- 2022.11.11, 12:39
- Musks apdirsīsies ar Twitter, jo viņš vienu lietu nesaprot: Teslā cilvēki grib strādāt, jo tā ir kompānija kas dos cilvēkiem labāku nākotni. Lai strādātu tādā sūda Twitter, cilvēkiem ir jāpiemaksā, un daudz. Un neviens īstenībā tur strādāt neraujas. Pievilina tikai ar lieliskiem darba apstākļiem.
***
Bet apdomāju es šādu lietu: es vairs nevaru teikt "es ticu vārda brīvībai" un "cenzūrai nē". Cilvēces neizsmeļamais stulbums ir pārāk krass, un dienas drausmīgās tēmas ir pārāk tizlas. Ir nepieciešams filtrēt. Ir zināms par neredzamajiem algoritmiskajiem filtriem, tipa Googles "search bubble" un Youtube burbuļi, kad cilvēkus algoritms ievelk dīvainās subkultūrās. (Piemēram, dažas dienas atpakaļ Youtube shorts sāka rekomendēt kautkādus dīvainus Islama/Pakistānas propagandas video, tad trāpās kaut kādi transseksuāļu propagandas video, vai uzpeld vēl dīvaināki sabiedrības slāņi, piemēram resnu padsmitgadnieču jautājumi ēteram, un vienīgais ko var darīt, ir pārstāt skatīties, jo algoritms citu neko nerekomendē.)
Vai, piemēram, cilvēki kas skatās kremļa propagandu, vai antivaks, vai plakanā zeme, reptiloidi un līdzīgas interešu grupas.
Pamanīju pikabu.ru tādu tendenci, ka tur ierakstus tago, piemēram "rasisms", "feminisms" (zem femisma gan tur iet anti-feminsma teksti un nodiršana), un zem "rasisma" tur iet konkrēti tādi rasistiski jociņi un bez maz vai konkrēts KKK, stormfront un antisemītisma materiāls. Bet tā lieta ir tāda ka tie kam tas interesē, pierakstās uz konkrēto tēmu. Kam neinteresē: var tēmu izfiltrēt ārā.
Viss jautājums ir cik precīzi birkas ir pieliktas. Ja tekstam pieliek "feminisms", būtu jānorāda arī "par" vai "anti". Ja pieliek "rasisms", korekti būtu izdalīt arī, par vai pret. Un vai tiešām ir par rasismu stāsts, vai par kaut ko citu. Klasifikācijas jautājums.
Pieņemsim, ir birkas pieliktas, bet vai tu pats piekrīti ka tās ir korektas? Vai nav samelots? Ierakstam pielikta birka "sūds", bet īstenībā priekš kāda tas ir "zelta fonds"? Tas ir sarežģījums. (Un birkas par faktiem - truth, fake.)
Bet beigās tad varētu tomēr katrs izvēlēties ko redzēt, un ko neredzēt. - 8 rakstair doma
- 11.11.22 14:03 #
-
"Bet beigās tad varētu tomēr katrs izvēlēties ko redzēt, un ko neredzēt." - 1000 reizes jā. Problēma gan ir informācijas apjomā, bet šķiet, ka algoritmi to īpaši neatrisina.
offtopic: es atceros kādās šausmās es biju pirmo pusgadu kad sāku lietot FB - ka es tur neredzu ierakstus hronoloģiski kā cibā, ka nav kokveida izvērsums diskusijai. Nu jau esmu pieņēmusi un principā izmantoju tikai grupām un pēdējā laikā pašēroju to, kam gribu lai algoritmi paceļ. Bet visādi citādi - tie algoritmi šķiet daļēji ir vainojami pie sabiedrības radikalizācijas, jo viņiem vajag iesaisti. Īpaši youtube diezgan uzbāzīgi piedāvā, bet esmu pamanījusi ka var salikt "not interested" un tās tēmas tiek izņemtas vismaz uz laiku - Atbildēt