You Are (Probably) Wrong About You

« previous entry | next entry »
Jul. 6., 2015 | 11:41 am

Tas, ka tu visdrīzāk sevi saproti un zini daudz sliktāk, nekā citi cilvēki, jau kādu laiku ir praktiski postulāts psiholoģijā. Bēdīgi slavena ir mums piemītošā nespēja objektīvi novērtēt savu raksturu un īpašības. Starp citu, tās dēļ es ne pārāk augsti vērtēju dažādus personības testus un to rezultātus. Man šķiet, ka šeit diezgan labi talkā nāktu nofilmēt kādu vienu dienu no savas dzīves un pēc tam paskatīties, kāds tad tu izskaties no malas. Tas ir līdzīgi, kā ar dziedāšanu, kur viens savas balss audioieraksts ir potenciāli vērtīgāks par nedēļu dziedāšanas kaķu un suņu priekšā, jo ļauj novērtēt savas balss plusus un mīnusus un pamanīt dažādas kļūdas, kļūstot par piekasīgo vērotāju no malas. Vēlams, protams, lai diena ir piesātināta un it sevišķi, lai tajā ir intensīvi vērojama saskarsme ar citiem cilvēkiem. Tas varētu kaut daļēji nākt talkā daudzu apsēstībai saprast "kāds tad nu es beigu galā esmu".

Link | ir doma | Add to Memories


Comments {8}

chrono

(bez virsraksta)

from: [info]chrono
date: Jul. 8., 2015 - 03:22 pm
Link

Būs jau labi, varēji neskaidrot, jo man būtu grūti noticēt, ka no saprātīga cilvēka pilnā nopietnībā būtu domāts tas par tiem pētniekiem. : )

Nav jau runa par pilnīgu objektivitāti, mēs nemākam labi novērtēt arī citus, tikai tas sanāk drusku labāk, nekā novērtēt sevi daudzos aspektos. Bet datos jau var pārliecināties, cik tuvu patiesībai ir viens vai otrs novērtējums, jo tādas lietas, kā IQ, attiecību ilgums, atzīme testā u.tml. nav problēmas izmērīt. Tik abstraktas lietas kā godīgumu vai līdzjūtību salīdzinājumā ar citiem parasti palūdz novērtēt tikai attiecībā uz sevi. Lielākā daļa cilvēku tic, ka viņu emocionālā pasaule ir krāšņāka un spēcīgāka nekā citu. Tam, protams, ir arī labs pamatojums, jo mēs esam pieraduši redzēt ikdienā savu emocionālo pasauli, bet citu pasaulēs mums ir neiespējami līdz galam ielūkoties.

Par to statistiku man gribās piebilst tikai to, ka sociālpsiholoģijā jau automātiski ir jāpiemēro korekta statistiskā apstrāde (līdz ar to arī statistisko nozīmību u.tml.) un lai arī daudz kur ar to mēdz klibot, pēdējā laikā respektablos žurnālos kļūst arvien stingrāka statistikas pārbaule, lai vispār izslēgtu vēlākās diskusijas par to vai pētījums vispār sniedz korektus secinājumus.

Atbildēt | Iepriekšējais