Nospiedumi [entries|friends|calendar]
vils_rifkes

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ calendar | livejournal calendar ]

Mugursoma un Fuko [02 Nov 2022|09:38pm]
Nesen G. uzdāvināja latviešu dizaineres zīmola "DER" mugursomu. Metriāls izskatās kā melns saburzīts papīrs. Kad pirmo reizi ieraudzīju uzreiz padomāju, ka bezgala stilīga. Pa brīvdienām visur ņēmu līdzi. Šodien birojā izpeldēja sajūta par to, ka soma ir jokaina, neiederas manā koptēlā, tāda mākslinieciska. Hmm. Iekāpu liftā un prātoju, ja telpai ir vara (pēc Fuko) uz indivīdu, tad kā tā iedarbojas uz manu radošo personību kopumā? Uz idejām? Un apģērbu? Uz izturēšanos? Brīvdienās vispār nebija šaubu, ka esmu ahujena stilīgs.
post comment

Kritika par recenzijām Post Scriptum [31 Oct 2022|01:48pm]
Noskatījos A. Hermaņa monoizrādi ar Č. Hamatovu "Post Scriptum". Dalītas sajūtas. Tāpēc meklēju refleksijas teātra recenzijās. Piekrītu teātra producentes Jevgeņijas Šermeņevas recenzijai "Satori" - kāpēc šajos apstākļos iedziļināties Krievijas kultūrā? Vai upura stāsts jāpārnes aktierim? Par Maijas Svarinskas recenziju teātra kritikas portālā "Kroders" varu teikt, ka autores daiļrunīgais teksts ir svarīgāks par izrādi. Pieticīga arī teātra kritiķes Undīnes Adamaites recenzija. Savukārt, LSM autore Kitija Balcare sarakstījusi veselu referātu, ne recenziju! Tāda Fuko "vēstures arheoloģijas" manierē caur "sišanas kultūru" un varas attiecībām pēta izrādi. Nu, labi! Vēl daži teikumi un sanāks jau disertācija. Gaisma tomēr ir tuneļa galā! Parakstos zem katra Andas Buševicas vārda recenzijā par šo izrādi. Tas ir teātris! Arī neaplaudēšana ir dramaturģijas rīks. Arī Dostojevska prozas teksta izvēlē sajutu Marķīzu de Sada spalvu, ne kristīgo mitoloģiju.
post comment

Spēlēju Dancoju [27 Oct 2022|10:53pm]
Kabatā ir biļete uz operu "Spēlēju dancoju". Nepaskatījos, ka komponists ir Imants Kalniņš. Izlasīju interviju ar Viku (marts, 2022), ka I. Kalniņš nav mainījis savus uzskatus par Putinu. Pārlasīju 2013. gada interviju, kur Kalniņš slavina Putina un Lukašenko centienus izveidot "nacionālo kodolu", un ka Rietumu vērtības ir pagrimušas. Aizķer no Vika tāds sirdsšķīstā vīriņa tēls - ar brālīti vajag pa labam, nepacelt šīs sarunas.

Vispār ir par ko padomāt! Un vēl sabiedrība ķeras klāt Krievu drāmas teātrim par nosaukuma maiņu.

Talanta gaismā izšķīst jebkāda Putina jūsmošanas ēna?
2 comments|post comment

Vēstule mobilizētajiem [22 Oct 2022|10:17am]
Ar K. iepazinos Šanhajā, kad studēju 2014. gadā ķīniešu valodu. Viņš bija no kādas Viduskrievijas apgabala. Pēc izskatas viņš bija platiem pleciem, īsi nogrieztiem matiem un vienmēr smaidot atsedza baltus zobus. Katram no mums studentu kopmītnēs vilkās līdzi kāda "slava". K. bija nimfomāns, viņš bieži mainīja partneres. Viņš arī brīvi stāstīja, ka viņš mūždien ir uzbudināts. Katja teica, ka viņš pilnīgi svīda no uzbudinājuma, kad viņi starpbrīdī sarunājās. Varbūt tiešām, tas nav tik svarīgi, taču tas ir tas, ko es atceros. Viņš bija draudzīgs un lādzīgs, viens no tiem, kuri vienmēr atrod kādu vārdu, ko pārmīt ar otru. 

