[iCE2] - Radošās izpausmes līdzekļi [entries|archive|friends|userinfo]
[iCE2]

[ website | Kino Kults ]
[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Radošās izpausmes līdzekļi [Jun. 8th, 2004|12:21 am]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
Par to, ko darīt tad, kad zini, ko darīt, bet nezini kā to darīt.

Jau pasen prātā iešāvās viena doma. Piemēram, cilvēks grib radoši izpausties. Viņš visu dzīvi ir skatījies filmas, lasījis grāmatas, spēlējis videospēles un pēdējā laikā mazliet iepazinies ar komiksu pasauli. Pastāvīgi sevī visu to uzsūcot, viņš vienā brīdī izlemj – pietiek! Vajag visiem parādīt, KĀ vajag! Parādīt, protams, nevis pliku dirsu objektīvā, bet kā tad īsti sižeti izskatās, tā lai būtu gan ekšns, gan intriga, gan drāma, gan varoņi maksimāli sarežģīti un lai pie tam lasās/skatās/spēlējās vienā elpas vilcienā. Un ar pēdējo kā reiz ir lielākās problēmas. Kur lai savu mega-stāstu (mega-ideju) pielieto? Jo gribās taču, lai visa pasaule novērtē, un pie tam tieši tā, ka tu to esi iecerējis, un pie tam pēc iespējas ātrāk. Nabaga cilvēks nonāk pie sekojošas izvēles.

1) Filmējam filmu. Viss būs oki-doki, kā Holivudas filmās, tikai protams mēs izdarīsim visu kā nākas! Protams, ka kino-forma ir optimālākā – galu galā, kā teica Iļjičs, galvenā no mākslām utt. Neviens jau nešaubās, bet nu Latvijas kino, protams, nav miris – viņš vienkārši tā ož. No visām iespējām šī ir pati nereālākā, un jo „lielāka” ideja, jo nereālāk. Ja cilvēks aizrauijas ar kaut kādu, piemēram, Spaiku Lī vai Lielbritānijas „netīro trauku, sarūsējušo klozetpodu” kino, vai, pasarg Dievs, Dogmu-95, vēl viss nav zaudēts. Bet ja tur ir, piemēram, sci-fi iemaisīts – viss, čau, skuj ziepes, ar visu Latvijas netīro naudu neizbrauksi. Papildus tam, kino pēc būtības ir liels bizness, kur piedalās kaudze cilvēku – labi, tu būsi scenārija autors, režisors, operātors, montēsi kopā (ja iemācās), bet tad vēl paliek, bez aktieriem, apmēram 10+ cilvēku, lai tev sanāk vismaz kaut kas sakarīgs – skaņās operators, komponists, tie paši apgaismotāji utt. utml. Tā kā viens cauri neizbrauksi. Skumji, bet tā tas ir, lai gan, protams, tas nevienu neapturēs. Labi, braucam tālāk.

2) Grāmatas, protams, ir laba lieta, un arī vecāka gājuma cilvēki viņas visvairāk (no mūsdienu mēdijiem) respektē. Tikai 1 lieta. Kāda ir grāmatu galvenā īpašība? Tas, ka visu izlasīto tu iedomājies savā fantāzijā, atbilstoši savai iekšējai pasaulei. Un tas noteikti nav tāpat, kā kaimiņam Kārlim vai, vēl vairāk, pašam Autoram. Tieši šī iemesla dēļ Pīters Džeksons tagad staigā ar bruņotu apsardzi. Don’t mes with tha books! Bet mūsu gadījumā cilvēks vēlas, lai citi to redz tieši tā, kā viņš to ir iedomājies, un nekādi savādāk. Bet – to (tb rakstīt) var darīt viens, neviens vairāk nav vajadzīgs. Bet arī ieguvums būs vien kaudze ar burtiem. Pec tam, protams, šos burtus lasīs, labākajā gadījumā draugi un paziņas, vai lj apmeklētāji. Secinājums – grāmatas pagaidām paliek plauktā.

