Krustvārdu mīkla

Ne Gauss ne Rīmanis ne vējš ne karogs

Anna Marija Levi

Ne Gauss ne Rīmanis ne vējš ne karogs

Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
Plīstu no lepnības. Vakar, veltot laiku apmēram 2x10 minūtes, izdevās instinktīvi izrēķināt wunderkindu (4.klase) matemātikas papildu apmācībā uzdoto uzdevumu, jā, lūk, teicami! Tātad, naturālo skaitļu kopa N={1..60}, kā var ātri un veiksmīgi uzzināt visu šo skaitļu summu, (neizmantojot exceļus-šmekseļus un programmēšanas valodas), kā arī, kā var veikli iegūt 3 grupas, izmantojot visus kopas skaitļus, tā, lai katras grupas summa būtu vienāda?

Aaaa, atbilde man izskatījās pēc rokdarbnieces amatieres mēģinājuma pierakstīt Alsungas sviķeļraksta musturi cimdiem. Bez tam, es vispār neesmu tā glīti un pareizi mācījusies matemātiku, tikai loderējusi skolā un 6 semestrus izlikusies saprotam, ko runā augstākās matemātikas pasniedzēja, atstājot zemapziņā neizdzēšami iekaltus virsrakstu līmenī topikus "nenoteiktais integrālis kā parciālās summas robeža" vai "organiskās augšanas un radioaktīvās sabrukšanas dif-vienādojumi", betiņās, tikai vienreiz dzīvē cik necik ciešami esmu nokārtojusi vidusskolas matemātikas kursa eskāmenu, vopšem, es par to, ka arī salīdzinoši tauriņķērājs šo var izdomāt, aaaaaa, viii, cik feini!!
  • Pastāsti par tām grupām :) To, ka summu var iegūt, summējot 60+1, 59+2 u.t.t., es uzzināju pamatskolā kaut kādā visskolas konkursā, kur tas bija viens no uzdevumiem, ar manām domāšanas spējām tolaik nepārvarams :)
    • Jā, summa, ātri rezumējot, ir 61*30, bet es tiešām to izdomāju kaut kā nejauši un neatceros, ka es skolā būtu ar kaut ko tādu saskārusies.

      Otra lieta, ja tā varētu izteikties, bija problēma kā relatīvi ātri uzrakstīt randomizātoru, kas korekti ļautu pielasīt skaitļus pēc principa, kur tu vienlīdz periodiski vai regulāri izraugies grupas elementus pa vienam no "mazās" "lielās" un "vidējās grupas skaitļiem, tas drusku līdzīgi 1+60 un 2+59... rindai, tikai tagad tev ir tipa trīs grupas, nevis 2.

      es paņēmu rūtiņu lapu un sarakstīju visus skaitļus 3 rindās: {1..20} {21..40} un {41..60} tā, lai zem 1 būtu 21 un zem tā vēl 41, utt.

      tālāk es nezinu kāda dievišķa atklāsme mani pagrūda, ka ja sāk zīmēt "eglīti" no apakšējā kreisā stūra pa diagonāli un tad atpakaļ /\/\/\/\/\/\, tipa, tad sanāk, ka tu korekti izvēlies no katras grupas vienu elementu tā, ka viņš pārstāv gan citu desmitu, gan vienu no visiem šīem skaitļiem. Tipa, 41, 22, 3, 24, 45, 26, 7, 28, utt.
      Nu un tālāk jau triviāli :)
      • Ko lai saka, te arī redzams, kāpēc viena no mums mēnesī pelna četrciparu skaitli, bet otra - trīsciparu :) Es radošus risinājumus varētu atrast labākajā gadījumā dažādos kulināros jautājumos, ne matemātikā :)
        • es neesmu ļoti pāriecināta, ka pastāv tieša korelācija starp pelnīt spēju un radošu matematizēšanu :) Piemēram, paskaties, ir tāda Ināra Vilkaste, ja, viņai ir ļimōni ļimōni, bet es galīgi nedomāju, ka viņa ir matemātiķe :)
Powered by Sviesta Ciba