabalsta, tad 9-12 mēnešus pastrādā, un tad atkal uz pabalsta - reāli saņem no sistēmas ārā vairāk nekā tajā iemaksā, var teikt, izkrāpj naudu. Bet tā vārdā, lai šādu šepti apkarotu, tiek pieņemti likumi, kas reāli sagrauj ekonomiku... tas ir, slēpjoties aiz cēlā mērķa, tiek pieņemti likumi kas pēc efekta ir pretēji deklarētajam: un rezultāts ir tāds, ka reāli sabremzē ekonomiku un iznīcina jebkādus uzņēmējdarbības asnus. - 17 rakstair doma
- 8.7.09 10:36 #
-
Gobzems, tas kas tagad ir Maksātnespējas aģentūras vadītājs?
(nejauksim teorētiski iespējamo ar reālo praksi) - Atbildēt
- 8.7.09 10:50 #
-
Bijušais MNA vadītājs. http://www.db.lv/a/2009/05/05/SIA_Nelss
_pieteikta_maksa
Gan teorētiski, gan praktiski pašnodarbinātis ir pielīdzināts SIA ar visām no tā izrietošajām tiesībām un pienākumiem, pat bankas un līznga kompānijas pašnodarbinātos pielīdzina SIA izvērtējot kreditēšanas iespējas. - Atbildēt