Nesen pamanīju, ka instagrammā parādās bildes, kur viņš bija ģērbies pilnā armijas formas tērpā ar automātu rokās. Vakar viņš bija ielicis šo vēstuli no kāda 6b klases skolnieka. Uzjautāju, vai kāds no mazajiem radiniekiem uzrakstīja? Izrādās, ka sūta no Krievijas skolām šādas vēstules jauniesauktajiem. Uz visu kazarmu viena skolnieka uzmundrinājums turēties braši. Izlasīju vairākas reizes. Skolniekam varētu būt 12. gadi? Vēstītājs izmanto daudzskaitļa trešo personu, teikumi izklausās, kā diktēti.  

2 comments|post comment

Bagāti radi [21 Oct 2022|10:05am]
Pēc garas rīta sapulces Vils izlasa darba čatā:

Vadītājs, Lielais 10:37
Čau! Atsūti month sales līdz vienpadsmitiem! Saliec visus darījumus failā, lai nav sarkani cipari. Tu taču gribi pavasarī bonusu, vai ne?

Pirms tam jānosūta balss ziņa Filozofei: 

https://soundcloud.com/vils-rifkes/hey/s-ggM2WVcRa7C

post comment

[20 Oct 2022|02:16pm]

Noskatījos Riga IFF diskusiju "Kā dekonalizēt mediju: kritiska kultūras žurnālistika Austrumeiropā". Pēc tam, kad cibiņš [info]simamura ar to padalījās savā ierakstā. Diskusiju vadīja ukraiņu redaktore Darija Badjoka, panelī piedalījās lietuviešu kinorežisors Karolis Kaupinis, ukraiņu kinokritiķis Serhijs Ksaverovs, žurnālists Pauls Raudseps un “Satori” redaktors Henriks Eliass Zēgners.

 

Pirmais sarunu aplis bija nedaudz stīvs, taču ar katru nākamo jau varēja saklausīt brīvāku domu izklāstu. Raudseps precīzi notvēra divas dažādas pieejas. Viens, ka NYT korespondents Andrjū Higinsa (Andrew Higgins) kādā rakstā netieši jautā – Kāpēc jūs nospiežat krievus? Otrs, ka Igaunija koncentrējas uz Skype, IT tehnoloģijām un biznesa inkubatoru kopienu. Tas, ko viņi dara ir piedāvā citu stāstu par sevi. “Apspiešanas” terminu veiksmīgi apspēlēja Kaupinis. Viņam franču draugi jautāja par šo krievu-lietuviešu situāciju, uz kuru viņš aicināja uz to paskatīties, kā uz situāciju, kur francūži dzīvo kādā no bijušo koloniju valstīm. Piemēram, Marokā vai Alžīrijā. Šis “apspiesta” apzīmējums uzreiz maina kontekstu.

 

Par ko man vēl kluss prieks? Ka pavīdēja viedoklis par ielu nosaukumiem. Un, protams, vai A. Upīša devums latviešu literatūrā atsver viņa politiskos uzskatus un rīcību? Kas mani pārsteidza, bija Raudsepa komentārs, ka komponists R. Pauls publiski nav paudis nostāju par karu. Arī tika pieminēta I. Kalniņa pozitīvais viedoklis par kaimiņzemes diktatoru. Abiem notiek koncerti, pasākumi un latviešu sabiedrība, it kā piever acis uz šo sīkumu, līdzīgi kā ar Upīti. Viņš taču labs rakstnieks! Tie tiešām ir jautājumi, ar kuriem mūsdienu Latvijas sabiedrībai būtu jātiek galā. Kaupinis izteica labu novērojumu, cik ielu Lietuvā ir nosauktas trimdas literātu vārdos? Lietuviešu režisors (jā viņš kļuva par manu favorītu) izteicās par mazo un lielo valstu problēmu, tādā kontekstā, ka Francijai nav jābaidās pazust no pasaules kartes, kamēr Baltijas valstīm parādīšanās un pazušana ir svaiga pieredze.

