- leverage & liquidity
- 2007.08.17, 15:38
- Uzrakstīšu nelielu komentāru par to, kas šobrīd notiek finanšu tirgos: šķiet, notiek lieli sūdi.
Hedge un parastie fondu menedžeri ir sapirkušies visādu drazu un pie tam piemērojuši leverage.
Leverage, tas ir kad tu nopērc, piemēram, 10 fondu apliecības, tās ieķīlā, par naudiņu nopērc vēl 8 apliecības, tās ieķīlā, par naudiņu nopērc vēl 5 apliecības, tās ieķīlā, nopērc vēl 2 apliecības, un tās vairs neieķīlā, bet sēdi un gaidi, kad ieraktie graši sāks nest augļus. Pieņemsim ka par 10 apliecībām tu samaksāji Ls 100, sanāk ka tu 3x piemēroji leverage, saķīlāji visu, un šobrīd tavs portfelis ir ap Ls 250. Tas ir, ap 150% leverage (100 lati tavi, Ls 150 tev aizdoti par ķīlu).
Kamēr fondi aug, viss ir forši, tava naudiņa aug, un kad gribēsi pārdot, tu bez problēmām uzsitīsi gaisā vispirms tās 2 apliecības, dzēsīsi ķīlu, pārdosi 5 apliecības, dzēsīsi ķīlu, utt, līdz visa pozīcija ir slēgta, un iegūta varka kā no 25 apliecībām, nevis oriģinālajām 10.
Bet kas notiek, ja izrādās ka fondi sāk krist? T.i, tirgus sāk sarauties? Tad tavas fondu apliecības vairs nav to naudiņu vērtas, par ko tu pirki! Pārdodot 2 apliecības (tās kuras pēdējās pirktas), tev būs vēl pašam jāpiemaksā, lai dzēstu ķīlu, un varētu pārdot nākamās 5 apliecības - kuru pārdošanas cena atkal nesegs ķīlu. Sūdi ir! Tev ir jāpiemaksā sava nauda. Nu, un ja tu negribi piemaksāt, vari pateikti lai visi iet pisās. Tu esi pazaudējis Ls 100, bet caur tavu leverage, aizdevēji ir pazaudējuši vēl Ls 150.
(Tas, protams ir visai skarbs piemērs, kad akcija vai fonda apliecība zaudē visu vērtību, bet pērkot sūdīgus vērtspapīrus, kā tās pašas subprime hipotēkas obligācijas, tādi joki var gadīties.)
Likviditāte parādās beigās: sanāk ka bija nauda, un izbija. Nauda bija no gaisa uzradusies, tā tika ieguldīta pērkot gaisu un čušs, un tā ir pazudusi. - 15 rakstair doma
- 27.10.07 11:31 #
-
kā pareizi notulkot "leverage" - meklēju latviski šī vārda tulkojumu, varbūt zini, paldies :)
- Atbildēt
- 27.10.07 17:12 #
-
pameditē par 2 jēdzieniem:
1) "leveraged buyout" - kad uzņēmumu nopērk par naudu kas paņemta uz kredīta (tb aizņēmums), un pēc tam izmanto uzņēmuma cashflow lai to kredītu atdotu. sanāk ka uzņēmumu nopērk par paša uzņēmuma naudu
2) "leverage" tajā nozīmē ko es aprakstīju ka nopirktos vērtspapīrus (vai citus līdzekļus) ieķīlā, un uz saņemtās naudas sapērk vēl citus vērtspapīrus - arī sanāk ka mēģina naudu pelnīt uz krīta.
līdzīgi ir tas "carry trade" kad aizņemas naudu un mēģina ar svešu naudu nopelnīt, kā arī "shorting" - kad tu aizņemies no kāda akcijas, tās pārdod, un ceri ka akcijas nokritīsies cenā, lai ar iegūto naudu tu nopirktu tik pat akcijas un atdotu īpašniekam atpakaļ, bet cenu starpību iebāztu kabatā.
īsāk sakot - ne savu naudas līdzekļu izmantošana lai šeptētos. - Atbildēt