- īsi par cietumu
- 9/3/09 02:16 pm
- Ja cietums ir uzvedības korekcijas iestāde, tad cietumniekiem nevajadzētu liegt baudīt viņu civilās tiesības, piemēram, savstarpējās ķildas nebūtu jārisina vardarbīgā ceļā, bet gan iekšējās (vai ārējās - tas gan būtu sarežģīti) tiesas ceļā. Teiksim, kāds istabas biedrs visu pārējo priekšā cietumnieku Jāni nosauc par pimpi un geju. Jānis iesūdz viņu tiesā par cieņas aizskaršanu, tādējādi izbēgdams no bezjēdzīga konflikta, kas, iespējams, palielinātu viņam noteikto soda apmēru. Saprotiet, ja cilvēkam nogriež iespēju risināt savstarpējās problēmas tā, ka neviens netiktu fiziski aizskarts, tas piš ne tikai pašu cilvēku, bet arī viņa tiesisko apziņu. Pieļauju, ka lielākoties cietumā atrodas cilvēki bez šādas apziņas, tomēr vienmēr ir izņēmumi, kas dūru diplomātijas vietā labprāt praktizētu ko cilvēcīgāku.
- 3 atstāja kaut koatstāj kaut ko
- 9/3/09 11:24 pm
-
Los Pollos Hermanos
tātad īsi par cietumu.
jurist ulvi, cietums ir iestāde, kurā saistībā ar tādu kā vārdos neizteiktu sabiedrisku vienošanos valsts likumi netiek ievēroti. ja tos cietumā ievērotu, tad nevienam nebūtu bail tur nokļūt, līdz ar to (vismaz teorijā) palielinātos noziedzība.
protams, līdz ar to palielinās arī iespēja, ka cietumnieks izdarīs noziegumus arī pēc iznākšanas, jo būs jau iemācījies dzīvot sabiedrībā, kurā nav jāieviero valsts radītie likumi (bet kaut kādi noziedznieku likumi).
tomēr patlaban nevienam nav nekādas vēlēšanās kaut ko mainīt, jo visiem ir pohuj. ir cietumi, tie pilda savu sabiedrisko funkciju, un cilvēki nemaz neuzdod sev jautājumu: "varbūt mums tomēr būtu vajadzīgs kaut kas cits?" - Reply
- 9/4/09 01:10 am
-
jā, godātais aleksi, šito visu es zinu, bet tu problēmu apskati tikai no cietuma skolas, ko varētu dēvēt par "skarbo", bet mēs, latvieši, varētu to saukt par krievu skolu. dažviet eiropā cietuma negatīvo apstākļu standarti ir zemāki - cietumnieks, spriežot pēc tā, kādos apstākļos viņš tiek turēts, netiek uzskatīts par absolūti nevērtīgu cilvēku un socialās disintegrācijas apjoms nav tik liels kā pie mums - viņiem tur ir normālas izklaides iespējas, normāla izmēra (nevis desmitvietīgas) kameras un, šķiet, arī režīms nav tik skarbs kā latvijā (britu tūristi, kas piekāva policistu, sūdzās par šausmīgiem apstākļiem). atzīšos, šeit es mazliet spekulēju, balstoties uz kaut kādām ziņām, ko lasīju tvnetā, par to, ka austrijā un šveicē esot kruti, moderni viesnīctipu slēgtie cietumi (kas nozīmē, ka tur sodu izcieš arī smagie tipi).
no šīs informācijas var secināt, ka tomēr ir iespējami cietumi, kas nav brutāli. līdzās cilvēktiesību attīstībai (jāņem vērā, ka ES cilvēktiesību standarts ir ļoti augsts), mainās arī cietumi un līdz ar to arī valsts attieksme pret ieslodzīto. saki man, kāpēc gan nevarētu būt eksperiments, teiksim, atvērtā cietuma tipa (tāds, kur nav žoga, dzeloņdrāšu un sargtorņu) ietvaros iekļaut kaut kādu tiesas instanci vai divas un noteikt iekšējās kārtības rullī tās tiesības un pienākumus, ko soda izciešanas laikā var baudīt ieslodzītais. un, ja kāda tiesības tiek aizskartas vai kāds nepilda pienākumu, cietumnieks varētu reāli sūdzēties nevis mutvārdos pie cietuma bosa, bet gan ar tipveida iesniegumu? - Reply
- 9/4/09 10:36 am
-
Los Pollos Hermanos
starp citu, varbūt rietumeiropas valstis drīkst atļauties uzturēt vieglāk panesamus cietumus, jo tur cilvēkiem ir mazāk iemeslu pastrādāt noziegumus (augstāks dzīves līmenis; nav jāiet zagt, vari saņemt visādus pabalstus; mazāk krievu, hehe)? līdz ar to rietumeiropā varbūt iedzīvotājos nevajag iedvest tik lielas bailes no cietuma kā tas ir latvijā.
- Reply