 

Kaupins pastāstīja par kādu krievu režisoru, kurš Viļņas kino festivālā runāja par Krieviju kā par lielu kuģi, kurā varētu uzņemt arī Lietuvu, ja vien tā nebūt NATO. Uzreiz atcerējos šo naratīvu “Rīgas laiks” šī gada janvāra izdevumā, kur Arnis Rītups sarunājās ar filozofu Aleksandru Sekacki. Atceros, ka braucu tramvajā un spļaudījos, kam vispār nepieciešama šāda intervija! Tur visā godībā atsegta Krievijas paplašinātā maksisma ideja un arī “kuģa” metafora, lai gan tur Sekackis to sauc par “Noasa” šķirstu. (Smiekli nāk!)

 

Domājot par dekolonizāciju, tad vienmēr mulsināja postpadomju telpas jēdziens. Lai runātu par Latvijas neatkarības pirmajiem gadiem, iespējams vēl var to lietot, kaut gan man tuvāk ir postkoloniālisma termins. Tas drīzāk uzdod jautājumus – Nu, mums ir šādi tāpēc, ka TĀ! Ko darām tālāk? Postpadomju telpas jēdziens drīzāk (nemaz nerunājot, ka tas ir saliktenis no “post” un “padomju”) konstatē likumsakarības un iedod tādu fatālismu, ka nevar tikt prom no tā “padomju”.

5 comments|post comment

[19 Oct 2022|03:30pm]
Izrādās- pateikt kolēģiem, ka apmeklē psihoterapeitu ir tas pats, kas coming out. Uzdod visādus jautājumus, it kā es tikko būtu atlidojis no citas planētas. Biju pārsteigts, ka no viņiem visiem esmu vienīgas.
post comment

Švešķermenis [19 Oct 2022|01:08pm]
Kāpju pa biroja kāpnēm un pēkšņi atceros, ka atstāju somā caurlaidi. Tieku līdz piektajam stāvam un gaidu, kad kāds kolēģis parādīsies aiz stiklotām koridora durvīm. Pamanu nepazīstamu kolēģi. Pieklauvēju pie durvīm. Viņa paskatās uz mani un paceļ gaisā caurlaidi. Žestikulēju, ka man nav. Viņa noplāta rokas un aiziet. Nu, labi. It kā drošība. Telefongrāmatā uzmeklēju Lienes numuru. Zvanu. Izrādās, ka tas ir Lienes P. numurs no iepriekšējās darba vietas. Viņa pakavēja man laiku, kamēr sagaidīju kādu glābēju.
post comment

Likumsakarības [19 Oct 2022|11:05am]
Izlasīju Paula Gustava Kazāka stāstu punctumā. Atcerējos vienu sakritību no savas dzīves. Gadu atpakaļ omes vecāko brāli ielika slimnīcā, viņš bija nokritis bezsamaņā dzīvokļa koridorā. Palātā opītis stāstīja, ka viņam drīz atties autobuss uz Līvāniem. Nedrīkst nokavēt! Un stiepj man pretī roku, lai palīdzu piecelties sēdus. Saķēru plaukstu un vienkārši turēju. Es nevilku viņu augšā. Atpakaļceļā māsīcas vabolītē skanēja Ondara dziesma "Saying goodbye". Pa nakti viņš nomira.
post comment

[18 Oct 2022|06:41pm]
Kāds tramvajā smird. Un gribu to smaku bumbu atrast. Bet visi izskatās tik parasti. Šai smakai noteikti ir seja!
1 comment|post comment

[18 Oct 2022|12:11pm]
Grūti atrast motivāciju studēt doktorantūrā. Droši vien poststipendijas paģiras. Biju jau amazon izveidojies monogrāfiju, romānu sarakstu, kuras uzreiz nopirktu pēc konkursa uzvaras. Akla pašpārliecinātība. Psihoterapeite N. mācīja ķermenim vai drīzāk savai "sistēmai" nodot impulsu, ka tiek galā ar problēmu. No rīta uz darbu bungoju ar pirkstiem pa plaukstas ārmalu. "Lai es arī nesaņēmu stipendiju, dziļi un pilnībā sevi pieņemu." Es tās saucu par "maigajām klapītēm". Klauvē un tev atvērs.
2 comments|post comment

[17 Oct 2022|06:06pm]
Studente iznāk no kabineta. "Es viņiem riebos. Man tak nav, ko teikt, vai studēšu doktorantūru."