3) Comics. Komiksi, grafiskās noveles – sauc kā gribi, rezultāts nemainīsies. Mūsu (vietējā) sabiedrībā ir dziļi iesēdies stereotips, ka komikss=mikimauss (vēlāk donaldsdaks), lai gan tas pats Egmonts ir laidis arī Betmena filmu novelizācijas. Bet tas, protams, arī ir priekš bērniem. Tāpat kā komikss=”strips” Dienā, vai kur tur ir tie ar Garfīldu. Tapēc par to, ka lasu komiksus, cenšos īpaši neminēt – var nesaprast jeb pārprast, bet skaidrot kuram-katram, ka apmēram 30% pasaules komiksu ir reitings vismaz „no 13 gadiem un uz augšu”, un ka ir kaudze ar komiksiem tīri 18+, kas nekādā ziņā nav sex literatūra, bet gan vienkārši pieaugušajiem domāti literāri darbi grafiskā formā, man vienkārši nav ne spēka, ne arī vēlēšanās. Bet, ja padomā, komiksi ir kā saikne starp grāmatām un kino, pilnībā ilustrētas grāmatas, kur tev nav jāiedomājas, kā notiek – tu to redzi, vai arī statisks kino, kur jālasa. Sanāk ka ir itkā kino, bet stipri lētāk. Tas viss padara komiksa formu ļoti pievilcīgu, ja ne viens bet. Jāprot zīmēt, jebšu jāatrod kādu, kas _prot_, tad vēl paliek „inking” (tušošana), „coloring” (iekrāsošana) un „lettering” (burbuļu iezīmēšana un burtu ierakstīšana tajos) – tā kā komanda tomēr sanāk. Ne jau movie-crew, bet tomēr viens nesanāk nekādi (atkārtošos – vienam nesanāks, lai ir _labi_, tā, protams, var arī filmu pats uzņemt), jo ja jau dara – tad dara kā nākas. Vēl ir pāris idejas par fotogrāfiju piespiedu izlaišanu cauri Photošopam ar pēcāku apstrādi, pie tā tiek strādāts. Komiksi – ir iespēja.

4) Video Games. Protams, cilvis savu mega-sižetu varētu pielāgot arī videospēlei. Bet te, pirmkārt, būs krietni jāpielāgo – kā skaidrs jebkuram, kurš zin kaut ko vairāk par pašu spēlīšu spēlēšanu, videospēlēm pavisam citi likumi, nekā augstākminētajam. Proti, jāpielāgo būs daudz un dikti, neaizmirstot arī par geimpleju utt., par ko labāk lasīt kaut kādos gamedev saitos. Un, ja arī eksistē kaut kāda nozare LV, kas ir pilnīgi nepaceļama – te tā ir. Atskaitot, protams, to, ka indy developeriem ir vispār mazas izredzes izlaist savu produktu tautās, kur nu vēl nopelnīt. Dramatizēju, bet pelnīti. Shareware – ļoti varbūt, pārējais – labāk alu iedzert, jēdzīgāk laiku notrieksi. Tapēc, lai arī cik cilvēkam negribētos kapitāli izspēlēt savu mega-story pašam, lielāka iespēja būs vinnēt milijardu, uzfilmēt megafilmu, pārdot licenci EA un tad piedalīties kā konsultantam spēles veidošanā - tas tik ir plāns! ;))) Bet pagaidām – liekam nost.

Secinājumi – domāsim, strādāsim, redzēs, kā ies, kas sanāks.
Tas tur džeks, protams.
:)

