12 February 2010 @ 12:29 pm
Paula anarhisms  
Viens no šī rīta jaukākajiem momentiem bija brīdī, kad uzzināju, ka Pauls Bankovskis ir sācis flirtēt ar anarhisma idejām (tipa blogā). Vēl jaukāk, ka tas tika izmantots, lai (nejēdzīgi un nesakarīgi) aizstāvētu e-bibliotēku, kuras veidotāji tik tiešām varētu būt ļaunprātīgi pārkāpuši autortiesības. Galu galā sāka zīmēties iztēles ainas par to, kas notiktu, ja viņa patreiz izvēlētā politiskā pārliecība ietu tālāk un konsekventāk.

Iedomājos Paulu ar anarhistu rokasgrāmatu un virtuvē no banānu miziņām taisot LSD un lejot molotova kokteiļus pudelēs. Nav grūti iedomāties kā Pauls pie sevis nolād kapitālismu, kas ir tikai par matu labāks nekā matriahāts. Nav grūti iedomāties, kā Pauls paštaisītā LSD ietekmē nomet pēdējās ideoloģiskā jūga paliekas un dodas uz Brīvības ielu mētāties ar molotova kokteiļiem cerot, ka trāpīs Zatlera mašīnai. Manā iztēles scenārijā Paulam būtu jātrāpa Ilmāram, kurš nespētu saprast, kāpēc viņam ir jācieš no citu politiskajām pārliecībām.

Manuprāt, konsekventā izvairīšanās no kapitālisma un pievēršanās bezpārvaldībai vislabāk varētu realizēties Latgalē - vienā no nabadzīgākajiem Eiropas reģioniem. Tāpēc nav grūti iedomāties kā Pauls tur mēģina nodibināt pirmo bezpārvaldes komūnu. Atteikšanās no autortiesībām nenozīmē, ka Pauls Latgalē nemēģinās iemainīt pret alu kādu sen sarakstītu, bet redaktoru noraidīto romānu. Taču, šķiet, tirgotājiem pacietība ir lielāka nekā lasītājiem un bartera plāns izgāžas. Visticamāk Paula anarhisma idejas un postmatriahālās bezpārvaldes komūnas veidošana varētu beigties jau pēc dažiem gadiem, kad viņu pamestu vienīgais uzticamais sekotājs. Tikai vēlāk Pauls uzzinās, ka sekotājs ir bijis jaunais un daudzsološais antropologs Klāvs Sēklinieks, maskējies kā Paula māceklis un kurš bija ieradies Latgalē, lai taisītu lauku pētījumu un uzzinātu ko vairāk par anarhisma idejām un komūnām šajā Latvijas nostūrī. Bet Pauls īpaši neskums par anarhisma beigām Latgalē. Galu galā - pavisam drīz viņš kādā avīžrakstā atradīs citātu no Hobsa Leviatāna.

Etc&etc automātiskā rakstībā.
 
 
( Post a new comment )
ʾāliph[info]alefs on February 12th, 2010 - 04:07 pm
LNB taču taisa paši savus digitalizēšanas projektus. neredzu nišu, lai viņi tur varētu notirgot paralēlu risinājumu. kas attiecas uz autortiesībām, e-bibliotēkas lapā ir skaidri norādīts, ka autoriem maksā gan publiskā patapinājuma naudu, gan ir gatavi noslēgt autorlīgumus.

īsti nesaprotu, kur ir būtiskā atšķirība starp parasto bibliotēku un e-bibliotēku. parastā bibliotēka saņem grāmatas eksemplārā un (parasti) bez maksas piedāvā lasītājam. e-bibliotēka dara to pašu, tikai taustāmas grāmatas viedā lietotājam to rāda datora ekrānā. saprotu, kamdēļ grāmatu izdevējiem var nepatikt bibliotēkas kā tādas -- jo lasītāji grāmatas var nepirkt, bet izlasīt bez maksas. tomēr kur ir starpība, kamdēļ parastās bibliotēkas ir ok, bet e-bibliotēka -- nē?
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
thel[info]thel on February 12th, 2010 - 04:15 pm
Man neko nemaksā un neviens nav uzrunājis. Un ir nejēdzīgi, ka man pašam ir mistiskā veidā jāzina par privātām iniciatīvām un viņu piedāvājumiem. Būtu normāli, ka pirms publiskošanas man kā autoram pajautātu, vai es to vispār vēlos.
LNB pagaidām digitalizē citus produktus. Ja vēlēsies darīt to pašu, ko e-bibliotēka, tad redzēsim.. Katrā ziņā, kā stāsta, par kaut kādu naudiņu, šķiet, puikas jau ir mēģinājuši LNB šo projektu notirgot.
Par e-bibliotēkas un bibliotēkas atšķirībām nav nemaz tik vienkārši. Tagad nav laiks, bet brīvākā brīdī uzrakstīšu.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
ʾāliph[info]alefs on February 12th, 2010 - 04:18 pm
bet AKKA/LAA Tev maksā?
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
ʾāliph[info]alefs on February 12th, 2010 - 09:15 pm
piekrītu, ka atlīdzības sistēmā ir zināma problēma, ja autoram pašam ir jāuzmana, kur viņa darbi tiek izmantoti, tomēr tā nav ekskluzīvi e-bibliotēkas problēma, bet gan vispārpieņemta prakse saistībā ar publisko patapinājumu.

arī citkārt autoriem neviens neskraida pakaļ, mēģinot iedot viņiem atlīdzību par izmantotajiem darbiem. Tev kā autoram taču neviens neprasa, vai Tu piekrīti, ka Tavi darbi ir pieejami publiskā parastā bibliotēkā.

atšķirība ir vien tā, ka parasti pie izmantotāja atnāk AKKA/LAA un noskaita, cik pienākas un pēc tam sadala autoriem -- tiem, kuri ir pie viņiem reģistrējušies, bet pārējiem nekā. šeit vienīgā starpība tāda, ka e-bibliotēka mēģina apiet AKKA/LAA un visu darīt paši.
(Reply) (Parent) (Link)