algadzis' Journal
[Most Recent Entries]
[Calendar View]
[Friends]
Below are the 6 most recent journal entries recorded in
algadzis' LiveJournal:
Saturday, March 31st, 2012 | 10:00 pm |
2011. gada ienākumu deklarācija Vēlreiz pieteicos fiksētajam nodoklim arī uz šo gadu. Nesapratu, vai man tas jādara katru gadu, bet es to izdarīju. Tad saņēmu VID vēstuli, ka fiksēto man maksāt ir atļauts. Tas notika tikai šogad, un pats par sevi nav slikti, jo sniedz daudz vairāk informācijas. Vēstulē ir rekvizīti kontam, uz kuru jāmaksā un - pārsteigums - rekvizīti ir sarakstīti nepareizi! Pie konta ir ierakstīts Valsts kases reģistrācijas numurs, bet konta numurs tā vietā ir pie "bankas". Labi, ja neviens šogad neko nesajauca maksājot. Toties pietrūkst visās bankās obligātā lauka "Informācija saņēmējam", ko arī derētu pievienot. Starp citu, tajā lapā, kuru es norādīju iepriekš, kur rakstīti konti, tagad konti ir pieejami PDF failos. Paldies, VID, paldies, ka padari dzīvi vieglāku. Iesniedzu arī deklarāciju par pērno gadu. Biju jau aizmirsis, ka iesniegšana nemaz nestrādā Operā (kas ir labākais interneta pārlūks). Deklarāciju tagad var iesniegt no 1. marta līdz 1. jūnijam, un nodokļus samaksāt līdz 16. jūnijam. Vēl viena izmaiņa - fiksētais nodoklis tagad ir precīzi 5%. Droši vien iepriekšējā sistēma bija pārāk sarežģīta vieniem no tiem ļaudīm, kuriem katrā referendumā jāatgādina, ka par ir par un pret ir pret. Lai nu kā - tagad ir 5%, tātad mazāk nekā iepriekš, kaut arī tagad "fiksētais nodoklis" vairs neatbilst nosaukumam. Biju jau aizmirsis, ka deklarācija jāapstiprina, nospiežot sarkano, nejēdzīgo nieciņu: Tad izrādījās, ka deklarācija ir jāparaksta, bet es nezināju, kā. Izrādījās bija jāatrod visu šo laiku uzglabātais .SIG fails ar elektronisko parakstu. Nezinu, kas būtu, ja es to neatrastu, jo šoreiz nekādu lauku, kurā šo failu varētu pieprasīt, es neredzēju. Lai nu kā, atradu un pievienoju, tā deklarācija arī šogad ir iesniegta. | Tuesday, February 22nd, 2011 | 1:38 pm |
Ienākumu deklarācija Gads pagājis. Nākas iesniegt elektronisko deklarāciju! Kārtējo reizi Elektronskās deklarācijas sistēma taisa šķēršļus, tā vietā, lai visu padarītu vienkāršāku. Pirmkārt, janvāra laikā bija jāpiesakās atkal uz fiksēto ienākumu nodokli 2011. gadam. Otrkārt, februāra laikā bija jāiesniedz ienākumu deklarācija un līdz 15. martam jāsamaksā nodoklis. Ar pirmo viss bija vienkārši - kad man tā arī neizdevās pareizi uzrakstīt fiksētā nodokļa iesniegumu EDS (kaut ko prasīja papildus, ko es nesapratu), aizgāju uz VID un iesniedzu to kā iepriekš papīra veidā. Ar deklarāciju bija grūtāk: sākumā nevarēju saprast, kas man šoreiz ir jāaizpilda. Tātad, jāspiež uz "Jauns" kreisajā izvēlnē, no izkrītošā saraksta jāizvēlas "Iedzīvotāju ienākumu nodokļu dokumenti", no otrā saraksta starp visiem nevajadzīgajiem dokumentiem jāatrod vienīgais nepieciešamais - "IeIeN gada deklarācija", jāspiež "Turpināt". Te radās pirmās grūtības - nevarēja saprast, kas jādara tālāk. Izrādījās, fiksētā nodokļa maksātājiem uzreiz jāizvēlas "D5" izvēlnē pašā lapas apakšā. Otrās grūtības - ir trīs lauki, bet nevar neko ievadīt. Izrādījās, jāspiež uz "Izveidot pielikumu". Tagad var ievadīt kopējos ieņēmumus un jau samaksāto avansu, nodoklis tad aprēķinās pats. Tad jāspiež "Pārbaudīt un saglabāt" un jāpāriet uz "Uz sarakstu" kreisās puses izvēlnē. Ja viss bija pareizi, deklarācijai ir jāparādās tabulā ar statusu "gatavs iesniegšanai" kreisajā pusē. Te nu es biju strupceļā - deklarācija ir "gatava iesniegšanai", bet, acīmredzot, nav vēl iesniegta. Kas, pie velna, ir