‮‮ - Skaidrie sapņi [entries|archive|friends|userinfo]
‮‮

[ website | latest ]
[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Skaidrie sapņi [Jan. 17th, 2005|01:04 pm]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
linkrakstīt

Comments:
[User Picture]
From:[info]laboratorija
Date:January 18th, 2005 - 04:15 am
(Link)

Jā, savus pirmos skaidros sapņus (tīšus vai netīšus) daudzi ir atzinuši par vieniem no spilgtākajiem pārdzīvojumiem savā mūžā.

Par pamošanos un nespēšanu pakustēties - tā ir t.s. miega paralīze (sleep paralysis). Ļoti nekaitīga (kaut arī brīžiem var būt biedējoša) parādība. Ātro viļņu miega laikā (Rapid Eye Movement, REM miegs) cilvēka ķemenis tiek "atslēgts", un mēdz gadīties, ka tūliņ pēc pamošanās paiet kāds mirklītis, līdz tas atkal "pieslēdzas" :)

Un, jā - skaidros sapņus ir iespējams voluntāri inducēt. Sekmes ir atkarīgas no Tavas pacietības, gribasspēka un sapņošanas mākslas apgūšanai veltītā laika. Metodes ir izstrādātas daudzas un dažādas, taču principā tās visas balstās uz diviem ziloņiem - sapņu atcerēšanās (dream recall) un apziņas par apkārtesošo pasauli (angļu valodā ir kolosāls vārds - awareness). Sāc ar sapņu žurnāla ieviešanu. Turi to pie gultas, un tūliņ pēc pamošanās ieraksti tajā pilnīgi visus sapņus, ko atceries (arī un it īpaši, ja tas ir, teiksim, pusčetros naktī). Tieši šis ir klupšanas akmens daudziem potenciālajiem sapņotājiem, tajā skaitā arī man :} Pēc pāris nedēļām vai pat ātrāk nevarēsi nepamanīt, ka atceries ievērojami vairāk sapņu, turklāt tie ir kļuvuši daudz spilgtāki un detalizētāki. Uz pirmajiem rezultātiem vari sākt cerēt, kad atceries vismaz vienu kārtīgu sapni katru nakti.

Par metodēm. Visslavenākā laikam ir t.s. realitātes pārbaudes (reality check, reality testing) metode, kuru (tiesa, visbiežāk kombinācijā ar citām, jo pati par sevi tā nav tā auglīgākā) izmanto visi sapņotāji. Tagad pat novērsies no ekrāna un pajautā sev, vai Tu sapņo, vai esi nomodā? (Vai Tu vispār bieži sev uzdod šādus jautājumus? :>) Atbilde, protams, liekas pašsaprotama, jo Tu esi pārliecināta, ka esi nomodā. Bet nesteidzies. Sapņos mēs arī esam pārliecināti, ka esam nomodā, taču in fact - neesam vis! :) Lai iegūtu objektīvu atbildi uz jautājumu, kurā no abām realitātēm - sapņu vai nomoda - Tu šobrīd atrodies, veic nelielu eksperimentu jeb t.s. realitātes pārbaudi. Lieta tāda, ka lai cik arī līdzīga sapņu realitāte spēj būt nomoda realitātei, tai ir savas nianses, jeb citiem vārdiem - there is a glitch in the Matrix :D Nosaukšu dažas. Sapnī ir ļoti grūti vai pat neiespējami mainīt apgaismojuma līmeni, pamēģini izslēgt/ieslēgt gaismas slēdzi, ja tas nedarbojas (piemēram, lampa spīd, bet neslēdzas ārā), ir liela iespēja, ka Tu sapņo. Digitālie displeji (un sīki teksti vispār) sapnī ir ļoti mainīgi un bieži - nesakarīgi. Paņem kādu tekstu un izlasi to, uz pāris sekundēm novērsies un izlasi vēlreiz. Ja teksts ir mainījies vai kļuvis nesalasāms, ir ļoti liela iespēja, ka sapņo. Tāpat vari pamēģināt lidot. Pa logu ārā nelec, bet, nezinu (kā tieši Tu savā sapnī pacēlies gaisā?) - pamēģini pastiepties uz augšu, sasprindzināties. Ja Tev izdodas pacelties gaisā, varu derēt, ka sapņo :) Vari aizspiest degunu, un mēģināt caur to elpot. Ja izdodas, tad visticamāk sapņo. Ja pietiekami ilgu laiku pa desmit reizēm dienā veiksi realitātes pārbaudes, tad vienā jaukā naktī to veiksi patiešām esot sapnī. Nu, un tad arī būs ;)

Tikko vienā no saviem diskiem atradu minēto grāmatu Exploring the World of Lucid Dreaming PDF formātā. Tā patiešām ir obligātā literatūra katram, kas interesējas par skaidrajiem sapņiem. Tur atradīsi gan skaidro sapņu inducēšanas metodes, gan teoriju, gan arī vēl daudz ko citu. Klikšķini uz grāmatiņas un labu veiksmi! :)


From:[info]arteck
Date:January 18th, 2005 - 11:40 am
(Link)
paldies par grāmatiņu un visu pārējo. gribētos arī to par tibetiešu jogām, tikai laikam jau .pdf veidā nav (pieļauju domu, ka Tu jau esi meklējis).
[User Picture]
From:[info]bez4pieci
Date:January 18th, 2005 - 11:54 am
(Link)
tā miega paralīze ir vissšausmīgākā, brrrr - tā parasti noteik, kad meditācijas vai ceļojuma laikā tu ņem un netīšām aizmiedz.

(paldies par grāmatiņu!)