Pirms tam redzēju kādu citu studenti, kura bija ieradusies ar bērnu. Viņš varēja būt piecgadīgs. Pēc manis rindā vēl gaidīja viens puisis. Tādi nogriezti mati kā standarta sportistiem. Un vēl meitene ļoti nervozu seju. Viņas augstpapēžu kurpes klabējs pret koridora parketu.
1 comment|post comment

[17 Oct 2022|10:26am]
Gaidu rindā uz stipendijas interviju. Esmu satraucies par divām lietām, ka man kurkstēs vēders un ka es esmu par vecu stipendijām. Abas lietas ir nesaistītas.
6 comments|post comment

Smalkas smiltis [03 Oct 2022|11:14pm]
Garāžas grīda ir plāns cementa slānis, zem kura ir smalkas smiltis, var teikt panciski – zem asfalta ir pludmale. Viegli ar apaviem var izsist caurumus un tad smiltis put kā milti pa gaisu. Kādu dienu nolēmu aizpildīt robus ar cementu. Saslauku smiltis vienā kaudzē. Gaisā paceļas putekļu mākonis. Izskrienu ārā no garāžas, lai ievilktu svaigu elpu un izšņauktu degunu. Atgriežos ar spainī iebērtu cementu. Padusē iespiežu miltu sietiņu. Ņemu smiltis un sijāju. Tās smiltis droši vien ir ņemtas pēc paliem no upes krasta. Pavisam smalkas. Varētu pildīt sīkās pudelītēs kopā ar dzintara gabaliem un nēsāt ap kaklu. Vienīgi tām trūkst jūras smiltīm piemītoši saulainā toņa. Tāda blāvi dzeltenīgā toņa. Šīs drīzāk ir pelnu krāsās smiltis. Sajaucu kopā ar cementu un uzleju ūdeni. Uzmanīgi aizpildu vairākus delnas lieluma robus. Visu dienu mani nepamet domas par pelniem. Vakarā aizvedu krustmātei uz Rīgu antonovkas ābolus un dažas saujas aveņu. Pastāstu, ka iztīrīju garāžu un salāpīju grīdu. Krustmāte paliek galīgi bāla, it kā būtu spoku ieraudzījusi. Balss arī nedaudz aizlūst. Viņa nervozi ripina klēpī aizkosto ābolu. Pēkšņi viņas līksmās sieviņas sejas izstiepjas galīgi gara.

“Kas notika? Tārpu uzkodi?” es velku viņu uz zoba.

“Tev vectēvs neteica, kāpēc viņi to zemi no Fišera tik lēti dabūja?”

“Šis aizbrauca kaut kur uz ārzemēm,” es neskaidri atcerējos.

“Jā, tā arī bija.. ” krustmāte aizdomājās.

“Kas par lietu?” es iesaucos. Nevaru vairs izturēt šo noslēpumainību.

“Vecais Fišers tikai izglābās, visi pārējie sadega kopā ar māju.”
post comment

Dažādas sievas [27 Sep 2022|12:30am]
Skatījos filmu "Čaikovska sieva". Blakus sēdēja plecīgs puisis, viņam bija izskūti galvas sāni un mati saņemti kopā galvvidū kā samurajam. Pirms filmas sākuma viņš sarunājās ar savu draudzeni, kaut ko jokoja, un kad nodzisa gaisma viņi saāķēja kopā rokas. Filma dramatiski turpināja attīstīties, kad pēkšņi pamanīju, ka tas pats samurajs raud. Sajutos nedaudz muļķīgi, jo dažos filmas momentos saķēru seju un ķiķināju.
post comment

Elpo [21 Sep 2022|10:15pm]
Slidinu pirkstus pa maigu zāles imitāciju. Tūlīt jau sāksies elpošanas ceremonija nelielā meditācijas kambarī. Esmu pārsteigts, ka G. piekrita pievienoties. Jāatzīst, ka viņam nebija izvēles. Es šo avantūru pasniedzu, kā dzimšanas dienas dāvanu. Ar acs kaktiņu turpinu viņu vērot, viņš izskatās tik nelaimīgs. Un es sajūtos gaužām slikti, ka esmu viņu atvilcis. Izelposi visu stresu! Bet nekā, neļaujas. Noguļamies uz muguras. 

