- 21.10.10 20:32
-
... bet dziesma jau nav par ārstiem, dziesma ir par atbildību.
Par to, ka Latvijā vajadzīgs princips "Viemēr pieraksti vārdus, uzvārdus un adreses, lai par visiem rēķiniem tiek samaksāts, kad samaksas laiks pienāks".
Šodien pateicīga ziņa, lai ilustrētu principu: "Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (LTAB) [...] saņēmis Latvijas vēsturē lielāko atlīdzības prasību gandrīz 300 000 eiro (210 000 latu) apmērā par Latvijā reģistrēta un neapdrošināta transportlīdzekļa izraisītu negadījumu Īrijā. "
Par avārijas izraisīšanu - euro 300'000, un tas tiks piedzīts no avārijas izraisītāja. Tas tāpēc, ka negadījums noticis Īrijā.
Kāds ir atbildības princips Latvijā? Lasīju kādu tiesas protokolu - dzērājs šoferis sabraucis jaunu sievieti, un viņas māte pieprasa segt zaudējumus: nu, tik cik bēres izmaksājušas. Tas ir, Latvijā, slepkavības izraisītie zaudējumi = apglabāšanas izmaksas. Un māte tādā dzirnaviņu kaķīša manierē, "ko tad no tā dzērāja paņemsi, manu meitiņu jau dzīvē vairs neatgriezt... lai viņai vieglas smiltis. lai sedz bēru izdevumus, un esam izlīguši." Šoferis samaksā administratīvo sodu par CSNg izraisīšanu, samaksā par kapa izrakšanu un zārka naudu, un brīvi rullē tālāk. Tieši pateicoties tādām dzirnaviņu kaķīša māmuliņām, tā kristīgi pagriežot otru vaigu, ja nogalināja bērnu vienai, lai tik turpina un nogalina otrai.
***
Atkal Anglijā, par to sievieti, kas ieslodzīja kaķi atkritumu tvertnē (karstā vasaras dienā var būt nāvējoši - dzīvnieki ļoti ātri var pārkarst un nomirt). Viņas vārdu ātri vien uzzināja: Mary Bale. Avīzēs parādījās viņas bildes, par visu uzzināja darba vietā, utt utt.
Savukārt kā ir (bija) Latvijā? "Madonā kāds autovadītājs uzbraucis gājējai un no notikuma vietas aizbraucis, [...]. Pateicoties iedzīvotāju atsaucībai un notikuma aculieciniekiem, policijai tomēr izdevies noskaidrot automašīnu, kas uzbrauca sievietei. Tagad par notikušo uzsākts kriminālprocess [...]". Un kur vārds, uzvārds, auto numurs? Es vismaz sagaidītu, ka pēc notiesāšanas, vārds un uzvārds šādiem šoferiem-noziedzniekiem tiktu publiskots.
Latvijā tikai nesen atcēla krimināllikuma pantus par "goda aizskaršanu" un "neslavas celšanu". Pirms tam avīzes baidījās vispār publiskot noziedznieku vārdu un uzvārdu: jo izvarotājs un slepkava vēsi no cietuma rakstīja tiesībai prasību, ka lūk tiek "aizskarts viņa gods", nosaucot izvarotāju par izvarotāju, slepkavu no saucot par slepkavu "tiek celta neslava". Un tiesas piekrita, un sprieda ka lūk slepkavot un izvarot var, bet slepkavu nosaukt savā vārdā, nedrīkst.
Paradoksāli, Ogres izvarotāja fotogrāfiju publicē, bet vārdu slēpj.
Ir "izmeklēšanas noslēpums". Lai noklusētu, nobēdzinātu lietu malā no acīm. Principā, lai policija varētu noslēpt savu bezdarbību un nespēju un nevēlēšanos neko īstenībā izmeklēt vai atklāt, vienlaikus noziedzniekus nostādot uzvarošā stāvoklī.
***
Un beigās, par bezatbildību, nolaidību un neprofesionalitāti: uz 112 telefonu zvanot, viņiem joprojām nedarbojas mobilā telefona atrašanās vietas noteikšana! Un nedarbojās pirms gada. Lai gan Eiropas Savienības direktīva 2002/22/EK par to, ka 112 operatoriem ir jāredz mobilā telefona atrašanās vieta ir izstrādāta jau 2002 gadā, Latvijā ir pieņemta 2006. gadā, bet nestrādā, un dēļ tā cilvēki mirst! Un neviens no atbildīgajiem dienestiem vai amatpersonām neizjūt ne mazāko diskomfortu (tas ir, iespēju ka nāksies skatīt restotus lodziņus, un riskēt dabūt tuberkulozi, hepatītu, AIDS).