making sense - [ieraksti | vēsture | ko es lasu | par mani]
gedymin

[   par mani   ]
[   arhīvs   ]

[9. Nov 2015|21:05]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
Īsi par pētījumu "The Negative Association between Religiousness and Children’s Altruism across the World".

Sagaidāmais rezultāts: visi saprot, (1) ka korelācija nenozīmē kauzāciju, (2) ka pētījums bez kontrolētiem eksperimentiem un bez mēģinājuma kontrolēt iznākumu ietekmējošos blakus mainīgos nevar noteikt kauzāciju -> ja pētījums mēģinātu izdarīt secinājumus par altruisma iemesliem, tas automātiski lidotu miskastē.

Faktiskais rezultāts no ārpus zinātnes esošajiem: 101 teorija par to "kā tieši mehānisms strādā", neinteresējoties par to, ka nekāda mehānisma nemaz nav (nu, vismaz tāds noteikti nav ticis atklāts pētījuma rezultātā).

Secinājums, kā jau parasti - cilvēki tic tam, kam grib ticēt.
http://www.phdcomics.com/comics.php?n=1174
saiteatstāt nospiedumu

Comments:
From:[info]narrenschiff
Date:9. Novembris 2015 - 23:17
(Link)
Kā jau tas parasti socioloģijā gadās.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:13. Novembris 2015 - 10:30
(Link)
Grūtākais jautājums šeit ir, kāds altruisma līmenis ir optimāls sabiedrībā?

Ikdienišķā domāšana ir melnbalta: savtīgums – slikts, altruisms – labi. Bet realitāte ir citāda. Darba devēji grib tikai altruistiskus darbiniekus, kas nekad neatsakās strādāt virsstundas, neprasa algas pielikumu utt. Bet realitātē šāds darbinieks būtu pārstrādājies un ļoti neefektīvs, bez iespējām progresēt. Savtīgāki cilvēki spēj virzīt progresu aktīvāk nekā altruistiski sociālisma kalēji.

Bet nu ir skaidrs, ka nav nekādas absolūtās skalas savtīguma/altruisma mērīšanai, kur nu vēl izvērtēšanai. Viss, ko pētījums ir noteicis, varētu būt relatīvās atšķirības, un pat tad nav zināms, vai šī atšķirība ir kaut cik nozīmīga.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:13. Novembris 2015 - 10:39
(Link)
Šis ir arī klasiskais Kānemana gadījums, kad prāts nespēj atbildēt uz grūto jautājumu, tāpēc tas automātiski atbild uz vieglāko, un uzskata, ka jautājums ir atrisināts – reliģiskums mazina altruismu, tātad tās ir sliktas. Ha, ha.