28 March 2019 @ 01:03 am
 
Turpinot savu interesi par marksisma recepciju 21.gs. Latvijā. (Neprasiet kāpēc - tam nav noteikts mērķis.) Latvijas galvenā filozofe arī ir izteikusies jaunajā tēžu krājumā par kritisko domāšanu: "Savulaik marksisma-ļeņinisma filosofija proponēja viedokli, ka filosofu ideālistu nostādnes un domāšanas veids implicīti ataino viņu atkarību no piederības ekspluatatoru šķirai, jo tikai „buržuāziskie bandīti” varot tik muļķīgi domāt par cilvēka iedabu, ētiku un sabiedrības lietām. Tagad šādas marksistiskās dogmas par piederības šķirai ietekmi uz domāšanu šķiet nekur nederīgas. Un ne jau pretēji argumenti tās ir apgāzušas, bet varas struktūru maiņa līdz ar padomju sistēmas bojāeju."
(https://dspace.lu.lv/dspace/bitstream/handle/7/46444/FSI_krajums_2019.pdf 7-8.lpp.)

Es, protams, šaubos, vai marksistu tēze būtu tik vienkārša - naudīgie ir ideālisti, bet nabagiem nekas cits neatliek kā pieslieties materiālistu nometnei. Bet pat neņemot to visu vērā. Atklāti sakot, es šo teikumu jēgu īsti nesaprotu. Autore tekstā pati atsaucas uz hermeneitiķiem, ka domāšana nenotiek vakuumā, bet ir saistīta ar kultūru u.tml. Kāpēc lai domāšanas perspektīvu neietekmētu arī sociālais, ekonomiskais stāvoklis? Taču vēl lielāku mulsumu rada tas, ka konkrēto marksistu tēzi apgāž tieši varas maiņa. Protams, varbūt man vienkārši nav spējas kritiski domāt un saprast uzrakstīto.
 
 
( Post a new comment )
[info]unpy on March 28th, 2019 - 08:40 am
Nav sanācis pārāk iedziļināties kundzes daiļradē, tik, cik pāris rakstus esmu izlasījis, un no no lasītā radies iespaids, ka šī pieredzējusī nomenklatūras darbiniece vienkārši neprot domāt, prot tikai bezjēgā gvelzt tukšas banalitātes īpaši samudžinātā formā un pati pēc tam maldīties savos samudžinājumos. Var jau būt, ka šis iespaids ir mānīgs - vari rekomendēt kādu viņas rakstu gabalu, kurā būtu šī te pati piesauktā jēga?
(Reply) (Thread) (Link)
thel[info]thel on March 28th, 2019 - 07:03 pm
Par daiļrades vērtējumu es sliektos piekrist. Attiecībā konkrēti uz marksismu&co ir redzama trauma no dzīvošanas pad. laikos. Ņemot vērā, ka tas tomēr krājums, kas ir veltīts kritiskajai domāšanai, emocijas tā kā nāktos atlikt malā un paskatīties uz jautājumiem ar vēsu prātu.
(Reply) (Parent) (Link)