- laiks un telpa
- 3.10.07 08:36
- Izlasīju, kādi jautājumi rodas Electical, un atcerējos domiņas, kas vakar nodarbināja mani un kurās dalījos ar anonymous. Lieta tāda, ka ir dienas, kad ne jau tev vienam, bet gandrīz visiem laiks velkas neiedomājami lēni. Vsu laiku šķiet, ka ir jābūt jau pieciem, paskaties pulkstenī - divi. Vai pat divpadsmt.
Un ir dienas (kā vakar), kad ne jau tev vienam, bet gandrīz visiem šķiet, ka nu jau ir jābūt nedēļas beigām, tāds nogurums, ka nevar vairs - bet ir tikai otrdiena.
Protams, tas nevar nozīmēt neko citu, kā nelielus laika defektus. Kaut kādu sakratīšanos vai tamlīdzīgi. Jo kā tad tā - viss pārējais mainīgs, bet laiks, kā tāds nabadziņš, tek un tek vienmērīgi vienā gabalā.
Nē, viņš citreiz vai nu samezglojas uz mirklīti, vai palecas, vai noraustās, notrinkšķ un apstājas, un tad mēs visi to sajūtam, tikai nemākam paskaidrot un nevaram pierādīt.
Tādos brīžos kalnedārs neiet (tipa, apstājas), bet pulstenis turpina iet. Un tāpēc mēs neko konstatēt nevaram.
Vēl, protams, es pieņemu, ka eksistē daudzi laiki. Viens kopējais, un tad vēl katram savs. Tas kopējais kaut kā pa lielam tek diezgan vienmērīgi un visiem vienādi, ja neskaita šitos mazos jociņus. Bet personīgais vispār - citam ātrāks un citam lēnāks. Tāpat kā mēs nezinam, vai es redzu tā pat kā tu - tāpat es nezinu, vai dzīvoju par tevi ātrāk vai lēnāk. Varbūt divi cilvēi, kuri pēc kopīgā kalendāra laika nodzīvojuši vienādu mūžu, 80 gadus, patiesībā pēc sava iekšējā laika nodzīvojuši viens tikai 50, bet otrs 240.
Vienīgais, kas mani mulsina šajā teorijā ir tas, ka tam ilgdzīvotājam kopējā laikā vajadzētu tomēr ievērojami biežāk čurāt.
Nu, un kur tad vēl personīgā laika paātrinājums uz vecumdienām. To katrs zina, es tkai nesaprotu, kāpēc neviens par to nerunā. Neviens znātnieks, es domāju - runā tikai vecas tantiņas.
Ā, un protams, vēl tas, ka laika nav vispār, to gan zina katrs bērns, kamēr vecāki viņam šo pilnīgi izdomāto lietu neieborē.
Mums virtuvē ir pulkstenis, kas pastāvīgi atpaliek par minūtēm piecām. Mēs viņu nečakarējam, kaut kā iekšēji ar to rēķināmies (neko nerēķinot un neaprēķinot) un brīnišķīgi tiekam galā. Varu iedomāties, kādas jukas sāktos, ja kāds iedomātos to pulksteni ik pa laikam pieregulēt.
Labi. Vakarnakt nedaudz pieskārāmies arī telpai. Tas, ka viņas ir daudzas, varētu būt pats par sevi saprotams (lai gan es nesaprotu). Jautājums radās par šo telpu atrašanās vietu. Anonymous
domāja, ka tās citas esot kaut kur blakus, bet tad uzreiz uznirstot problēma par starpām. Kas mani ļoti saniknoja, jo es uzskatu, ka nekādu blakustelpu un starpu nav, visas ir tepat viena otrai pāri, iekšā un cauri. Kā ūdens ūdenī.
Tad mēs laikam aizmigām. - 17 rakstapiebildīšu
- 3.10.07 09:11
-
ļoti interesanti
- piebilst
- 3.10.07 09:12
-
bet tas par to vakardienu, ka nogurums kā nedēļas beigās, nu bļin točna!
- piebilst
- 3.10.07 09:24
-
jā, es ar vakar to jutu.
- piebilst
- 3.10.07 09:16
-
cikuzitis
uz to čurāšanu kā laika atskaites līdzekli nevar paļauties, jo, piemēram, japāņi fizioloģisku īpatnību dēļ to darot biežāk nekā, teiksim, eiropieši.
par pārējo, personīgo laiku un multiversiem, man kā fiziķim-amatierim arī mēle niez pakomentēt, bet šeit jau laikam ne par fiziku ir runa. - piebilst
- 3.10.07 09:28
-
Nē, laipni lūdzu! Skaidrs, ka es te vervelēju bez jebkādas saprašanas, bet patiesībā man pat ļoti gribētos dzirdēt kādus profesionāļu viedokļus poplārā skaidrojumā:)
- piebilst
- 3.10.07 10:03
-
cikuzitis
Amatiera skaidrojums.
Tas, ka laiki ir daudzi, ir absolūta patiesība. To apraksta speciālā relativitātes teorija, no kuras izriet t.s. "Dvīņu paradokss".
