10 November 2018 @ 04:27 pm
Back in the u.n.d.e.r.w.o.r.l.d.  
Šodien notika, kas brīnumains. Mana neirotiskā kolēģe (sorry girl) šodien pastāstīja, ka pēc mana ieteikuma ir aizrāvusies ar Džordana Pītersona lekcijām. Ka ir noskatījusies nu jau vairākas un ir arvien vairāk sajūsmā, un turpinās skatīties. Es no visas sirds ceru, ka tas viņai palīdzēs atbrīvoties no neirozēm un nospraust mērķi. Es dažreiz jūtu uncanny atbildības sajūtu pret viņu, tā it kā teju katrs vārds, ko es viņai pasaku, kaut ko izšķir, un pat vice versa. Varbūt tie ir kaut kādi mani kārtējie maldi. Bet kopš brīža, kad pieņēmu viņu darbā, pirms vairāk kā gada, man ir sajūta, ka gan viņa gan es esam atrisinājušas vairākas neirotiskas rakstura iezīmes sevī, caur garāmejošām sarunām. Pārsvarā gan man šī raksturu līdzība un savādā karmiskā sajūta traucē un vēlaizvien liek man noslēgties un izvairīties. Kas ir grūti un neiespējami, jo bieži šķiet neizbēgami atkal uzsākt risināt kārtēju dziļi filozofisku sarunu, kas notiek teju katru reizi, kad sākam runāt jebkādā kontekstā. Bet tā kā jebkura saruna noris darbavietas kontekstā, tad līdz ko es pametu darba telpas, es šo sarunu varu ielikt pelēkā kastītītē ar birku "pointless small-talk", un uzelpot, ka man nav nekāda atbildība ne par ko. If anything I'm just a looser boss indulging in existentially inapropriate conversation, thus wasting precious hours of labour. Dažreiz man pat gribas, lai būtu strikti likumi, kuriem pakļauties, lai nebūtu iespēja filozofiski sadraudzēties vai apspriest morāli izšķirošas tēmas ar cilvēkiem, ar kuriem nav pa ceļam. Dažreiz es no visas savas izžņaugtās sirsniņas vēlos, lai būtu aizliegts vispār runāt ar cilvēkiem un ar tiem kopā domāt, tad es beidzot pārstātu sevi šaustīt par to, ka es to daru par daudz vai ne pietiekami. Tad mans vienīgais filozofiskais draugs būtu mana dienasgrāmata. Kā Vinstons teica: "He was a lonely ghost uttering a truth that nobody would ever hear. But so long as he uttered it, in some obscure way the continuity was not broken. It was not by making yourself heard but by staying sane that you carried on the human heritage."

Vēl es vakar klausījos Induļa Paiča lekciju par baušļiem, kur viņš izvērsti stāstīja par Renē Žerārdu, par to, kā cilvēki būtībā atdarina viens otru, bērnībā demonstratīvi, bet pieaugušie slēpdami, arī paši no sevis. Tas mani pārsteidza nesagatavotu, jo lika pārdomāt visas instances, kur kaut kādi mani impulsi ir bijuši balstīti uz citu kopēšanu, nevis jebkādu autentisku vilkmi. Tas man tāpat lika pārvērtēt un pēc tam apšaubīt, vai ir kaut kas tāds kā "autentiska vilkme." Ka varbūt viss, pie kā es dzīves laikā kognitīvi esmu nonākusi, ir vienkārši arbitrāra cilvēku atdarināšanas ķēdes reakcija; pie tam nevis jebkādi īpašu cilvēku atdarināšana, bet vienkārši tādu, kas man arbitrāri pagadījušies ceļā.

Biju plānojusi šorudentiņ bagātināties, noklausīties iesvētes kursu, varbūt pirms Ziemassvētkiem iet paprasīt Simanovičam par pievienošanos draudzei, nostirpināt savu dvēseles pakļāvību, kļūt par sakarīgāku cilvēku. Bet, paredzami kid, mani ir pārņēmis pretīgums pret šaubām un neziņu un briesmām, ko es izjūtu, tātad visu procesu, tātad es un mani plāni izkūp pilnīgā tumsā un nebūtībā. Būt cilvēkam šķiet, kā darbs, ko tu esi ļoti labi apguvis, bet kas vairs nesniedz piepildījumu. Un ja uz darbagalda uzrodas nebijis izaicinājums, tad tas neraisa patīkamu satraukumu vai jaunu kompetenču apgūšanas izsalkumu, bet gan nospiež pie zemes un nīcina, kas liek pārvērtēt, vai šis darbs vispār man bija piemērots in the first place. So you're left with going through the motions yet again, hoping for a better day or a soon end, and who what happens, I certainly don't mind as I can't mind, jo es esmu izkūpējusi pilnīga tumsā un nebūtībā.

