06 June 2015 @ 09:48 pm
 
There is a particular kind of pain, elation, loneliness, and terror involved in this kind of madness. When you're high it's tremendous. The ideas are fast and frequent like shooting stars, and you follow them until you find better and brighter ones. Shyness goes, the right words and gestures are suddenly there, the power to captivate others a felt certainty. There are interests found in uninteresting people. Sensuality is pervasive and the desire to seduce and be seduced irresistible. Feelings of ease, intensity, power, wellbeing, financial omnipotence and euphoria pervade one's marrow. But, somewhere, this changes. The fast ideas are far too fast, and there are far too many; overwhelming confusion replaces clarity. Memory goes. Humor and absorption on friends' faces are replaced by fear and concern. Everything previously moving with the grain is now against - you are irritable, angry, frightened, uncontrollable and enmeshed totally in the blackest caves of the mind. You never knew those caves were there. It will never end, for madness carves its own reality. It goes on and on, and finally there are only others' recollections of your behavior - your bizarre, frenetic, aimless behaviors - for mania has at least some grace in partially obliterating memories. What then - after the medications, psychiatrist, despair, depression and overdose? All those incredible feelings to sort through. Who is being too polite to say what? Who knows what? What did I do? Why? And most hauntingly, when will it happen again? Then, too, are the bitter reminders - medicine to take, resent, forget, take, resent, and forget, but always to take. Credit cards revoked, bounced checks to cover, explanations due at work, apologies to make, intermittent memories (what did I do?), friendships gone or drained, a ruined marriage. And always, when will it happen again? Which of my feelings are real? Which of the me's is me? The wild, impulsive, chaotic, energetic and crazy one? Or the shy, withdrawn, desperate, suicidal, doomed and tired one? Probably a bit of both, hopefully much that is neither. Virginia Woolf in her dives and climbs said it all: "How far do our feelings take their colour from the dive underground? I mean, what is the reality of any feeling?" 

(Kay Redfield Jamison "An Unquiet Mind: A Memoir of Moods and Madness")
Tags:
 
 
( Post a new comment )
adele_varbut[info]adele_varbut on June 6th, 2015 - 11:03 pm
Drusciņ izklausās pēc manis. It īpaši šis: "The fast ideas are far too fast, and there are far too many; overwhelming confusion replaces clarity." Nez kāpēc šo lasīt ir pat jauki un mierinoši.
(Reply) (Thread) (Link)
pelnufeja[info]pelnufeja on June 6th, 2015 - 11:51 pm
Es ar šo visu ļoti identificējos, īpaši to daļu beigās, kur ietverts jautājums par to, kā var zināt, kura personības daļa ir īsta; es arī ļoti skaidri apzinos sevī apmēram šādus divus tipus.
Man arī šo lasīt šķiet mierinoši to pašu iemeslu dēļ, kā jebkādu (slimības) pieredzi (un tas, ka tā ir slimība pat šajā gadījumā ir sekundāri, jo, man liekas, ka te viss lielā mērā atkarīgs no tā, kā mēs uz to raugāmies), bet citu cilvēku pieredze kaut kādā jocīgā veidā leģitimizē paša pieredzi, tad, kad tu saproti, ka pasaulē ir vēl citi cilvēki, kuri jūtas līdzīgā veidā, tad mazliet mazāka kļūst tā sajūta, kāda man bieži ir, proti, "pasaule mani uzskata par muļķīgu un slinku cilvēku, kas nevar reiz saņemties un tikt galā ar lietām".

Es vienā posmā ļoti daudz skatījos visādus video par visually impaired cilvēkiem un to, kā viņi dīlo psiholoģiskas problēmas un nedrošības, jo tas man palīdzēja sev to visu kaut kā aktualizēt, jo parasti jau ir tā sajūta "man nav laika un spēka ķēpāties ar to, ka man ir bail un es par daudz ko jūtos nedroši, man ir jātiek galā ar visādām praktiskām lietām", bet caur citu cilvēku sāstiem tu apzinies, ka tas, kas ar tevi notiek, noteikta konteksta ietvaros ir pilnīgi normāli un dabiski, un arī, ja nerodas resursi to visu kaut kā jēdzīgi risināt, tu vismaz vari samazināt vainas sajūtu par to, ka esi muļķīgs un smieklīgs cilvēks, kas nevar saņemties.

Man slimības pieredzes, neatkarīgi no tā, vai es ar tām varu identificēties un vai es vispār piekrītu tam, ka konkrētu sajūtu vai simptomu kopums tiek definēts kā slimība, palīdz vairot iejūtīgumu pret pasauli, citiem cilvēkiem un pašai pret sevi - kaut kā palīdz labāk saprast, ka viss nav tik vienkārši, un lietas nav tikai "pareizas" vai "nepareizas".
(Reply) (Parent) (Link)