str | 22. Mar 2012 08:39 Šodien jāiet saulītē. D Vitamīna ķīmiskais nosaukums ir kalciferols. D vitamīns ir atbildīgs par normālu kaulu sistēmas un zobu attīstību, nobriešanu. Vitamīns arī veicina kalcija uzsūkšanos no gremošanas trakta asinīs.
Eksistē divas D vitamīna formas D2 un D3 vitamīns. Vitamīna aktīvā forma ir D3 vitamīns, kas piedalās visos organismā notiekošajos procesos. D2 ir aktīvās formas priekštecis.
D vitamīnu, tāpat kā citus vitamīnus, cilvēks uzņem ar uzturu. Visvairāk šis vitamīns ir sastopams piena produktos, zivīs un zivju eļļā,, aknās, olas dzeltenumā. D2 vitamīns vairāk ir atrodams augu valsts produktos, savukārt D3 vitamīns – dzīvnieku produktos.
D vitamīns veidojas arī cilvēka organismā. Tas notiek ādā saules gaismas ultravioleto staru ietekmē. Tādēļ bērniem un pieaugušiem iesaka sauļoties, protams, ne pārāk ilgi un lietojot sauļošanās aizsargkrēmus.
Organisma vajadzība pēc D vitamīna dažādos cilvēka dzīves periodos ir atšķirīga Īpaši svarīgi ir uzņemt pietiekošu D vitamīna daudzumu jaundzimušā periodā, jo tad notiek strauja kaulu nobriešana un attīstība. Parasti jaundzimušajiem D vitamīna pietiekoša deva tiek nodrošināta bērnus sauļojot un dodot D vitamīnu pilienu veidā. Arī mātēm zīdīšanas laikā ir jāuzņem noteikta D vitamīna un kalcija deva.
Ja zīdainim netiek nodrošināta pietiekošs D vitamīna daudzums attīstās rahīts. Tā ir slimība, kam raksturīgas kaulu deformācijas, piemēram, kāju x-veida vai ovālas formas deformācijas, krūšu kurvja deformācijas u.c. Tās attīstās sakarā ar D vitamīna trūkumu, jo nenotiek normāla kaulu nobriešana. Arī pieaugušam ir nepieciešams regulāri uzņemt D vitamīnu. Parasti to uzņem lietojot pilnvērtīgu uzturu un uzturoties saules gaismā. Tomēr arī pieaugušam cilvēkam D vitamīna trūkuma rezultātā kauli var kļūt trausli - attīstās tā saucamā osteomalācija.
Cilvēka organismam nav vēlams uzņemt D vitamīnu par daudz. Parasti to par daudz var uzņemt, ja tiek lietoti D vitamīnu saturoši medikamenti. Vitamīna pārdozēšanas gadījumā novēro augstu kalcija līmeni asinīs, aizcietējumus, var veidoties nierakmeņi, kā arī mīkstajos audos var izgulsnēties kalcija sāļi. Read Comments |