29 Aprīlis 2009 @ 00:34
Ars vivendi svilpojot (Nevis slinkojot un pūstot)  
Lūk, izrādās, šajos grūtajos (wtf!) laikos dienas gaismu ir ieraudzījusi šāda grāmata
http://www.jr.lv/lv/veikals/prece/?shop_id=296856

Tā tiek reklamēta ar sekojošu tekstu:
"Mūsdienu "ars vivendi" meklējumi, reflektīva pārdomāšana un zinātniska analīze savā ziņā ir filosofijas pašpārbaude, atsakoties no abstraktas teoretizēšanas, analītiskas vāvuļošanas un veidojot dzīvojamu filosofiju. Vienlaikus tas ļauj atskatīties un konstatēt, ka filosofijā vienmēr ir saglabāts dzīvesmākslas uzskats, kaut arī dažus pēdējos gadsimtus dominēja vai šķita dominējam izziņas problemātika, zinātņu gnozeoloģiskie jautājumi. Dzīvesmākslas aspekta izstrāde filosofijā ļauj no jauna pievērsties cilvēkam, viņa dzīvesvedumiem, dzīvesformām, eksistences tehnikām, kā arī veidot jaunus sadarbības lokus ar citām disciplīnām (vēsturi, socioloģiju, teoloģiju, psihoterapiju, mākslu u.c.). Dzīvesmākslas izstrāde ir filosofijas pašnoskaidrošanās un cilvēciskošanās. Vāka dizains Māris Kūlis."

Negrasos komentēt visas šajā citātā rodamās blēņas (Tikai norādīšu, ka man topā ir "analītiskas vāvuļošanas" pretnostatījums "dzīvojamas filosofijas veidošanai"; interesanti, kā viņi tur veido savu "dzīvojamo filozofiju"? Dziedot, dejojot, svilpojot, vai vēl kaut kā savādāk? Un ja jau viņi veido "dzīvojamu" filosofiju, tad kuri tad ir tie pipeļštoki (ar jūsu atļauju dāmas un kungi!) kas uzdrošinās veidot nedzīvojamu filosofiju vai pat, dies' pas', filozofiju? Bet, piedošanu, mazliet aizrāvos...) Tātad atpakaļ pie priekšējiem zobiem.
Gribēju vaicāt, vai kāds šeit zina kaut ko sīkāk pastāstīt par grāmatas saturu. Piemēram, kuri ir tie saulveži, kas veido "dzīvojamo filosofiju" Latvijā, Baltijā un Eiropā (kā redzams, Austrālijai un, protams, Amerikai (nedz vienai, nedz otrai) "dzīvojama filosofija" nespīd), un pats galvenais - kā tieši viņi to dara?

p.s. Jā. Gandrīz aizmirsu. Sūtu bučas Mārim Kūlim. Grāmatas vāka dizains reāli rauj nost jumtu. Vienkārši ģeniāli.
 
 
( Post a new comment )
[info]antons_v on 29. Aprīlis 2009 - 07:58
Oi, es arī šito ieraudzīju, bet kaut kā nebija pat vēlēšanās uzzināt, kas tā par huiņu.

Reiz mēs ņēmāmies latviskot vārdu "filosofija" un mums tur sanāca "viedniecība". Jau toreiz mums likās ļoti smieklīgi tas, ka kaut kādi letonikas projekta urbēji varētu pavilkties uz šādu leksiku. Kā izrādās - ir arī pavilkušies. Tāpēc mans personīgais favorīts ir "dzīvesviedums".

Māris Kūlis ir kas jauns. Vai tad nemirstīgais šīs produkcijas dizainerētājs nebija slavenais Matīss Kūlis? Vai viņš taupības nolūkos ir atlaists?
(Atbildēt) (Diskusija) (Link)
[info]unbeliever on 29. Aprīlis 2009 - 12:15
ko tieši tu gribēji teikt ar savu postu? Šeit runa ir par dzīvesvedumu nevis dzīvesviedumu