jādara, lai to iesniegtu? Es biju gatavs kārtējo reizi iet uz VID konsultāciju, tomēr atradu internetā rakstu "kā iesniegt ikgadējo valsts amatpersonas deklarāciju VID EDS sistēmā?". Kaut arī tas domāts valsts ierēdņiem, iesniegšanas problēma tur bija paskaidrota - "parādās tāds kā vimpelis, broša vai nezinu, kas tas ir domāts", un uz šī daiktiņa arī bija jāspiež! Taisnība, laukā "Darbības" ir trīs tizlas ikoniņas bez nekādiem uzrakstiem vai paskaidrojumiem. Kā varēja uzminēt, ka jāspiež kāda no tām? Droši vien tikai izlasot 3000 lapu biezo lietošanas instrukciju. Tātad, nospiežu sarkano sūdiņu (pirmo no trim ikoniņām) parādās lapa, ka man vajagot kaut kādu elektronisku atslēgu, bet tās neesot. Uz manu ēpastu pa to laiku atsūtījās kaut kāds kods, ko arī ierakstīju dotajā laukā. Atgriežoties sarakstā, statuss deklarācijai bija mainījies uz "Iesniegts". Fū, var noslaucīt sviedrus, kaut gan nākotnē šī idiotiskā sistēma vēl sagādās pārsteigumus. | Tuesday, May 11th, 2010 | 11:49 pm |
Elektroniskās deklarēšanas sistēma Piereģistrēties EDS bija diezgan vienkārši. Izlēmu reģistrēties EDS, cerot, ka tas patiešām atvieglo visādu ieņēmumu papīru kārtošanu. Drosmīgi devos uz VID, paņēmu numuriņu un teicu darbiniecei, ka gribu EDS. Mani nosūtīja uz citu lodziņu. Tur es teicu, ka gribu EDS, un mani nosūtīja pie trešā lodziņa, kurš atradās līdzās pirmajam. Īsti nezinu, kāpēc tā, varbūt otrajā nedarbojās printeris. Tātad pie pēdējā lodziņa man izdrukāja dokumentus (kādus - var apskatīt šeit), iespējams, viņiem vairāk patiktu, ja es tos būtu jau atnesis aizpildītus no mājām, bet bija tā kā bija. Nosēdos malā un sarakstīju visu, ko zināju. Nezināju savu IP adresi, bet to varēja arī neaizpildīt. Noteikti bija jāraksta ēpasts. Atdevu dokumentus, gribēju vienu no diviem "Par elektronisko parakstu" eksemplāru ņemt līdzi, bet nedeva, jo atsūtīšot pa pastu. Pēc kādas nedēļas tā arī notika. Uzreiz uz ēpastu saņēmu ziņu ar savu numuru un pagaidu paroli. Pirmo reizi ieejot sistēmā, man prasīja personas kodu, es, kā parasti, to ierakstīju XXXXX-DDMMGG, bet parādījās kļūdas paziņojums, ka kods jāraksta bez defises. Ja jau šī sistēma ir tik gudra, ka saprata, ka vienīgā kļūda ir defise, tad arī varēja pati šo defisi noņemt! Kā vēl var veikties piesakoties uz EDS, var izlasīt jau minētā bloga citā rakstā. Lai vai kā, reģistrēties nebija sarežģīti, lietot sistēmu gan nav tik vienkārši. Lielu jautrību sagādā instrukcija. Pirmkārt, EDS lietošanas instrukcija ir rakstīta 29 PDF failos. Jā gan, internetā lietojamai sistēmai instrukcija nevar izlasīt interneta lapas veidā. Otrkārt, šie faili ir pa 100 lappusēm gari (nejokoju). Treškārt, to nosaukumos nav numuru, tātad, nopumpējot visus 29 failus uz sava datora tie sakārtosies pēc alfabēta un to, ka lasīt jāsāk ar "lti_eds_www.pdf" uzminēt būs diezgan grūti. EDS iekšienē atgādina kaut kādus džungļus, nekādu ceļu karti te atrast nevar. Tā, piemēram, dažādos gadījumos izskatās kreisā izvēlne: Vienā gadījumā sistēmas tiek parādītas sarakstā, citā saritinātas. Saprast, vai atrodies pareizā vietā, un ko darīt tālāk, nav viegli. Ar grūtībām atradu savu nodokļu stāvokli - izrādās jāmaksā 25 latu fiksētā nodokļa avanss (jau ar procentiem). Ja kas, kontus, uz kuriem kaut ko maksāt, var atrast šajā lapā. Nosūtīju uz attiecīgo kontu, cerot, ka tas nav jāpavada ar kaut kādiem dokumentiem, par laimi viss bija kārtībā un šis parāds pazuda. Fū, vismaz tas labi. | Friday, April 30th, 2010 | 10:16 pm |
Par informatīvajiem materiāliem Tātad, es biju saņēmis divas lapas ar informatīvo materiālu.
