brookings - [entries|archive|friends|userinfo]
brookings

[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

[Jan. 9th, 2018|02:57 pm]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
Mans visvecākais draugs joprojam muzicē, šoreiz mazā šķūnī. Man patik viņa/viņu darbs, jo lielākoties zinu, par ko/kuru ir teksts (pat ierakstīju savu balsu vienam gabalam). Kad viņu satikšu pēc mēneša, būs jāprasa viņiem par to, vai viņi (un trešais, kas nomira pirms trijiem gadiem) atrodas kaut kur mūrnieku piramidā.

linkpost comment

Comments:
[User Picture]
From:[info]ulvs
Date:January 9th, 2018 - 03:47 pm
(Link)
Normaļoxxx. Man ļoti tīk viņu nosaukums. Labi spēju vizualizēt.
[User Picture]
From:[info]brookings
Date:January 9th, 2018 - 04:21 pm
(Link)
Vai nē?

In general, though, middle-aged fathers of certain demographic (should be grateful to have the work to be able), mulling over loss and longing for another world (through the hawthorns and the nettles) delicate and illuminated (groves?) appeals.. I used to tell these guys when they were avid clubbers in the 90's (they were London types) "Where's the poetry?" But I was hick still in the sticks digging holes for a living.

You alright? My bungas are at my step son's - I plan to see if I can regain some swing at some point.
[User Picture]
From:[info]ulvs
Date:January 9th, 2018 - 05:04 pm
(Link)
Heh, tikko piefiksēju, ka visu šo laiku fonā, austiņās, man turpināja spēlēt Inčīgie Filtri, pirms mirkļa tik beidzās. Patiesībā ļoti kvalitatīva mūzika (pat ieliku YT pie feivoritiem vai kā viņus tur). Un es pat sajutu nedaudz dzeju - teiktu, ka tik, cik nepieciešams virs šādām skaņām.

There's a bit of an atypical magick going on when middle-aged people are making art. Not that they have more to say and even play, no, no, no, it's something different. But I guess we both understand that so there's no need for tri-hard definitions here.

Music-wise I feel rīlī gūd. Though to this day I'm still face to face with my inner demons (but it seems I've found a new (yet old) solution - literally, xexe). 'Twould be nice to play something interesting. Glad to see that the drums are being put to good use (are they?), e.g., if you're not playing them, then someone else should (like your step son). Btw, has he gotten the hang of drumming?

Ak jā, laipni lūgts 26. janvārī, 20.00 uz Židrūna, Tesas un Spāres konci Ādmiņu ielā 4 (tajā pašā teritorijā, kur mēs spēlējām, tikai 1 māju tuvāk izejas/ieejas pusei). Jums ar Alksni un Uldi patiesībā būtu jāatnāk tīri kaut vai tāpēc, lai dzirdētu, kā cita paaudze tagad spēlē rokmūziku. Ieraksti ir ieraksti, bet dzīvais izpildījums, well, ir dzīvais izpildījums.
[User Picture]
From:[info]brookings
Date:January 9th, 2018 - 05:48 pm
(Link)
well okay - it's a date!
[User Picture]
From:[info]ulvs
Date:January 9th, 2018 - 06:11 pm
(Link)
it'sa me, mario! nice d8 and a b8, m8
[User Picture]
From:[info]dooora
Date:January 10th, 2018 - 06:52 am
(Link)
#me2 b4 2 l8
[User Picture]
From:[info]brookings
Date:January 10th, 2018 - 10:53 am
(Link)
you guys

Imagine I only just yesterday learned what hashing actually meant. I'd decided to teach myself about blockchains.
Tried to explain it to the wife but made a hash of it.