- 2008.09.01, 03:02
- Vispār, es patiešām gribētu redzēt, ka VSAA pensiju budžetu izdala pensionāriem, un izgrābj pa tīro. Un tad pasludina, ka pensionāri saņems vienādi sadalītu to naudiņu, kas katru mēnesi ienāk budžetā caur soc. nodokļu maksājumiem. Jo citas naudas nav - tikai tā, ko strādājošie samaksā.
Un tad uz jebkuriem jautājumiem "kāpēc pensija tik maza", būtu viena atbilde - tāpēc ka tevi uztur tie, kas šobrīd strādā, un kas ir vainīgs ka viņu ir tik maz? Kāpēc tu audzināji bērnus tā, ka viņi nodzeras, nemācās un strādā mazkvalificētus, slikti apmaksātus darbus?
Ka jūsu, veco kraķu, ir tik daudz, bet darba darītāju ir tik maz? Gadījās tā, ka vesela paaudze jau faktiski ir no Latvijas aizbraukuši, un viņu rokas darba tirgū šobrīd vairs nestājas to vietā kas aiziet pensijā.
Saņem savus sūda santīmus, bet to ir tikai tik daudz, cik ir. Un priecājies, ka vēl tik daudz ir. Nākošajiem būs tikai mazāk.
Dzimstībai sarūkot, strādājošo būs arvien mazāk, un tāpēc arī pensionāriem būtu jāpacenšas uzturēt atbilstošu izmiršanas tempu.
Runājot par dzimstību, liels brīnums ir ka Eiropā ir panākta dzimstības kontrole gandrīz tikai ar ar netiešām vadības metodēm...
"In most societies at most times in human history, Malthus was right. The population expanded until everyone was living at a subsistence level. Given an improvement in technology or health care the long-term result was not that people on average had an improved standard of living, but rather a population of increased size living at an even lower material standard. You had to be robust in filthy Europe to survive infections, but even an underfed weakling was relatively safe from disease in hygienic Japan and China. The consequence was that China and Japan were more densely populated and strikingly poor by European standards right up to the Industrial Revolution."
Kā philg (pārstāstot Gregory Clark "Farewell to Alms") atzīmē, ka parasti iedzīvotāju daudzums aug līdz sasniedz to robežu kad visi mirst badā un nepārtraukti cīnās ar slimībām, un nespēj radīt vairāk pēcnācējus, jo fiziski nav ko ēst. Tam, protams, līdzi seko mamma daba, kas atrod veidu kā nogalināt liekās mutes arvien efektīvāk: pārapdzīvotības apstākļos epidēmija viegli var nogalināt ~50% iedzīvotāju.
(Šobrīd gan varētu strīdēties ka īstenībā nākotnes cilvēka genoms tiek kalts visās tajās āfrikas valstīs, kur bērni dzimst 14-15 gadīgām mātēm, bet vidējais dzīves ilgums ir 30 gadi.) - 11 rakstair doma