Prof. Biezpientaures pētījumu centrs -

29. Okt 2012

18:49

Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry

Cilvēki, izvēloties foķegu, bieži vien vadās pēc kaut kādiem kritērijiem, kuriem jāatbilst aparātam. Reizēm tas ir ražotājs, reizēm cena, reizēm kādi tehniski parametri. Iespēja mainīt objektīvu, matrača izmērs, max ISO vai kadru skaits sekundē (jā, ir taču pasaulē sporta fotogrāfi?). Masām parasti pietiek ar mpix skaitu (vairāk - labāk :) vai zoom. Kas - zoom? pavaicājiet un saņemsiet atbildi - zooms ir iespēja pietuvināt objektu. Teleportācijas meistari varbūt arī var, bet kameras operatoram nekas nesanāks. Nu, jūs jau zināt - man ir anāls raksturs. Objekts paliek uz vietas un parasti vienīgā iespēja to pietuvināt ir izmantot pedalizēto transfokāciju, tobiš - pieiet tuvāk. Nu labi, tagad ir XXI gs. un neviens nekur neiet, stacionāri sēž pie ekrāniem un rubījas. Jo lielāks cipars stāv aiz zoom, jo krutāks čuvaks esi, bet normāla alfa tēviņa zoom pārsniedz vidējo vērtību par vismaz 18%. Teorēma pierādīta, varat izpakot maizītes un ieliet kafiju. Kamēr ēdat, es mazliet pastāstīšu, kas ir zoom.

Objektīva svarīgākais parametrs ir fokālais attālums, interesenti definīciju atradīs tīklā, bet mēs aprobežosimies ar populāru šablonu ka FA nosaka, cik plašs skats paveras kameras lodziņā (āāāā). Agrāk objektīvi bija tikai fiksēta FA, pēc tam iemācījās vienā trubā salikt stikliņus tā, ka stāvot uz vietas un kustinot objektīvu noteiktā veidā, mainījās kadrā ietveramā skata plašums neatkarīgi no virziena. Par sarežģīto vienkārši - tas ir tas, ko sauc par varifokālo objektīvu. Tikai mieru, jūs neko neesat nokavējuši, tādu papilnam arī mūsdienās. Tagad seko trika paskaidrojums. Agrāk par zūmu sauca tādu varifokālo objektīvu, kuram mainot fokālo attālumu nemainījās fokuss, bet tagad jebkuru varifokālo objektīvu sauc par zūmu. Tas ir līdzīgi, ja visi pūšamie instrumenti tiktu saukti par taurēm. Nekas, cilvēkiem patīk vienkāršot - atceramies pamperus, kseroksus un kalgonus. Būtībā jau bildes no tā nemainās. Vēl piebilde par zūma labajām īpašībām - ja tas ir platais zūms, kam vienā galā 19 vai 24mm un garajā - 40, 50 vai pat vairāk, tad pie atvērtas diafragmas nelielā attālumā no objekta, uz kura tiek fokusēts objektīvs, var fokusēties garajā galā (tas ir vieglāk) un pēc tam ar slaidu plaukstas kustību iesviest platajā galā - vuaļa, kā saka mūsu draugi otrpus Abrenei. Un parasti zūmi ir ar konstantu gaismasspēju (kā norma, parastiem varifokāļiem garajā galā tā ir zemāka)), kas ļauj vienreiz uzstādīt ekspozīciju (runa par apstākļiem, kad tā nepārtraukti nemainās) un sekot notikumiem, tas pamatā attiecas un M, Tv režīmiem un manuālās zibspuldzes gadījumā. Ak jā, mēs te runājam par objektīviem bez automātiskas diafragmas un pirms-TTL zibeni. Mūsdienās, kad foķegs uzstāda diafragmu, slēdža ātrumu un kontrolē zibspuldzes izspļautās gaismas daudzumu, viss augstākrakstītais vairumam fotoaparātu īpašnieku šķiet ne vairāk interesanti kā turistiem apskatāmās ēkas vēsture. Ar to mēs šovakar arī beigsim, neaizmirstiet savas maizītes.

(6 raksta | ir doma)

Comments:

[User Picture]
From:[info]src
Date:29. Oktobris 2012 - 19:53
(Link)
raksti vēl
(Reply to this)
[User Picture]
From:[info]aizliegts_v
Date:29. Oktobris 2012 - 20:59
(Link)
Man kā totālam nejēgam bija interesanti, aš kafija palika neizdzerta :)
Megapikseļu trakums gan, man liekas, sāk beigties, nu jau tā kā vairāk velk uz lielākām matricām ar tikpat Mpx. Vai, pavisam konzūmeriskiem devaisiem, ar fīčām, tipa GPS, WiFi un sviestmaižu smērētāju ;)
(Reply to this) (Thread)
From:[info]biezpientaure
Date:30. Oktobris 2012 - 00:01
(Link)
megapikseļu trakums bija lineārs un prognozējams process.
tas, ko ar krietnajiem ļaudīm gatavojas pastrādāt mārketinga nazguli, nepakļaujas nevienas zinātnes nozares likumsakarībām.

vēl jau tāda figņa, ka nopērkot dampi par pāris [desmitiem] štukām, koncī apsargs bildēt neļauj, slavenība uz ielas krīt krāgā, un drīz pēc sapujušo rietumu parauga bildēšana stacijās, ostās, tirgos un bērnu laukumos draudēs ar kriminālatbildību. šajā rakursā vajadzēs pagrozīties, lai pārliecinātu neprofesionāļus pirkt ko vairāk par telefonu.
(Reply to this) (Parent) (Thread)
[User Picture]
From:[info]aizliegts_v
Date:30. Oktobris 2012 - 08:26
(Link)
No tāda viedokļa videokamera brillēs vairs neliekas bezjēdzīgs gadžets :)
(Reply to this) (Parent)
[User Picture]
From:[info]kautskis
Date:29. Oktobris 2012 - 23:24
(Link)
Man vidusskolas optikas ievadkursā stāstīja par fokusa, nevis fokālo attēlumu. Fokkin' hell!
(Reply to this) (Thread)
From:[info]biezpientaure
Date:29. Oktobris 2012 - 23:51
(Link)
Tu vidusskolā mācījies...nu, kādi gadi atpakaļ jau būs. Toreiz vēl teica "fokusa attālums", pēc tam nāca ugunskuri, automobiļi "ford scorpio" un pēc desmit+ gadiem jau uzpeldēja fokālais attālums. Tāpat kā zūms un pikseļi, un ravs. Tā kā es optikas ievadkursu savulaik neesmu dzirdējis, tad pieturos pie mežoņu lietotajiem apzīmējumiem. Akadēmiskās aprindās, pieļauju, vēl tagad zin pareizos terminus, bet laji brīvi aizstāj vienu terminu ar citu. Tāpat kā ar zūmu! Tver karogu, biedri, un augstāki cel - izraugies fošistu un sparīgi zvel!
(Reply to this) (Parent)