- Bitcoin
- 2011.06.17, 19:26
- Es uzskatu ka Bitcoin ir ārkārtīgi svarīgs, un ļoti ģeniāls izgudrojums. Iespējams, tas kļūs par pamatu nākamās paaudzes banku sistēmai.
Pirmkārt, tam vajadzētu pārvērst to, kā sistēmās tiek programmēta naudas uzskaite. Šobrīd naudas lauks parasti ir kautkāds integer, vai decimal, vai labākā gadījumā Money datu tips. Bet tam vajadzētu būt kautkam vairāk līdzīgam List<Coins>. Un katrs Coin objekts satur vēsturi, no kura konta, uz kuru kontu un kad ir ticis pārskaitīts. Tā, lai pievienotu naudas vienību, ir nepieciešams to no kautkurienes vispirms paņemt (vai aizņemties norādi).
Tas ir, tiek izslēgta iespēja "naudas" lauciņā ierakstīt ekstra nullīti un pēkšņi redzēt ka tev nu ir 10x vairāk naudiņu - nekā, lai pievienotu naudiņas, tās no kautkurienes ir jāpaņem. Un lai tās no kautkurienes tiktu paņemtas, mēs skaidri redzam visu ceļu, ko naudas vienība ir ceļojusi ekonomikas sistēmā. Nekas no nekā nerodas.
Bitcoin vērtība. Šobrīd vienu Bitcoin (BTC) vienību tirgo par USD 15$-20$, ar high pie $30, un low pie $10. Kurss ir ārkārtīgi svārstīgs - bet tas ir tāpēc, ka nav kāda centrālā autoritāte kas uzturētu likviditāti, un arī tāpēc ka BTC ir reāla vērtība, tos nevar tā no gaisa pagrābt, un nevar iznīcināt (jo lai uzražotu vienu BTC vienību ir jāpatērē reāls enerģijas ekvivalents).
Šeit jāatkāpjas un jāatgādina, ka absolūts absurds ir tas, ka uzdrukāt vienu Ls 5 naudas zīmi, un vienu Ls 500 naudas zīmi izmaksā apmēram vienādi, tas ir, vienāds daudzums papīra un tintes. Svarīgi būtu, lai Ls 500 atspoguļotu savu vērtību, tas ir, lai tos sadrukāt būtu fiziski grūti.
Uzražot BTC 500 ir tieši 500x dārgāk, nekā uzražot BTC 1, ir jānodedzina tieši 500x vairāk elektrības meklējot kriptogrāfisku "proof-of-work" parakstu. Jo vairāk cilvēki grib ražot BTC, jo sarežģītāks algoritms automātiski kļūst (pats sevi sarežģī), tādējādi BTC cena aug reizē ar intereses pieaugumu. Jau tagad BTC nopirkt [iespējams] ir lētāk, nekā mēģināt atrast (uzražot) pašam, ja vien tu nedzīvo tuvumā kādai spēkstacijai un kur var dabūt elektrību un dzesēšanu pa lēto*.
Bitcoin kurss ir ārkārtīgi svārstīgs. Bet te neko nepadarīt. Iespējams, kad tirgus kļūs lielāks, tas kļūs mazāk svārstīgs. Šobrīd apritē ir tikai 6 miljoni BTC vienību (ar sistēmā ieliktu maksimumu 21 miljons), bet viens BTC var tikt sadalīts līdz pat 8 decimālajām daļām, tas ir, ja vajadzēs, no viena BTC var pārskatīt pat 0.00000001. Jeb, tas potenciāli var sastāvēt no 100'000'000 sīkākām daļiņām.
Pat ja vienojas ka BTC 1 ir $20 vērts, viss tirgus ir tikai $20*6m ~ $120m vērts. Tas ir niecīgi maz. Katrs neliels darījums var izraisīt lielu viļņošanos. Piemēram, ja kāds grib nopirkt daudzus BTC, bet biržā (mtgox.com) ir mazs market depth, maz piedāvātāju. Cena uzkāps ļoti ātri, ļoti augstu. Līdzīgi - kāds grib pārdot daudz BTC, bet pircēju maz. Cena kritīs kā akmens. Ir vajadzīgs likviditātes nodrošinātājs, kas par kādu noteiktu cenu vienmēr ir gatavs uzpirkt un pārdot BTC... Bet sakarā ar to, ka BTC uzražot nav viegli (atšķirībā no papīra naudas!) un tāpēc ka BTC ir decentralizēts, centrālās bankas mehānisms nav, un tāpēc kurss bango.
Pārskaitījumi ir caurspīdīgi. Pat ja Bitcoin ir pus-anonīms, jo katrs var sev saģenerēt cik vien grib Bitcoin adreses savā maciņā (un tas pat tiek rekomendēts, katrai tranzakcijai izmantot jaunu adresi), visas tranzakcijas ir redzamas un tām var izsekot. (piemēram).
Tikai nevajag tikai uzreiz iedomāties ka tur ir kautkāds acīmredzami stulbs gļuks, nekā, ir iepīti dažādi privātumu aizsargājoši mehānismi. Ir piedomāts.
