22 September 2015 @ 09:28 pm
 
Jā, man laikam kopumā mākslas un sociālu vēstījumu attiecības šķiet kaut kas ļoti neviennozīmīgs. Noteikti ne tā, ka slikts vai tāds no, kā vajadzētu izvairīties (un es arī pieļauju, ka vizuālajā un performatīvajā mākslā šīs attiecības tomēr ir ievērojami citādākas, nekā literatūrā). Bet vispār es to redzu kā potenciāli bīstmau taciņu, jo vēstījuma vārdā var tikt upurētas mākslinieciskas kvalitātes (tas gan arī par skatījumu uz mākslas uzdevumiem, protams).

Es pati noteikti politiski-sociālu vēstījumu tiešu ienākšanu sevis rakstītajā literatūrā redzētu kā potenciālu draudu gan savam tekstam, gan savai autora identitātei, t.i. man ir ļoti būtiksi nošķirt literatūru no bloga un rakstiem par sociāli aktuālām tēmām. Jo, pat ja aktuālo prioritāšu un laika menedžmenta ziņā brīžiem ir pavisam citādi, es skaidri zinu, ka es esmu vispirms cilvēks, kurš raksta literatūru. Un tad ir citas lietas, ko es daru, tostarp publiski paužu savu viedokli par sociāli nozīmīgām tēmām.
 
 
( Post a new comment )
adele_varbut[info]adele_varbut on September 22nd, 2015 - 10:16 pm
Šīs attiecības vispār man šķiet ļoti interesanta tēma. Un to nebūt neaptver jautājums par to, vai mākslinieks ar nodomu vēstī savā darbā kaut ko par sociālām tēmām. Man šķiet, ka vēl āķīgāk ir tas, kā sociālais/politiskais var ienākt mākslas darbā, pat autoram to negribot. Piemēram, vai tad māksliniekiem netiek pārmests konformisms, ja tie sarežģītā sociālpolitiskā situācijā neko par to nepasaka? Ja nemaldos, vai tas nebija arī pārmetums Ziedonim, kurš pretēji, piemēram, Klāvam Elsbergam, padomju režīma laikā netika pateicis neko tādu, lai būtu tam neērts. Cits piemērs - Prāta Vētra, kas mēģina būt pilnīgi apolitiska un piedalās Krievijas mūzikas festivālā militārās parādes fonā. It kā varētu teikt, ka mākslinieka politiskā nostāja un mākslas darba saturs ir divas atšķirīgas lietas, un tomēr - vai, piemēram, dziesma par mīlestību neiegūst citu jēgu, izskanot ar militāro parādi fonā?
(Reply) (Thread) (Link)
pelnufeja: debesis[info]pelnufeja on September 22nd, 2015 - 10:34 pm
Nē, skaidrs, ka robežu tik vienkārši novilkt nevar. Bet es vairāk biju domājusi sociāla vēstījuma apzinātu iekļaušanu mākslā, t.i. ar klāt pieliktu paskaidojumu, ka šis ir par un to problēmu.
Tam, ka māksla un mākslinieks varētu būt apolitiski principā, es arī neticu, un nav arī jābūt.
(Reply) (Parent) (Link)