“Viens, divi, trīs. Darbs ar elpu,” skaļi nobļaujas treneris un lēkā mums apkārt kā no ķēdes norāvies suns. Guļu un strauji elšu, kā amerikāņu filmās sieviete dzemdībās. 
“No sirds plūst pateicība,” viņš turpina mums burties apkārt, “ievelkam gaisu un turam.” 

Atkal ritmiski elpojam. Pēkšņi atskan bungas. Iedomājos, ka esam īsta urbāna cilts. Guļam aplī, pa vidu trīs ploškas stikla burkā, skaļrunī skan Sems Smits. Varbūt mēs ilgojamies pēc pirmatnējā laika, bet spējīgi esam vienīgi uz atdarināšanu? Jau satumsis. Divas stundas skaļi elsām un pūtām. Ceļamies sēdus, kāda meitene saplok kā no šķīvja izmesta klimpa. 
“Kāpēc birst asaras?” viņa pajautā šķiet mums visiem. 

Elpas trenerim atbilde nebija ilgi jāgaida. Viss esot saistīts ar nervu sistēmu, muskuļu atslābumu. Nodomāju: “Savādi, asaras jau tikai viņai.” Man tikai nedaudz notirpuši kāju pirksti. 
Pa ceļam uz mājām prātoju, vai ir iznākusi jaunā Spriņģes krusta kara sērija pret ezotēriskiem naktstauriņiem.
2 comments|post comment

Dažādas taktikas [20 Sep 2022|05:41pm]
Gultā pirms aizmigšanas 9gag aplikācijā virpināju mēmes. Apstājos pie viena kustīga attēla, kurā vācu jaunietis filmēja ciešā aplī sastājušos romu grupiņu. Saspiedušies plecu pie pleca, atgādinot kaudzē samestas lupatas. Visu ubagu skatieni piekalti pie vidū sēdošā puiša, kurš skaitīja pa visiem savākto naudu. Vācietis turpināja komentēt: “Redzat, redzat! Viņiem ir nauda.” Tad pret šo pārdrošo jaunieti pagriezās izspūrusi vecmāmuļas galva, ievīstīta lakatā kā tāds pajucis kamols. Viņa pacēla uz augšu izstaipīta lingraka malu, atklājot kailu, noaugušu kājstarpi. Pilnā rīklē smējās un gāja virsū jaunietim kā ar ieroci. Viņš vēl pafilmē kādas piecas sekundes. 
Pirms vairākiem mēnešiem delfos bija aculiecinieka video par kādu agresīvu sporta automašīnas vadītāju Maskavā. Klasiska situācija, kur viens spēkrats nepalaida otru. Tomēr lecīgais sporta automašīnas šoferis nogrieza ceļu tam, kurš filmē, izkāpa laukā kārtot darīšanas. Milzīgs spēka vīrs, pēc izskata viens no tiem, kurš ripina akmens lodes un velk stiķos piesietas fūres. Lūk, viņš vicina rokās nazi un lamājas. Vienā brīdi pavelk šortu maliņu un izkar savu mantību, tad iekāpj atpakaļ automašīnā. 
Pirmajā situācija tiešām pārsteigums, apjukums, ko ar šo iesākt? Otrajā situācija varētu būt cietuma žests? Ne tikai fiziski sakropļot, bet arī morāli pazemot. Ģenitāliju parādīšana kā iebiedēšana. Lai gan no naža man būtu vairāk bail. 
4 comments|post comment

Krustmātei bija taisnība [26 Aug 2022|01:08pm]
Krustmāte vēl nesen uztraucās, ka ar doktorantūru iestigšu kaut kādā paralēlā pasaulē, atrauts no realitātes. Nedod dievs, vēl aiziešu prom no labi apmaksātā darba bankā un dzīvošu uz studenta stipendijas un G. kakla. “Tev jau ir trīsdesmit,” viņa man saka, “attopies!”

Atlikušas desmit minūtes pirms varu vēl paspēt pieteikties studijām.

Protams, varētu jau atnāk rītdien, bet šodien tāds simbolisks datums. Tiek nogāzta Pārdaugavas skabarga. Un šis notikums tīri labi iet kopā ar pētniecības tēmu. Neesmu pārāk māņticīgs, bet veiksmei trīs reizes nospļaujos un pieklauvēju pie universitātes durvīm.