Galvenais dizainētājs jau izsenis kā ir māris k.
(Atbildēt) (Iepriekšējais) (Diskusija) (Link)
[info]antons_v on 29. Aprīlis 2009 - 12:30
Kā - kko es gribēju? Padirstis gribēju, ko tad citu?
Un wtf tas dzīvesVEDUMS tāds ir?
(Atbildēt) (Iepriekšējais) (Diskusija) (Link)
[info]unbeliever on 29. Aprīlis 2009 - 16:42
hrens viņu zin, kas tas ir, to tu man neprasi.
Bet kurš no 'letonikas urbējiem' ir pavilcies uz viedumiem pat es nezinu. Tiesa, dzīvesformām (3x var minēt) un dzīvesvedumiem gan ir sekotāju pulciņš. Izskatās, starp citu, ka tas jau pamazām tiek iekolots un kanonizēts.
(Atbildēt) (Iepriekšējais) (Diskusija) (Link)
Avtonoms[info]junona on 29. Aprīlis 2009 - 17:25
Nevis kanonizēts, bet gan kanalizēts.
(Atbildēt) (Iepriekšējais) (Link)
[info]antons_v on 29. Aprīlis 2009 - 17:38
Oh, Džīzas Kraist - viss kā parasti, kaut kas tiek kanonizēts/kanalizēts, bet lāgā pat nav zināms, ko tas viss nozīmē :)))

Parasti jau viņi spiež uz to, ka kaut kādi precizējoši jautājumi rodas tikai muļķiem, gudrie visu saprot tāpat. A priori, tā teikt.
(Atbildēt) (Iepriekšējais) (Link)
helvetica[info]helvetica on 29. Aprīlis 2009 - 10:09
man neveras tas links vaļā. Starp citu, man šķiet, ka man ir ideja, bet par to kādreiz privāti!
(Atbildēt) (Link)
[info]unbeliever on 29. Aprīlis 2009 - 12:06
Ja kādam nav skaidrs, kas ir dz-māksla, tad, lūk:
Dzīvesmākslas filosofija vai filosofija kā dzīvesmāksla ietver diskursu un attiecīgi dzīvotu dzīvi, proti, domātāja diskurss un dzīve ir savstarpēji sajūgti lielumi. Šādā filosofēšanā tiek īstenota arī uzvedināšana uz būt, kas ir nevis naturāls fakts, bet gan akts vai aktu kopums (I.Š., 7.lpp. (65.lpp.))

Tomēr neskatoties uz visai simpātisko ideju, rakstu krājums ir sanācis kā parasti šeitan: visai neizteiksmīgu rakstu kompilējums, lielākā daļa no kuriem ir ne pa tēmu, un pati dzīvojamā filozofija neivienā punktā neuzvedina uz kaut ko interesantu, spēcīgu vai kaut vai provocējošu.

Karoč, nav lielas jēgas lasīt, ja vien nemeklējat kādu domas pērli, par ko virtuālajā telpā sarīkot kādu anonīmu diskusiju.

P.S. vislaik biju pārliecināts, ka spuldze tai beibei uz vāka ir starp kājām


(Atbildēt) (Diskusija) (Link)
Avtonoms[info]junona on 29. Aprīlis 2009 - 16:59
Bet atvēziens gan ir zašibis. Tipa, visi te vāvuļo un vāvuļo ne patēmu, bet mēs te tūlīt paskaidrosim, whats the point.
Mans mērķis gan nebija izraisīt te cibisku diskusiju (jo nav pietiekamu zināšanu par diskutējamo materiālu), bet gan ievākt info - kas tas par produktu.

p.s. Par citātu. Ne sliktāks par Māra Kūļa dizainu, tobiš, rauj nost jumtu un dod vielu pārdomām vairākas dienas. Lūk, viens no domas pavedieniem. Nu labi, pieņemsim, ka diskurss (šo vārdu točna vajadzēja aizliegt ar likumu vai patentēt, lai katrs kretīns, kas to lieto samaksā man autortiesības) ir kādu nebūt teorētisku priekšstatu kopums un tādā gadījumā dzīvesmākslas filozofija ietvers šo priekšstatu saskaņu ar dzīvi. Un tagad varam padomāt, kas tad tur tik īpašs? Un otrkārt, varam padomāt, vai patiesi visi jautājumi, kas filozofijā (piedodiet, filosofijā) tiek risināti ir kādā nebūt veidā sajūdzami ar dzīvi. Piemēram, kā ar dzīvi savu tā saucamo diskursu var sajūgt kāds/a, kurš nodarbojas ar matemātikas vai loģikas filozofiju. Vai arī sanāk, ka tā nav nekāda filozofija un, kā teiktu Hjūms, krāsnī to visu?
(Atbildēt) (Iepriekšējais) (Link)
helvetica[info]helvetica on 29. Aprīlis 2009 - 22:59
wishful thinking, kā jau reiz ieminējos. btw - kad beidzot grasies turēt savu solījumu un sakrist kāškrustā?
(Atbildēt) (Iepriekšējais) (Link)