Vilcienā pa ceļam mājās ar šo visu atbliezusi savu prātu, es mazliet atslābu. Nākamajā brīdī ejot pa savu ielu, padebeši bija tumšzili, jo taisījās uz lietu, uz to fona koki bija ugunīgi sarkani, un kaimiņu džeks pie savas garāžas laboja moci klausoties Brūsu Springstīnu, nodomāju - forša pastkartīte.
 
 
simfonija: Marlon Williams - Dark Child
 
 
( Post a new comment )
[info] on November 10th, 2018 - 09:02 pm
Man vienmēr licies, ka visvērtīgākās sarunas ir ar cilvēkiem ar kuriem nav pa ceļam. Tas iemāca tikt pāri lepnumam un varbūt vēl šo to. Iespējams pat sarunas saturā neslēpjas tā mācība.
(Reply) (Thread) (Link)
[info]methodrone on November 10th, 2018 - 09:39 pm
Piekrītu, bet nezinu vai saprotu, ko nozīmē "visvērtīgākais".
(Reply) (Parent) (Link)
adele_varbut[info]adele_varbut on November 10th, 2018 - 09:13 pm
Lekcijas par baušļiem ir bomba. Jo sevišķi 1 un 9/10.
(Reply) (Thread) (Link)
[info]methodrone on November 10th, 2018 - 09:39 pm
Totāli! Baušļi izrādījās kārtējā no lietām, kuru tu it kā zini un saproti, līdz iedziļinies, un tad tu tiešām beidzot saproti. Es pat nevarētu izvēlēties, kuri varētu būt mazāk/vairāk svarīgi par citiem, jo katrs tiešām šķiet fundamentāli noderīgs. Bet, piemēram, jā, man arī pie 9/10 bija liels izbrīns, piemēram apzinoties, ka ar "namu" būtībā ir domāts "dzīvi", vai esības situāciju dzīvē. Arī 2., 8., 5. šķita ļoti aktuāli un apgaismojoši izskaidroti. Ļoti patīk Paiča psychology-infused skaidrojumi.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
adele_varbut[info]adele_varbut on November 10th, 2018 - 10:26 pm
Gribu noskatīties vēlreiz, jo neatceros detaļas, bet atceros, cik apgaismojoši tas bija. Jā, tas teksts tādā skaidrojumā iegūst pavisam citu mērogu. Izcēlu šos baušļus, jo atceros, kā skatoties aptvēru, cik dziļas problēmas manā dzīvē ir bijušas saistībā tieši ar tiem. Nesen savukārt sāku just nepieciešamību atkal pārdomāt 2/8. Man arī patīk.♡
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
[info]methodrone on November 10th, 2018 - 11:00 pm
Gan jau ka tas, kas tieši tev ir aktuāls, tev atvēra prātu jau ar pirmo noskatīšanos. :) Man vismaz ir tāda sajūta par mani pašu. Man arī tieši pārsteidz/patīk/noder atklāsme, ka daudzas problēmas kļūst pārskatāmas, uzzinot savu kļūdu cēloņus. Lietojot līdzīgu analoģiju, ko mācītāji deva, braucot pāri sarkanajām gaismām un neievērojot ceļazīmes.
(Reply) (Parent) (Link)
[info]krishjaanis2 on November 10th, 2018 - 10:41 pm
citos apcirkņos visu kristietības pamatkonceptu “psiholoģizāciju” uzskata par kārtējo nevajadzīgo piekāpšanos mdernajam cilvēkam
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
[info]methodrone on November 10th, 2018 - 10:55 pm
Zinu, ko tu ar to domā. Lai arī man intelektuāli patīk konceptu ķidāšana, tomēr, ir sajūta, kad izvērstāki psiholoģiski papildinājumi šķiet varbūt pat nevajadzīgi, vai pat ielec citā kategorijā, vai diemžēl dažreiz pat atver durvis uz šaubām. Man šķiet ir ļoti svarīgi saglabāt mistērijas (sort of neziņas mākoņa sajūtu), saglabāt apziņu, ka būtībā cilvēks nezina un nevar zināt lietu iemeslus, cēloņus, sekas, jo gan viņa dzīve, gan pasaule, gan Dievs ir noslēpums. Tieši tāpēc ir jāpaļaujas, jātic un jāpaklausa.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
[info]krishjaanis2 on November 11th, 2018 - 10:49 pm
Nē, koncepti jebkurā gadījumā ir jāķidā, tai skaitā bibliskie koncepti, taču tas ir jādara “bibliski”, kā pats Jēzus un mācekļi skaidro rakstus un bauslību, tas saucās rakstus skaidrot pēc rakstiem un pēc iespējas tuvāk tam, kas ir teikts, situatīvi, burtiski, skaidri, neskaidrākas vietas skaidrojot ar skaidrākām utml, kur psiholoģiskais aspekts labākajā gadījumā ir tāds kā viens no iespējamiem vārdiskās situācijas blakusfenomeniem, viena no škautnēm, nevis vispārēja matrica, n o k u r a s izriet valodiskā situācija. Vārds nosaka psihisko, nevis otrādi. Jēzus vārdu mērķis nebija radīt noteiktu “psihisku” noskaņojumu, nedz tie nāca no kaut kādas universalizētas cilvēciskās psihiskās būtības dziļumiem, kurus ielika valodiskā formā, kura tad nu nākamajām paaudzēm jāatkodē vai jāatsedz.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
[info]krishjaanis2 on November 11th, 2018 - 10:53 pm
T.i., psiholoģiskais, jā, psihoanalītiskais, alegoriskais, biofizioloģiskais, eksistenciālais utt skaidrojums ir reduktīvs, A tiek skaidrots, reducējot uz B kā kauzāli agrāku stāvokli, situāciju, cēloni. Tas varbūt der ceļot tiltus un vārot olas, sitot naglas, vai rēķinot azimutus, bet ne jau gara dzīvē.
(Reply) (Parent) (Link)