Gaiteņi met līkumus. Atkal jau esmu nomaldījies. Izrādās, ka ir jāiziet cauri mazām durvīm zem spirālveida kāpnēm. Ieskrienu nelielā, bet gaišā kambarī. Logs plaši atvērts. Man izliekas, ka klaudz zirgu pakavi. Degunā iecērtas parketa lakas smarža. Telpas kreisajā stūri milzīgs galds, pie kura sēž stalta sieviete ar Aspazijas stila matu sakārtojumu. “Tas gan jokaini,” pie sevis nodomāju un pasniedzu kaudzīti ar papīriem. Viņa aicina mani apsēstiem skaistā ozolkoka krēslā ar smaragdzaļu polsterējumu. Viņa dīvaini sāk pārcilāt manus papīrus, it kā no katra nokratītu putekļus.

“Cik ilgi jūs meklējāt šo kabinetu?” Viņa pārtrauc klusumu ar līksmu, izsmejošu balsi.

“Kādas pāris minūtes.” Pārsteigts atbildu. Un pamanu viņas melnā auduma kleitu ar cieši apķertu kakla daļu. Vērīgi aplūkoju viņas dzintara piespraudi, varētu apzvērēt, ka redzu tajā kustamies iestigušu vaboli.

“Tas būs viss.” Viņa noskalda, pamanījusi, ka pētu viņas piespraudi.

Pieceļos un paņemu savu pastaigas spieķi ar sudraba āža galvu un uzlieku melno cilindra cepuri. Un vicoju prom noķert ormani. Vēl jāpaspēj pie mama uz pēcpusdienas liepziedu tēju ar madlēnām. Viņa lasīšot Prustu.
7 comments|post comment

Augusts [16 Aug 2022|12:52pm]
Jokaina augusta rīta gaisma, it kā pa ielu slīdētu smalka putekļu migla. Tā nemanāmi pielīp kastaņu lapām un izspiež no asajām pogaļām sēklas. Hruščovkas, aiz rūpnīcas jumta, izskatās vēl bālākas. Pirms dažām dienām strādnieki norāva no alus rūpnīcas dūmekļa milzīgo metāla plāksni, kura spēcīgā vējā grozījās nevaldāmi pa apli. Skaļā dārdoņā tā draudēja katram uzkrist uz galvas. Mēs ar G. mēdzām malkot alu uz balkona blakus Rimi pirktajiem tomātu stādiem, un minēt, kāds siluets mums parādās uz robainā metāla.

“Skots svārkos.”

“Nē, eņģelis.”

“Beidz, viņam rokās drīzāk ir pudele, ne stabule!”

“Tad jau tavs tēvs.” Es iespurdzos un aptvēru, ka esmu nošāvis greizi.

Priecājos, ka to plāksni aizvāca. Pirms tā krītos kādu nepārcērt uz pusēm. Kā tāda smaga tēva roka, kura bērnībā pārcirta G. uz pusēm.
post comment

Intervija [08 Aug 2022|09:29am]
Noklausījos Noras Ikstenas un Līgas Krapānes (partijas "Latvija pirmajā vietā") sarunu pagājušā gada oktobrī. Kritizē valdību, runā par tumsas spēkiem, tautas dalīšanu. Rakstniece tomēr izkar Latvijas karogu uz savas ielas, jo vēl ir cerība. Nekad nevienā prezidentā TĀ nav vīlusies. Labi, dievs ar to, ko viņa saka. Taču fonā sanāk, ka viņa atbalsta Šlesera partiju? Kā ar oligarhu sarunām? Kā vispār Šlesers runā par kultūru kā tirgus preci. Sanāk, ka mūk no lāča virsū kaut kādam lielākam briesmonim. Pilnīgā šokā par viņas nostāju. Saprotams no intervijas, ka viņa ir pret vakcīnu. Interesanti, ka tvnet rakstā par N. Ikstenas nelaimi un M. Zālītes aicinājumu ziedot, pēcvārdā piemin šo interviju.
11 comments|post comment

navigation
[ viewing | 40 entries back ]
[ go | earlier/later ]