"Materiāls" diezgan īpatnējs – darbiniece izvilka divus katras lapas eksemplārus un man bija uz katras jāuzliek paraksts, pēc tam savāca vienu eksemplāru sev. Tas ir visdīvainākais "informatīvais materiāls" pasaulē, galu galā parasti šādi materiāli tiek dalīti par brīvu (tāpēc jau saucas "informatīvie"). Pie tam tas nozīmē, ka VID kaut kur uzglabā šos materiālu ar cilvēku parakstiem. Vēl vienas lapas vienā stūrī bija lappuses numurs "2". Kur palika pārējie "1, 3, 4" – nezinu.
Protams šie materiāli nemaz nebija "informatīvi", to sas tāvs bija citāti no likumiem. Kā var iedomāties, ka kaut kas tāds var būt informatīvs, nezinu.
Tagad pa lappusēm: 1. lappuse - šis tas par nodokļiem. Šajā lapā visvairāk teksta, bet lielākā daļa – birokrātisks ūdens. Trīs reizes atkārtota maģiskā summa 10000 latu, kuru sasniedzot, jāmaksā PVN. Man svarīgāka ziņa par to, ka pēc 180 latiem mēnesī jāsāk maksāt sociālais nodoklis. Vai tiešām pēc pirmajiem 180 latu ienākumiem jāmaksā arī mēnešos, kad nav 180?
2. lappuse – "Vairāk par EDS". EDS ir Elektroniskās deklarēšanas sistēma (tā pati, ko uzlauza). Lapa sastāv no teikumiem par to, ka EDS ir ļoti ērta un laba, un ka ar to var sagatavot visādus dokumentus. EDS nebiju reģistrējies, tāpēc jautājumu nebija.
3. lappuse – par fiksēto ienākumu nodokli. It kā man tika piedāvāts pieteikties šim fiksētajam ienākumu nodoklim. Fiksētais nodoklis ir 25 lati no katriem 500, noapaļojot atlikumu uz augšu – var izskaitīt, ka tas būs apmēram 5-6%, pie tam jo vairāk pelni, jo mazāk. Tātad izdevīga lieta, un tam es nolēmu pieteikties. Tikai vai es drīkstu maksāt fiksēto nodokli? Lapiņā bija rakstīts tā: "nodokli nevar maksāt tie saimnieciskās darbības veicēji, kuri veic profesionālo darbību, t.i., jebkuru neatkarīgu profesionālu pakalpojumu sniegšanu ārpus darba tiesiskajām attiecībām, arī zinātnisko, literāro, (izlaižu garu uzkaitījumu)". Ko tas, pie velna, nozīmē? "Nevar maksāt tie, kuri veic profesionālo darbību" – vai tikai tas nenozīmē, ka neviens nedrīkst maksāt fiksēto nodokli? Nolādēti birokrāti ar viņu valodu!
4. lappuse – fiksētā nodokļa tabula īpaši neapdāvinātiem cilvēkiem, kuri nespēj noapaļot skaitli un izrēķināt 5 procentus. Šai lappusei vienīgajai bija stūrī numurs.
Tā nu otrajā VID apmeklējuma dienā es gāju pie konsultantes, lai uzzinātu, ko tas viss nozīmē. Uzzināju, ka sociālais nodoklis jāmaksā tikai par mēnešiem, kuros 180 lati pārsniegti. Jāmaksā reizi trijos mēnešos; kad nav 180, nav arī jāmaksā. Tas labi. Fiksēto nodokli it kā drīkstu maksāt – nodevu dokumentus un paļāvos uz likteni. Pie tam vēlāk izrādījās, ka, ja ir fiksētais nodoklis, arī sociālais jāmaksā tikai no 594 latiem mēnesī (180*3,3).
