11 March 2013 @ 05:26 pm
Jautājums par maketēšanu...  
Varbūt kāds man varēs ieteikt šo to par maketēšanu? Ja cilvēks izdomā mācīties maketēt, ar ko vispār būtu jāsāk, ar kādām programmām? Kuras ir biezhāk lietotās? Vai noderīgāk ir apgūt dažādu programmu pamatus, vai tomēr izvēlēties vienu, kurai nopietnāk pievērsties? Priecāšos par jebkuru viedokli!
 
 
( Post a new comment )
labils[info]labils on March 11th, 2013 - 06:23 pm
mācījies neesmu, toties esmu maketējis avīzei un vienam drukas kantorim random lietas (kopa pāris gadi sanāk).
svarīgāk par programmu apguvi, man liekas, ir teorija par fontiem un poligrāfiju kopā.
bet kas attiecas uz programmām - tīri maketēšanai jāzin adobe indesign un kas no corel šobrīd ir aktuāls es nezinu. no pieredzes zinu ka ja viena ražotāja programm apgūta, ielauzties citā vispār nav liela spriedze.
mana pārliecība, ka maketētājam jāmāk arī fotoapstrāde vismaz pamati, un vektorgrafika nedrīkst būt pārsteigums. tātad adobe photoshop un illustrator.
(Reply) (Thread) (Link)
minikin[info]minikin on March 11th, 2013 - 07:39 pm
Liels paldies par info! Man, protams, uzreiz rodas papildjautājumi - vai Indesign nav tāds, kas vairāk domāts tekstuāliem maketiem (avīzes, grāmatas u.tml), bet Korelis un Ilustrators bildēm? Man laikam primāri būtu nepieciešams iemācīties dažādas lietas interneta lapām un soc.tīkliem (to vajag darbā). Vai tam der arī Indesign, vai arī var pietikt ar Ilustrātoru/Koreli? P.S. Atvainojos par diletantismu, vnk sen neesmu saskārusies ar šādām lietām un gribas saprast, kas un kā...
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
labils[info]labils on March 11th, 2013 - 07:55 pm
iesākumam corel ir programmu izstrādātājs, līdzīgi kā adobe.
Corel Draw = adobe Illustrator
Corel PaintShop = Adobe Photoshop un tā tālāk.
vēl jau ir tā sauktās opensource programmas. populārākā fotoapstrādei ir Gimp un vektorgrafikai Inkscape. tas gan tīri zināšanai. neesu manījis ka tās būtu populāras darba devēju vidū.
imdesign ir paredzēts drukas darbu salikšanai, kas tad arī ir maketēšana.
illustrator - kā jau nosaukums ļauj noprst, ir paredzēts grafikai. illustratorā ir viegli apstrādāt tekstu, tādēļ bukletu, palakātu un līdzīgu darbu sagatavošanai indesign nemaz nevajag.
nezinu kas tās par lietām ko tev jāiemācas web vajadzībām. ja tie ir dažādi vizuāli materiāli, tad illustrators + photoshops varētu būt pareizie rīki.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
minikin: Amēlija[info]minikin on March 12th, 2013 - 01:29 pm
Mīļš paldies par informāciju! Patiesībā ļoti palīdzēji! :)
Vismaz tagad ir kaut kāda vispārīga apjausma, kas un kā.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
labils[info]labils on March 12th, 2013 - 01:54 pm
nekautrējies prasīt pēc padoma.
//nav muļķīgu jautājumu, ir muļķīgas atbildes.
ja kas, labils666 iekš gmail.com, lai nav ciba jāspamo ;)

es pats visu pašmācības ceļā lauzu un zinu ka viegli nebija. bieži vien sagribējās visam pārspļaut un iet dārzu rakt :)

vispār iesaku internāta tutorīāļus pastudēt pie katra jauna uzdevuma.
tip, kad ir skaidrs uzdevums, atradīsies veids kā izdarīt.

ir manīti tutoriāļu TOPn kur apkopo aktuālus un vajadzīgus.

te viena lapa kur, izskatās lietderīgs kopsavilkums iesākumam.
illustrator for beginners