Pieņemsim, ka ir divi dvīņi - Makss un Moricss. Viens no dvīņiem, teiksim Makss, iekāpj raķetē, kura dodas izplatījumā ar ātrumu, kurš tuvs gaismas ātrumam. Moricss paliek uz Zemes (un skumst). Makss nu lidinās pa izplatījumu daudzus gadus, vazajās pa kosmiskajiem krogiem un dzer Pangalaktiskos Gārglblāsterus (joprojām pārvietojoties ar ātrumu, kurš tuvs gaismai). Taču vienā brīdī sailgojas pēc brāļa un trauc atpakaļ uz Zemi. Izkāpjot no raķetes, brāļi secina, ka Makss ir novecojis vairāk, kā Moricss. Laiks iet lēnāk tiem, kuri pārvietojas.
Šis fenomens ir pierādīts arī eksperimentāli uz Zemes, ņemot divus ārkārtīgi precīzus atompulksteņus, vienu ieliekot lidmašīnā, kura apriņķo planētu, otro atstājot nekustīgu. Rezultāts - pulkstenim, kurš palika nekustīgs, ir pagājis vairāk laika, nekā tam, kurš bija lidmašīnā. Protams, Zemes apstākļos tā starpība ir ārkārtīgi niecīga, bet fakts paliek fakts.
Par multiversiem, tā ir tāda teorija, ar kuru mēģināts atbildēt uz jautājumu, kapēc mūsu Visumā ir tieši tādas fizikālās konstantes, kādas viņas ir (proti, piemērotas, lai rastos dzīvība). Ir versija, ka visums ir nevis viens, bet tā kā ziepjuburbuļi vannas putās - daudzi daudzi viens pie otra blakām, katrs ar savu konstanšu "komplektu". Attiecīgi dzīvība, t.sk. mēs, radāmies tajā, kurš bija piemērots (antropiskais princips). Runājot par to, kas ir starp šiem visumiem, mana atbilde būtu, ka ziepes. - piebilst
- 4.10.07 00:21
-
Ai, par dvīņiem, kas ceļo kosmosā, jau sen viss skaidrs pat bērnam. Es domāju ko citu - divus cilvēkus, kas varbūt dzīvo plecs pie pleca visu mūžu. Viena vecuma, nomorst teju reizē, bet viens nodzīvojis 3x ilgāk kā otrs.
- piebilst
- 4.10.07 08:24
-
cikuzitis
ha, reiz teātra bārā skaidroju to trijiem pieaugušiem cilvēkiem, no kuriem tikai viens likās pamazām kautko saprotam. visdrīzāk jau ka es sūdīgs skaidrotājs.
ko nozīmē "3x ilgāk", 3x garlaicīgāk? un kā vispār noteikt to, ka ilgāk? cilvēks jau puslīdz jūt savu laiku, bet cita cilvēka laiku? šaubos. - piebilst
- 3.10.07 09:32
-
un vispār - ja tu nepaskaidrosi, kas tās par fizioloģiskām īpašībām japāņiem, tad šis fakts neko nepierāda, jo ej nu tu sazini, vai japānis čurā biežāk tāpēc, ka no rīta līdz vakaram dzer zaļo tēju, vai tāpēc, ka dzīvo ātrāk (un attiecīgi ilgāk)?
- piebilst
- 3.10.07 09:38
-
cikuzitis
vellos, internetā avotus prasa...
visprecīzākais, ko atceros, bija intervija "Kultūras Dienā" gada sākumā ar kādu Japānas vēstniecības darbinieci, kas jau ilgus gadus dzīvo Latvijā. citastarp viņai jautāja par Stendzinieka taisītajām Latvijas valsts reklāmām. viņas atbilde bija, ka nav skaidrs, kur tie plikie vīrieši skrien, un kas tur tik īpašs ar to govi, bet kas japāņu tūristiem ir svarīgi - kur ir tuvākā tualete, jo fizioloģisku īpatnību dēļ viņiem to vajag darīt biežāk. - piebilst
- ja par laiku
- 3.10.07 09:36
-
Lepele
piemērs - Zemē ik pa laikam ietriecas pa kādam asteroīdam, tad viss audzē Zemes masu, un šī attiecīgi lēnāk griežas, tātad mainās diennakts garums
- piebilst
- 3.10.07 10:33
-
par to vecumdienu laiku runā biologi.
viena no teorijām - laiks kāfunkcija no vecuma,
piemēram,
piecgadīgam bērnam gads ir piektdaļa dzīves, un attiecīgi arī ilgst.
100gadniekam gads ir tikai 1% no dzīves, un attiecīgi ātri arī paiet. vari līkni uzzīmēt.
citādi - pēdējie 3 mēneši man ir bijuši kā vairāki gadi, jo tā ir manas 3 mēnešus vecās meitas visa dzīve. - piebilst
- 4.10.07 00:19
-
Fui.
- piebilst
- 13.22
- 3.10.07 13:23
-
Lepele
tieši šobrīd pa National Geographic apskata šo jautājumu - par laiku un telpu, un kā pārvietoties, apejot gaismas ātrumu, izliecot telpu:)
- piebilst
- 3.10.07 13:45
-
ierindnieks
nu jā tā viņš ira zinātnieki ar to ir nodarbojušies un nodarbojas ar ko gan citu viņiem nodarboties. Un vēl jāņem vērā ka laiks ir telpas īpašība, kurš piem., zemes gravitātes spēku ietekmē ielicas utt. koroce laiks ir visāds
- piebilst
- 4.10.07 00:22
-
laiks ir izdomāts, ne? tāpat kā a un b.
- piebilst
- 4.10.07 08:52
-
ierindnieks
Nu man tā likties, ka laiks ir tikpat izdomāts kā es vai tu.
- piebilst