23 July 2009 @ 01:24 pm
Sniegs  
Atminos, kāds visai viduvējs rakstnieks izteicās, ka nesaprot, kāpēc Pamukam ir iedota Nobela prēmija. Man personīgi šādu šaubu nav. Izlasīju viņa pēdējo romānu 'Sniegs'. Manuprāt, vienkāršākais (cik nu to var teikt par viņa grāmatām) Pamuka darbs, ja vien neskaita 'Balto pili'. Bet, protams, kā jau raksturīgi Pamukam - pilns ar citātiem un atsaucēm. Tātad - par formu 4/5, saturs 4/5. (Tikai tāpēc, ka fundamentālisma problēmas un eiropas/austrumu attiecības man šajos platuma grādos nešķiet pārāk saistoši. Taču jebkurā gadījumā - par sliktu nenāca iztēloties fundamentālistu psiholoģiju un argumentus pret 'ateistisko' Eiropu.)
Ja kādam interesē filozofija literatūrā, tad pietiekami jauki bija galvenā varoņa- dzejnieka mēģinājumi klasificēt savus pieredzējumus/ dzeju izmantojot Bēkona metodi.
Amazones vērtējums (1/5):
"Snow" started as promising, but gradually became boring and redundant. The story follows Ka, an alienated Turkish poet returning to his home town of Kars. The same dialogue exchanges are repeated over and over between the modern, Turkish poet and the provincial Turkish fundamentalist moslems of small town Kars. The fundamentalists are idealized as generous and pure of heart. At the point Ka, the protagonist reads his poem named "Snow" to a woman and literally asks her six times if she thinks it is beautiful, and six times she responds that it is very beautiful. The alienated intellectual Ka's spiritual quest to get in touch with his cultural and religious identity is agonizingly boring.
 
 
( Post a new comment )
helvetica[info]helvetica on July 23rd, 2009 - 10:55 pm
a redzi, šitās sociāli un reliģiski sensitīvās lietas tiešām var nesaistīt vai pat izraisīt riebumu un literārā forma tur maz ko palīdz. Cik latviešu gaudu gabalus par sūro postpadomju mantojumu vai bezjēdzīgo neatkarības eksistenci tu esi spējis sagremot? Vai vismaz indiešu gaudas 80/90` L-britānijā?
(Reply) (Thread) (Link)
thel[info]thel on July 24th, 2009 - 02:03 pm
latvju gaudas neesmu sagremojis, jo neesmu ievērojis kādu jēdzīgu darbu un rakstnieku par šo tēmu.
Savukārt, indiešu/pakistāniešu etc. 'gaudas' gan man ir nācies lasīt. Un nav nemaz tik slikti, ja raksta tiešām talantīgs autors ie., kureiši, naipols, rušdi utt.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
helvetica[info]helvetica on July 24th, 2009 - 06:41 pm
Nu, var pastrīdēties. Kureiši "M"ilestība skumju laikā", vismaz tad, kad lasīju, ari būtu no manis 1 * dabūjusi (neņemos apgalvot, ka ari tagad, vajadzētu pārlasīt..), Rušdi, ja nezina visu to politisko blablabla aizmuguri, ari tāds īzī romānists, Naipolam arī nav ne-nevainas, Džumpa Lāhirī ir izteikti "latviska" jeb 'indiska', Arundhati roja moš vēl.
Ļoti iespējams, ka viņi jēdzigi šķiet tieši tāpēc, ka ir sveši - saturs eksotisks un personīgā ieinteresētība netraucē tvert formas foršumu. Ir nācies lasīt arī visādus serbus un horvātus, kas tiešā un pāŗnestā nozimē īd par savu sūro nācijas pieredzi, kariem un traģēdijām, bet bija interesanti. Varbūt savējie besī, jo nav iespējas atkāpties, abstrahēties...
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
thel[info]thel on July 24th, 2009 - 08:43 pm
man šķita, ka 'priekšpilsētas buda' bija forša. Par serbiem. Lūk., piem., apskaties Čosiča darbus - lieliska refleksija par serbu pad. laiku pieredzi aļa Ginters Grass. Tam pašam Pavičam arī ir jauki aprakstītas dienvidslāvijas kara 'traumas'. Nav tik ļauni.
(Reply) (Parent) (Link)