vvsakot, UZ PRIEKŠU!
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
minikin[info]minikin on March 17th, 2013 - 09:43 am
Paldies vēlreiz, visticamāk, ka man ar laiku būs vēl visādi jautājumi. Pagaidām pieteicos vispārīgos kursos, kur mācīs dažādu programmu pamatus. Domāju, ka tas palīdzēs tikt skaidrībā, kādā virzienā jāiet tālāk :)
(Reply) (Parent) (Link)
indulgence[info]indulgence on March 11th, 2013 - 08:58 pm
CorelDraw, kā rakstīts viņu manuālī (vismas pirms gadiem 10 bija rakstīts), ir domāts skolēniem un mājsaimniecēm mājas lietošanai - jebkurā tipogrāfijā, ieraugot, ka kāds maketējis corelī, atskan lāstu koris un novēlējumi maketētājam nākamajā dzīvē piedzimt par zemes tārpu. Kam karmu bojāt? :)
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
minikin[info]minikin on March 12th, 2013 - 01:17 pm
:D
Es tieši prātoju, kam dot priekšroku - CorelDraw (to pat kaut kad sensenos laikos esmu mācījos) vai Ilustrātoram. Šis komentārs mani ir pārliecinājis! Paldies! :D
(Reply) (Parent) (Link)
labils[info]labils on March 12th, 2013 - 02:08 pm
tam es nevaru piekrist.
šitas strīds ir tik pat apnicīgs, kā mac vs pc
gan vienā, gan otrā pusē ir vērā ņemami argumenti un neviens instruments nav perfekts.
es pats dažādu iemeslu pēc esmu strādājis gan ar coreldraw, gan adobe illustrator, gan inkscape uz dažādām darba stacijām, dažādos europas nostūros. godīgi varu pateikt, katrā no situācijām atradās gan labās un patīkamās nianses, gan tādas kuru pārvarēšanai bij gan līdz desmit jāskaita, gan pa liekai cigaretei jānopīpē.

ja drukai tiek nodots pareizi sagatavots fails, drukas kantorī nevajadzētu būt nekādai starpībai kādā programmā tas ir salikts.

ja maketētāja un drukas kantora komunikācija ir caur kādu trešo personu ē-pastu paskatā, problēmas, lāsti un laba vēlējumi uz visām pusēm garantēti.
+ ja maketētājs muļķis nekāda adobe napalīdzēs.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
indulgence[info]indulgence on March 14th, 2013 - 07:10 pm
Kā drukātāju puses pārstāvis, varu tikai piebilst, ka korelim ir 2 fundamentāli mīnusi:
1) krāsas - nav nekādas garantijas, ka tas, ko redzi maketā (pat ja monitors kalibrēts), līdzīgs arī drukāsies (ar ilustratoru šai ziņā nekādu problēmu);
2) kā viņi iešuvuši visus gradientus, caurspīdīgumus u.c specefektus, taču RIPus karina nenormāli (ar ilustratoru šai ziņā nekādu problēmu); beigu beigās jau druķieri galā tiek, taču neviens ārpus nezina, kādas asinis tas prasa.
No malas var šķist, ka iekšdedzes dzinējs visur vienāds, taču atšķirība, vai brauc ar žiguli, jebšu lamborgini, tomēr ir mazliet jūtama. Tb ja pie vienāda maketētāja profesionalitātes līmeņa ienāk AI EPS fails drukai, tad ripo nost un drukā, aber ja CDR, tad tiek saukts konsīlijs pārbaudīt zemūdens akmeņus un davest pasākumu līdz to vispār var drukāt (autors dzīvo laimīgā neziņā, uzskatot, ka ja druķieri viņam nesūta satrakotus mailus, tad viss pīrāgos).

Tb viennozīmīgi Adobe: ilustrators + fotošops grafikai, indizains žurnāliem un katalogiem. Pie tam, kas nav mazsvarīgi, korelim nemitīgi ir nesaķeršanās un cunduri ar fotošopu, ar ko AI ir saaudzēts kopā kudi stabilāk. Tb neredzu nevienu rādītāju, kāpēc CDR vispār būtu jālieto (nu, izņemot ticību vai nepatiku pret Adobi). :)
(Reply) (Parent) (Link)
indulgence: vecs un saguris[info]indulgence on March 11th, 2013 - 08:56 pm
Priekš kam izvēlēties nodarbi, ar kuru nodarbojas katrs otrais, kurš mācīties ko nopietnāku par slinku, tb konkurence besīga, perspektīvu nekādu, alga minimāla?
(Reply) (Thread) (Link)
minikin: Sapņu kaķis[info]minikin on March 12th, 2013 - 01:23 pm
Hmm, patiesībā pēc šada apraksta man pat grūti izskaidrot savu motivāciju. :)
Kopumā doma nav tagad pēkšņi pārorientēties pilnībā uz šo jomu, jo esmu izmācījusies par kaut ko pilnīgi citu un attiecīgajā jomā arī strādāju gadus septiņus, to arī neplānoju mainīt, bet maketēšanu izmantot kā palīgprasmi esošajā darbā/nodarbošanās sfērā. Neplānoju kļūt par maketētāju uz mūžu, vienkārši šobrīd darbā ir tāda nepieciešamība, un, tā kā man interesē dažādas dizaina lietas, tad uztveru to kā iespēju paplašināt savu redzesloku un zināšanas, kā arī dažādod ikdienas darba pienākumus. Kaut kā tā :)
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
indulgence[info]indulgence on March 14th, 2013 - 06:58 pm
Tb vēlme zināt, kad maketētājs fleitē par neiespējamo misiju, bet kad - patiesi kas jāmaina plānā. :))

(Reply) (Parent) (Link)