27 April 2012 @ 09:25 pm
Reklāmiste un kritika  
Pārdomas izlasot komentārus pie raksta MARTA KRIVADE: BAJADĒRA. NOZAGTĀ PASAKA(http://satori.lv/4288/komentari)

Es esmu salīdzinoši liberāls un uzskatu, ka jebkuram ir iespējams paust savu viedokli (ja vien tas nepārkāpj noteiktas robežas). Taču. Tagad gribas runāt par tiem, kas savus uzskatus un vērtējumus pauž publiski. Skaidrs, ka mums te ir maza zeme un bieži vien ļaudis izsakās par jomām, kas nav viņu tiešā kompetencē. Ir tādi rakstītāji, kas pat labi nepārzinot jomu, tomēr spēj sniegt interesantu skatījumu un vērtējumu, bet dažkārt to arī pamatot. Tomēr medijos ir rakstītāju šlaka, kas mani nedaudz atgrūž. Proti, tādi, kuru vienīgais saturs ir vispārīgi novērojumi, sajūtas un bezgalīga atsaukšanās uz savu iekšējo dvēseles dzīvi un tam visam vajadzētu apslēpt vai kompensēt zināšanu trūkumu. Ja diletantam ir pozitīvs viedoklis, tad to nav vērts ievērot, jo nenodara nekādu kaitējumu (piem., Kivičs vai Krivade publiski izsaka savu sajūsmu par Kanta "Tīro prāta kritiku"). Sarežģītāk ir tad, ja diletanta viedoklis nav pozitīvs vai ir ar dīvainiem vērtējumiem; jo pat nepamatos viedoklis var radīt kādam darbam negatīvu fonu.

Kaitina, ka apšaubot šo personāžu izpaudumus, var saskarties ar viedokli, ka "tas ir tikai viedoklis", "sajūtas" u.tml., un tāpēc ir "subjektīvs skatījums", kas nepakļaujas ārējam izvērtējumam. Fani pieslienas šim rakstītājam, bet nelabvēļiem pasaka, lai viņi dodas fanot pie kāda cita rakstiem. (Nav tagad vēlmes aplūkot diezgan bieži lasāmos absurdus pieņēmumus par to, ka "ir zināšanas un ir sajūtas". Un tad sekojošām spēlēm ar maldīgo dilemmu variācijām "Vai nu jūt vai zina" "Zināšanas, kas kritķim ir aizmiglojušas jutekļu kanālus" u.tml.) Manuprāt, pamatā jutekļu aizstāvji pieļauj vismaz divas kļūdas. Pirmā, subjektīvs viedoklis nenozīmē, ka to nav iespējams izvērtēt kā patiesu vai maldīgu. Otrkārt, šādus gaisīgos viedokļu paudējus var (un vajag) kritizēt, jo "subjektīvisms" neparedz, ka izteikumus nevar izvētīt racionāliem apsvērumiem.
 
 
( Post a new comment )
[info]unpy on April 28th, 2012 - 09:22 am
subjektīvs/objektīvs
Vairāk gan mulsina tas, ka tik daudz spēka no visām pusēm tiek šķērdēts, lai sniegtu vienalga kādu vērtējumu savā būtībā tik ļoti mazsvarīgam pasākumam, kāds ir baleta izrāde. Elitāra, bet tomēr tikai izprieca, kas domāta nevis šauram nozares profesionāļu lokam, bet plašākai publikai.

Plašākā publika, šajā gadījumā - Marta Krivade, dalās ar saviem iespaidiem. Jā, iespējams, pārāk virspusēji, iespējams, pārspīlējot ar kaut kādu visa šī pasākumu pseidoanalīzi, nu un?

Pat no tā, ka Martas viedoklis "nav pozitīvs vai ir ar dīvainiem vērtējumiem", nekāds ļaunums neceļas un "negatīvais fons" ir tikai šķietamība, jo konkrētajā gadījumā, ņemot vērā "Satori" auditoriju, lieliski veic to pašu recenzijas funkciju, proti, lasītājos rada interesi par konkrēto darbu, iespējams, arī interesi pārvarēt slinkumu un savu brīvo laiku veltīt tam, lai personīgi aizvilktu savu ķermeni uz izrādi un varētu izveidot savu skatījumu uz to, cik daudz subjektīvo(!) pozitīvo vai negatīvo izjūtu šis pasākums sniedzis.

Visa cita starpā, mani ļoti izbrīna apgalvojums, ka ir iespējams kāds objektīvs vērtējums par kādu mākslas darbu kopumā, jā, profesionāļi var vērtēt atsevišķu komponenšu izpildījumu, bet tas jau arī viss - pārējais šā vai tā ir kritiķa subjektīvo izjūtu līmenī.
(Reply) (Thread) (Link)
thel[info]thel on April 28th, 2012 - 12:33 pm
Re: subjektīvs/objektīvs
Es tomēr palieku pie viedokļa,ka negatīvs vērtējums būtu jāraksta ar daudz lielāku rūpību nekā jaunuves sajūsma par redzēto. Varu iedomāties, ka izrādes veidotājiem nav patīkami zināt, ka jaunuvei (pat ja nav apveltīta ar nopietnu sajēgu par notiekošo) kaut kas nav paticis.

Protams, objektīvais kritikā un fizikā būs dažādas lietas. Taču minimāla izglītība un interese par redzamo objektu var samazināt muļķīgu pieņēmumu un pārpratumu daudzumu.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
[info]unpy on April 28th, 2012 - 01:17 pm
Re: subjektīvs/objektīvs
Tam, ka, ja jaunuvei ir vēlme, lai viņu pašu un konkrēto ļoti nosacīto plašsaziņas līdzekli uztver nopietni, vajadzētu rūpīgāk padomāt, pirms izsacīt savu sāpi par vilšanos, varu tikai piekrist.

(Reply) (Parent) (Link)