Mikromaksājumi. Pārskaitīt BTC neko nemaksā*. Tas varētu kļūt par pamatu mikromaksājumu ērai, beidzot! Man liekas ka Bitcoin kļūs par reālu next big thing, kā torrenti savulaik, un mp3 un divx pirms tam.
USD/BTC likviditāte gan ir problēma. Uz mtgox.com darījumu skaits (apgrozījums) ir diezgan mazs, tas ir pie 6m BTC skaita, rokas mij tikai apmēram 96311-150000 BTC dienā... tas ir pārāk mazs darījumu daudzums, un sanāk, ka BTC cena tiek kotēta tikai pēc sīkas tirgus daļiņas aktivitātēm.
Tas izraisa arī grūtības tiem, kas grib par BTC kautko reālu pārdot un pirkt, ar šādām svārstībām nekad nezini vai būsi peļņā vai zaudējumos. (Izņemot piemēram narkotiku un alpaku vilnas tirgotājus kuriem pašizmaksa tuvu nullei, varbūt.)
_______
* Un vajag diezgan krutu videokarti, no AMD HD58xx biezā gala, piemēram.
** Iespējams, ka = $20 cena sakrīt ar elektrības daudzumu, kas jānodedzina lai vienu BTC uzģenerētu, bet iespējams ka šobrīd vnk ir milzīgs pieprasījums pēc BTC jo cilvēki grib tos aptaustīt, bet piedāvājums ir mazs, jo tie kam BTC ir (early adopter), tos pietur***, tāpēc ka gaida, ka cenas celsies vēl.)
*** Ir zināms, ka dažiem early adopter ir uzģenerējušies pat 400'000 BTC, kas būtu $8m vērtībā - lai gan īstenībā cik nu tas daudz ir?
**** Maza transakcija šobrīd maksā BTC 0.0005 (un transakciju maksa paliks maza līdz nav beigusies monētu ģenerēšanas fāze, t.i., kamēr nav uzģenerējies 21miljonais BTC - ap 2060. gadu, tad gan sāks likt transakciju maksu.)
Akcija (beigusies).
Uzinstalē BTC klientu, iegūsti BTC maciņu ar adresi pēc formāta
"1KLRUvEMZdP6qCwUFPevrumU4pL77ftNu5", [...]
Akcija beigusies! 10 lietotājiem es aizsūtīju pa pa 0.05 BTC. - 23 rakstair doma
- 18.6.11 07:44 #
-
bet viņiem problēma ir tāda ka tās var saemitēt bez ierobežojuma. BTC nav iespējams emitēt neieguldot tur noteiktu enerģiju (iztērējot procesoru resursus). BTC ir sound money, ar segumu.
interesanti ka WebMoney krievu izmanto diezgan līdzīgus principus kā Bitcoin, bet nav kriptogrāfiski ierobežota emisija. tas ir, ja kompānija izdomā, viņa var izlaist triljonu Webmoney (jo tās ir tikai nullītes kādā elektroniskā kontā), un aci nepamirkšķināt.
savukārt Bitcoin lai izlaistu, ir jādedzina skarbi džouli elektroenerģijas.
tad, lūdzu pamato, kāpēc tu uzskati ka WoW gold ir kautkāds finanšu fundaments? - Atbildēt
- 18.6.11 08:04 #
-
Tā gluži nav, ka var saemitēt no zila gaisa. Spēlētāji / profesionālu un apmaksātu fārmeru armijas tak smagi strādā (un/vai smagi čīto) uz pilnu slodzi, lai tās naudiņas dabūtu no mošķiem. Par spēļu naudiņām savukārt var nopirkt jebko - sākot no tās pašas un citas spēles zobiniem un beidzot ar klubkrēsliem un termosiem. Un tas viss globāli un bez nodokļiem (par brīnumu). Gaidu, kad man mani spēļu dūcīši būs jādeklarē VIDam un jāmaksā nodoklis par katru nosisto goblinu. Par emisiju - iespējams, nākotnē deviem spēļu drop rates būs jāsaskaņo ar kaut kādām globālajām finanšu uzraudzības institūcijām.
- Atbildēt
- 18.6.11 08:06 #
-
cilveek miiljais, es par Blizzard runaaju. Blizzard ja gribees uztaiisiis ka no moskiem 100x vairaak naudinjas kriit, un visi shii briiza uzkraajumi tiks devalveeeti.
- Atbildēt
- 18.6.11 09:13 #
-
Tāpēc vēlreiz: Par emisiju - iespējams, nākotnē deviem spēļu drop rates būs jāsaskaņo ar kaut kādām globālajām finanšu uzraudzības institūcijām.
- Atbildēt
- 20.6.11 03:05 #
-
esmu visai pārliecināts, ka vēl labu laiku (kamēr nemainīsies biznesa modelis, kaut kas fundamentāls izklaides industrijā) paliks tikai melnais tirgus šinī spēļu valūtas sektorā, ir pārāk daudz pretargumentu spēļu valūtas maiņas legalizācijai attiecīgi palielas muļķības tu stāsti no šībrīža viedokļa.
- Atbildēt