Krustvārdu mīkla

Demo for demo-graphics

Anna Marija Levi

Demo for demo-graphics

Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry

Iesākumā dažas bildītes:





No šiem attēliem viegli izdarīt virspusīgus secinājumus, ka vidēji šogad bērni dzimst tām sievietēm, kas dzimušas (2010-28=) 1982. gadā.

Šajā gadā kopā ir piedzimuši 37477 bērni, no kuriem meiteņu bija 18204. Šīs 18204 sievietes arī apmēram ir tās, kas šogad varētu piedzemdēt orientējoši 20600 bērnu, nu, es domāju, kopā ar tām no dažām citām vecumu grupām.

Viegli ieraudzīt, ka saglabājoties šai tendencei, mums būs neliels statistical noise pēc 4-5 gadiem, kad pirmā bērna dzemdēšanas vecumu sasniegs sievietes, kas piedzimušas 1986. un 1987. gados, jo tad viņu vienkārši ir visvairāk – ap 20550, proti tik, cik vispār kopā bērnu piedzimst šobrīd. Tātad, ārkārtīgi vulgarizējot var sacīt, ka 2014.-2015. gads ir paredzamais jaundzimušo skaita maksimums, pēc kā sekos dramatisks kritums 2028. gadā, kad vidējo sagaidāmo pirmā bērna dzemdēšanas vecumu (tobrīd ~30 gadu) sasniegs tās dažas sievietes, kas dzimušas līdz šim vissliktākajā gadā (no dzimstības viedokļa) – proti, 1998. gadā dzimušās 8966 meitenes.

Redziet, balstoties uz šī brīža statistikas lineārajām tendencēm (tā ir populāra metode pie mums, piemēram, budžeta cirpšanā), varētu secināt, ka togad piedzims orientējoši 4500 bērnu.
Tātad mums, tiem, kas šobrīd vecuma grupā 30-35, togad būs 48-53 gadi. Līdz pensijai vēl – uhū – 12-14 gadu! Jāņem vērā, ka ekonomiski aktīvu un reproduktīvi aktīvu iedzīvotāju (15-49) skaits tad būs niecīgs, jo pēdējo reizi dabiskais pieaugums pie mums novērots 1991. gadā un pēc tam nekad vairs.



No šī izriet sekojoši secinājumi:


  • ja nu kāds vēl dziļi sirdī ticēja, ka valsts –tas ir tamdēļ, lai kaut kad vecumdienās saņemtu pensiju, tas to droši var aizmirst. Īpaši tad, kad jūsu bankas apkalpojošā kontaktpersona medainā balsī cenšas jūs piesaistīt 2, 3 vai 456 pensiju līmenim, varat droši viņus sūtīt ratā. Tad, kad jums būs jāsaņem pensija, vairs nebūs neviena, kas to jums varētu sarūpēt;

  • nav jēgas tērēties un noslogot sociālo budžetu ar maternitātes pabalstiem un māmiņalgu maksāšanu. Tās dažas (~20 tūkstošu no 2.2mio, nepilns procents), kas pieņem lēmumu dzemdēt bērniņu, tāpat visticamāk to nedara pabalstu saņemšanas iespējas dēļ. Valsts to zina, un tamdēļ arī nupat, 3. novembrī stājies spēkā lēmums par minēto pabalstu apjoma ierobežojumiem;

  • diezgan viegli saprast, ka kļūst ļoti nepraktiski, neracionāli un dārgi dzīvot šādā valstī – nav kur ņemt nodokļu naudiņu, valsts tā vietā lai apsvērtu iespējas „sildīt ekonomiku” vienkārši brutāli cenšas palielināt nodokļu slogu to lineāri palielinot; katastrofāls ārējais parāds, dabiskais pieaugums – negatīvs, sociālajai sistēmai pat īstermiņā nav jēgas.


  • Hmm, kas tad vēl? Ak jā, tas viss ir tikai sausi rēķini. Kā mēs zinām un arī katrs pats varam apliecināt, tik daudz kas notiek neracionāli un neizskaidrojami, ka noteikti notiks kāds brīnumiņš, kas to visu pavērsīs citādāk, piešķirs augšupejošu tendenci un mainīs depresīvo šābrīža faktoloģisko materiālu.
    Tomēr labāk jau ticēt, ka katrs pats savas laimes kalējs un ar visiem dzīves uzdevumiem tiks galā pats vienīgajā iespējamā veidā, pareizajā.
    • Valmieras stikla škiedra varētu palielināties pamazām tur, Latvijas finieris, ja tagad nenoreiderosies, Grindex varētu; droši vien var atrast vēl kaudzīti uzņēmumu ar potenciālu -- no dažiem gan jau kaut kas sanāks.

      Starp citu, par to, ka, kur gudriņie, tur demogrāfija tutū, pirms kāda gada labi runāja iekš TED talks viens statistiķis; principā demogrāfija ir tūtē noteiktā labklājības zonā -- izrādījās, ka tad, kad labklājība (pēc noteiktiem kritērijiem) pārsniedz zināmu līmeni, demogrāfija atkal uzlabojas pat virs atražošanās līmeņa. Nu, mums, protams, līdz tam kā kazai līdz Mēnesim, tas gan.
      • Nu jā, prognozēšana, kā zināms šajās jomās ir ārkārtīgi nepateicīga nodarbe, jo mums šeit ir darīšana ar atvērtām dinamiskām sistēmām, kuru precīzai modelēšanai man noteikti prāta spēju nepietiek.

        Diemžēl, ja es ierakstu vēlos neizstiept zinātniska traktāta izmērā, nākas formāta dēļ apskatīt tikai kādu vienu parādību vai norisi; skaidrs, ka apskatāmās problēmas kontekstā būtu jāanalizē tādas lietas, kā nācijas psiholoģiskais portrets, temperaments, attīstības dinamika iepriekšējos 1000 gados, vēsturiskie aspekti un priekšnosacījumi, kuru dēļ patlaban viss ir tā kā ir; utt. utt.

        Tamdēļ es neesmu apskatījusi tādus svarīgus faktorus, kā valstiskuma tradīcija LR kontekstā, nācijas apziņas galvenās komponentes, teritoriju apdzīvojošo indivīdu vērtību sistēmas, sociāli ekonomiskās situācijas konteksts, ai nu. Zin, cik daudz. Ja grib precīzi izteikties, vajag ķerties pie visio un sazīmēt uzskatāmas bildes un procesu savstarpējās atkarības, bet tur man nav ne laika, ne uzņēmības. Par daudz ko esmu parkstējusi jau agrāk, bet nu jā, strukturēti kopainas nav.
    Powered by Sviesta Ciba