itta | 15. Sep 2006 15:10 ui, cik daudz... :) Ventspilī sāk veidot tehnoloģiju kompetences centru 18:45, 14 septembris 2006
VENTSPILS, SEP 14, BNS - Ventspils augstskola sākusi īstenot projektu, kura ietvaros Ventspilī plānots izveidot reģionālas nozīmes tehnoloģiju kompetences centru, aģentūra BNS uzzināja augstskolā. Projekta "Reģionālas nozīmes tehnoloģiju kompetences centra izveide Ventspilī" mērķis ir Ventspils augstskolas Inženierpētniecības centrā izveidot divas pētniecības laboratorijas - elektronikas tehnoloģiju un ātrās prototipēšanas laboratorijas. Tās atradīsies Ventspils Augsto tehnoloģiju parka telpās, kuras plānots nodot ekspluatācijā oktobrī, aģentūrai BNS pastāstīja augstskolas projektu vadītājs Egils Vītols.
Izveidojot divas jaunās laboratorijas, paredzēts paplašināt Ventspils augstskolas Inženierpētniecības centra iespējas sniegt pētniecības un projektēšanas pakalpojumus uzņēmumiem, kas darbojas elektronikas, mašīnbūves, metālapstrādes un citās tehnoloģiju ietilpīgajās nozarēs. Jau projekta izstrādes laikā vairāki Ventspils un Rīgas uzņēmumi izteikuši vēlmi izmantot šādu laboratoriju pakalpojumus, klāstīja Vītols.
Par abu laboratoriju iekārtu piegādi pašreiz notiek iepirkumu procedūras. Piedāvājumus par ātrās prototipēšanas laboratorijas iekārtu piegādi var iesniegt līdz 27.septembrim, bet par elektronikas tehnoloģiju laboratorijas iekārtām - līdz 6.novembrim.
Elektronikas tehnoloģiju laboratoriju plānots aprīkot ar ierīcēm, kas ļauj veikt elektronisko iekārtu mērījumus. Plānots, ka laboratorijā būs, piemēram, "Lidojošā tausta" ķēžu mērījumu iekārta, rentgena nesagraujošās pārbaudes iekārta un optiskās inspekcijas ierīce. Savukārt ātrās prototipēšanas laboratorijā paredzēts uzstādīt jaunākās paaudzes prototipēšanas iekārtu un trīsdimensiju lāzeru skeneri.
"Lidojošā tausta" ķēžu mērījumu iekārta elektronikas tehnoloģiju laboratorijā ļaus automatizēti veikt elektronikas izstrādājumu ķēžu mērījumus jau elektronisko shēmu prototipu stadijā. Ar rentgena nesagraujošās pārbaudes iekārtu varēs automatizēti veikt elektronikas izstrādājumu kvalitātes kontroli, izmantojot rentgena starojumu. Savukārt optiskā inspekcijas ierīce ļaus automatizēti veikt elektronikas izstrādājumu vizuālu kvalitātes kontroli - noteikt virsmas defektus, kā arī identificēt neatbilstošus, iztrūkstošus vai nepareizi novietotus elementus.
Tikai kompleksi izmantojot visas šīs iekārtas, ir iespējams panākt nepieciešamo jaunā produkta kvalitāti, sacīja Vītols. Viņš piebilda, ka kvalitātes kontrole ir būtiska, arī ieviešot jaunas ražošanas tehnoloģijas atbilstoši Eiropas Savienības direktīvām, kas paredz noteiktu bīstamu vielu izmantošanas ierobežojumus elektrisko un elektronisko ierīču ražošanā.
Ātrās prototipēšanas laboratorijā plānotā jaunākās paaudzes prototipēšanas iekārta ar pulvera trīsdimensiju strūklu printēšanas tehnoloģiju dos iespēju pārvērst datorizētu modeli par prototipu - reālu, krāsainu priekšmetu, kuru var tālāk pētīt, testēt un prezentēt klientiem, stāstīja Vītols.
Šajā laboratorijā plānots arī uzstādīt trīsdimensiju lāzeru skeneri, ar kura palīdzību no reāla priekšmeta ar beztaustes metodi var iegūt datorizētu modeli un rasējumu. Šādi skeneri skenē uzreiz visas trīs priekšmeta plaknes un ir apvienoti ar jaudīgu programmnodrošinājumu, kas ļauj nekavējoties digitalizēt objektus, skaidroja Vītols.
Reģionālas nozīmes tehnoloģiju kompetences centra izveides kopējās izmaksas ir 400 tūkstoši latu, no tā 90% segs valsts budžeta līdzekļi, bet pārējo finansējumu nodrošina Ventspils Augsto tehnoloģiju parks un nākamie iekārtu izmantotāji - uzņēmumi "Ventspils elektronikas fabrika", "Mobilās sistēmas", "Abavanet". Projektu iecerēts īstenot decembra vidū.
Projekts ir saistīts ar Latvijas elektronikas un elektrotehnikas nozares attīstības projektu, kurš Rīgā, Ventspilī un Ogrē tiek realizēts ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu.
Latvijas elektronikas un elektrotehnikas nozares attīstības projekta ietvaros Ventspilī top Augsto tehnoloģiju parks, bet Ventspils augstskolā izveidots Inženierpētniecības centrs. Augsto tehnoloģiju parka būvniecība izmaksās aptuveni 1,37 miljonus eiro. Ēka tiek būvēta Ventspils brīvostas teritorijā ar kopējo platību 3164 kvadrātmetri. Ēkas nomniekiem būs nodrošināta testēšanas, pētniecības un
Read Comments |