Galu galā tā – "informatīvie materiāli" nemaz nav informatīvi. It kā tiem būtu jāizskaidro process, kā maksāt, cik maksāt, kas draud par nemaksāšanu, bet tā vietā – izvilkumi no likumiem. Starp citu, kāpēc gan neuztaisīt piemēru ar parauga pašnodarbināto, kurā būtu vienkāršos vārdos aprakstīts, kā viss notiek? VID lapā gan jau vietas atrastos diezgan, neba visi šajā iestādē aizmirsuši latviešu valodu. | Sunday, April 25th, 2010 | 7:51 pm |
Kā notika reģistrēšanās Tā nu februāra vidū es aizgāju reģistrēties.
Pirmajā piegājienā es dabūju divas lapas "informatīvā materiāla" un piekodinājumu atnest izglītības dokumentus pēc nedēļas, kad arī būšot gatava apliecība. Tas bija pirmais pārsteigums – par jebko reģistrēties nedrīkst un jābūt izglītībai attiecīgajā jomā, bet kas būtu, ja es savu arodu būtu apguvis pašmācības ceļā, to es gan nezinu.
Otrajā piegājienā patiešām saņēmu apliecību, kurā bija mans vārds un personas kods. VID birokrātija pārsteidza. Sākumā no numuriņu mašīnas paņēmu numuriņu lodziņam, kurš atbild par reģistrēšanos. Pēc apliecības saņemšanas mēģināju uzdot jautājumu, bet mani noraidīja uz konsultāciju lodziņu. Nācās iet atpakaļ, spiest pogu aparātā, dabūt papīru ar numuriņu konsultācijām, iet pie konstultāciju lodziņa. Tur man patiešām laipni atbildēja uz jautājumiem par informatīvo lapu tekstu (teikšu godīgi, nekādas skaidrības man nebija, bet par to vēlāk). Tā kā man likās izdevīgi pieteikties fiksētajam ienākumu nodoklim, gibēju to nokārtot, bet izrādījās, ka tas nav iespējams, un atkal jāņem numuriņš un jāiet uz trešo lodziņu, kurš šoreiz domāts dokumentu iesniegšanai. Tur uzrakstīju papīru un iesniedzu. Tas šoreiz bija viss.
Birokrātiskā skraidīšana no vienas darbinieces pie otras ir liels trūkums! Varbūt mani ir samaitājušas bankas, bet ja to visu organizētu, teiksim, Hansabanka – visas lietas varētu nokārtot pie vienas darbinieces bez nekādas idiotiskas skraidīšanas, vai tas būtu fiksētais nodoklis vai EDS, pie tam darbinieces pašas piedāvātu man šīs iespējas. Un atšķirība ir tā, ka bankas man palīdz rīkoties ar naudu, bet VID jēga ir manu naudu savākt sev! Droši vien būtu tikai loģiski, ja VID censtos padarīt apkalpošana pēc iespējas ērtāku, kaut gan ko es zinu.
Nākošajā rakstā par fiksēto nodokli, informatīvajiem materiāliem utt. | Tuesday, April 20th, 2010 | 10:01 pm |
Kā kļūt par pašnodarbināto? Sagribējis kļūt par pašnodarbināto un maksāt nodokļus, es mēģināju internetā sameklēt informāciju par to. Internetā varēja atrast dažus vecus avīžu rakstus pat no 2005. gada, bet jēdzīgākais bija šis ieraksts, kura autors vismaz aprakstīja sevis pieredzēto. Pārējie avoti tikai reklamēja, cik forši ir būt pašnodarbinātajam, bet prakstiskus padomus nesniedza. Protams, VID portāls sastāv no birokrātiskiem vārdu virknējumiem, kuri droši vien domāti robotiem, ne dzīviem cilvēkiem. Es nolēmu, ka gan jau tikšu skaidrībā laika gaitā, un februāra vidū gāju uz Valsts ieņēmumu dienestu reģistrēties. Izrādījās, ka bieži sarežģītais ir vienkāršs, bet vienkāršais sarežģīts, un neviens netaisās par to brīdināt iepriekš. Tā nu radās doma uzrakstīt blogu par to, kā es kļuvu par pašnodarbināto, lai kaut kur internetā būtu šāds apraksts - varbūt tas palīdzētu kādam, bet ja tomēr latviešu internetā parādīsies kāds jēdzīgāks aprakstiņš, tad šis jau arī netraucēs. Turpmākajos rakstos - kā man gāja, topot par pašnodarbināto jeb algādzi. |
|