Neprātīgā saprāta balss -
Februāris 20., 2020
13:28
[User Picture]

[Link]

Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
Nesen mājās aizrunājāmies par zinātni un zinātniekiem. Vairāk par zinātnes un t.s. pseidozinātnes (nu tur visādas ezotērikas, torsionu lauki, uguns āderes utt.) attiecībām. Pamatdoma tāda, ka zinātnieki parasti šādu uzskatu cilvēkus metas apkarot ārkārtīgi dedzīgi un agresīvi. Zinātniski tādas lietas nav pierādītas, tātad nav iespējamas principā. Vairs nekādu tālāku diskusiju.
No malas vērojot šķiet diezgan augstprātīga pozīcija. It sevišķi ņemot vērā visu zinātnes vēsturi, kur vēl pat 20. gs. sākumā zinātniekiem šķietami pilnīgi neiespējamas un utopiskas lietas šodien jau ir realitāte. Noteikti, ka daļēji šī pozīcija saistīta ar kolēģu attieksmi. ''Redzēs, ka es te diskutēju ar kaut kādiem ezotēriķiem un sāks apšaubīt manu zinātniskumu.'' Tas uzreiz ietekmē respektu, uzticamību un līdz ar to arī iespēju publicēties prestižos izdevumos, kas zinātniekam ir pats svarīgākais.

Manuprāt daudz jēdzīgāka un zinātnieku tēlam pozitīvāka pozīcija būtu aptuveni šāda: ''Jā, pašlaik zinātne nespēj to pierādīt''. Tieši ar uzsvaru uz vārdu pašlaik, jo teorētiski nākotnē ir iespējams praktiski jebkas. Arī tas, ka kādreiz zinātniski tiks pierādīts, ka taisnība bija šodienas ezotēriķiem.

Tags:

(1Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Comments
 
From:(Anonymous)
Date:20. Februāris 2020 - 14:08
(Link)
Pozīcija ''pašlaik zinātne nespēj to pierādīt'' daudzos gadījumos nav korekta, jo reāli spētu pierādīt, ja būtu ko. Daudzām pseidozinātniskām disciplīnām ir raksturīgi apgalvojumi, kuri itin vienkārši ir pārbaudāmi ar pašlaik pieejamām metodēm. Diemžēl negatīvie rezultāti īsteni ticīgos nepārliecina, un gan jau "ir vienkārši nopirkti", un attiecīgā sfēra turpina dzīvot.

Agrāk vai vēlāk kļūst skaidrs, ka tajā tumšajā istabā tā melnā kaķa nav un nekad nav bijis, un izlikties, ka vienkārši šodien neatradām, bet varbūt rīt atradīsies, nav nekādas jēgas.
Powered by Sviesta Ciba