- 26.4.09 18:57
-
"In a free system where government does not intervene in the market place, the profit motive always will manifest itself as competition, each person or each company trying to deliver better quality products and services at lower prices. That was how it used to be in the early days of America, and that is what led to the greatest outpouring of productivity and abundance the world has ever seen. However, in a collectivist system where government controls every conceivable aspect of economic and commercial activity (the system that now exists in America), the profit motive always manifests itself as a quest for political influence and laws to favor one group over another. The net effect is to eliminate competition in the market place. Under collectivism, success is achieved, not by creating better products and services for less cost, but by controlling legislators and government agencies." (Ed Griffin)
Ar liberālo ideoloģiju, un sociāldemokrātisko ideoloģiju, tāpat kā (vai - īpaši) ar konservatīvo ideoloģiju ir viena problēma - tās visas ir tikai ideoloģijas. Bet ideoloģija ir fasāde. Pie varas ir citi - kādi, kam uz ideoloģiju ir uzlikt mīksto. Tie rausta publiskajām figūrām diedziņus, un ideoloģija ir tikai pamats retorikai un pieeja demagoģijai - īstie lēmumi tiek pieņemti citur.
Ļoti raksturīgs piemērs Latvijai - pie varas, var teikt, 10 gadus ir bijuši labēji-centriskie konservatīvie liberāļi1 - Tautas Partija, LPP, Jaunais Laiks. Un kā valdība ir īstenībā rīkojusies - bezkaunīgi pildot oligarhu kabatas. Vārdos runā vienu, darbos dara pavisam citu. Un nevis "pavisam citu" bet ļoti konkrēti vienu un to pašu.
Atzīmēšu, ka tas, kas tiek darīts darbos, nav atkarīgs no retorikas un no ideoloģijas. Ideoloģija ir nepieciešama lai uzturētu leģitimitātes ilūziju2, lai iegūtu varas mandātu. Bet pēc vēlēšanām - kārtējo reizi appisti lohi var tikai turpināt vaukšķēt.
Politika ir fasāde. Vārdi skaisti, bet vai mums, vēlētājiem, vispār ir iespēja ietekmēt reālos procesus? To, kas tiek izlemts aizkulisēs un bīdīts? Vai partijas biedriem ir iespēja ietekmēt tās šeptes ko ievēlētie deputāti Saeimā pin? Un kas spēj stāties pretī pelēko kardinālu pasūtījumam?
______
1 "people's party" ideoloģija.
2 Atcerēsimies slideno Gundaru Bojāru - Jura Bojāra, LSDSP ilggadīgā līdera dēlu. Pēc tam, kad LSDSP ieguva varu 1998. gadā (7. saeima), nu tik sākās. Gundaru iebīdīja par "priekšsēdētāja biedru". 2001. gadā pašvaldību vēlēšanās LSDSP ieguva varu Rīgā. Gundaru par mēru. Nu tik sākās īstās šeptes - kas atceras par ideoloģiju! Kad elektorāts sodīja LSDSP par nejēdzībām, divkosību un totālo nekompetenci, Gundariņš aizgāja uz kārtējo "partija kā biznesa projekts" barotavu - LPP. Lai bīdītos štelles. Vai par socdem ideoloģiju viņam, vai viņa tēvam tad galva sāpēja?