linkpost comment

Comments:
[User Picture]
From:[info]wilkacis
Date:June 8th, 2004 - 01:49 am
(Link)
1) kultūras
akadēmijas režisori
ir reāli vienīgais, ko es varu ieteikt, bet tu jau to pats zini. =) Nevaru iedomāties citu veidu, kā iegūt vajadzīgās zināšanas un, galvenais, sakarus.
2) Grāmatas - manuprāt, galvenā no tavām minētajām mākslām. =) Pieļauju, ka te varētu ļoti ātri apnikt grāmatas rakstīšanas process. Par potenciālo auditoriju - nesaki vis. Pie mums izdod un pats interesantākais, ka pērk ne tādas vien figņas. =)
3) Pilnīga taisnība, ka 99% no LV iedzīvotājiem tas viss asociējas ar Donaldu Daku. Baigais darbs jāiegulda, tas arī fakts. Fotogrāfiju apstrāde - very crappy thing. Drausmīgs čakars un jēgas nekādas. Parasti uzzīmēt - ar mūsdienu datortehnoloģiju iespējām tas pārvēršas ja ne nu par point-and-click lietiņu, tad vismaz ļoti atvieglo procesu. Tikai tad jāapgūst perspektīva, anatomija, kustību dinamika un pārējās figņas, kas neprofesionālam zīmētājam var sagādāt problēmas (it sevišķi jau kustību dinamika). Galvenais pasviest _normālu_ ideju - pārējo jau var izštukot! ;)

4) Laipni lūdzam utopistu pasaulē. =) Man jau gatavs super-duper-mega RPG sižets, jāgaida tikai, kad no Interplay atsūtīs man vēstuli, kurā viņi alkst manu sižetu pārvērst par SPECIAL tipa super duper RPG megahītu. :D
[User Picture]
From:[info]snake
Date:June 8th, 2004 - 10:17 pm
(Link)
1) Tnx par linku, nezināju tādu :) !!! Protams, esmu bijis ;) mani tur izbrāķēja :) un kā man liekas, lai nevienu neaizvainotu, vienkāršāk būtu pateikt- tur viss ir ļoti konservatīvi un akadēmiski, un manas ne tik klasiskās (bet drīzāk tendētas varbūt ne uz komerciju, bet uz masu publiku) idejas tur neiedzīvosies. Galu galā - tur taču māca _māksliniekus_ LOL
2) Jā tas jau iziets - neder. Der vienīgi, lai scriptu uzrakstītu, tālāk vai nu nesanāks, vai pašam apniks, vai abi.
3) Ir viena cita Photošop ideja. Vēlāk pastāstīšu.

4) Ja jau tev tik vien, ka uz SPECIAL bāzēts RPG, tad nu uzšķērd to pašu falautiņu un taisi Total Conversion :) protams tas arī nav viegli.
2. variants - ja tev ir super-duper mega gundam idejas, uzraksti viņas, apkopo tā lai sanāk pārskatāmi, visu - sižetu varoņus pasauli kvestus itemus dialogus sižeta sazarojumus, īsumā _VISU_, ko vien spēj par to savu stāstu iedomāties, bagātīgi papildini ar bildēm/kartēm/shēmām un tev sanāks ne gluži dizain dokuments, bet gan kaut kas, ko kino industrijā sauc par "Scenario Pitch", tb uz tā bāzes var sākt nopietni kaut ko darīt, izdomāt klāt, piedomāt utt. Ja tas tavs sižets ir tik super-duper :), tad producents (patiesībā - spēļu atlases komisija) to uzreiz sapratīs :) un nopirks no tevis. Tālāk, jau, kā saka, tikai jāgada un jātrin pele pret klavieri. Nu ko, vai mans utopiskais variants nav kruts? ;-P
Patiesībā viņš nav nemaz tik utopisks, viss kas tev ir jādara - jāuztaisa tas "aprakstiņš" kur apmēram kādām 500 lapām jāsanāk nopietnai spēlei. Un kad kaut kas jādara, tad tā jau ir problēma ;))
[User Picture]
From:[info]wilkacis
Date:June 9th, 2004 - 12:37 am
(Link)
Loģiski, ka viņi ir konservatīvi un akadēmiski. Piemēram, datoristu pasniedzēji arī māca kaut kādas figņas paskālā, kas mūžam nebūs vajadzīgas, taču tas netraucē studentiem pašiem paralēli apgūt to, kas interesē, tajā pašā laikā ņemot visu, ko dod no tīri praktiskām zināšanām savā specialitātē, kas nav maz. Un galvenais aspekts - sakari, sakari, sakari. Vēl domubiedrus atradīsi, kaut ko beigās sabīdīsi.
Idejas ir viena lieta, akadēmiskā "atrakstīšanās" - pavisam cita, bet arī tai ir jāiziet cauri, ja tiešām kaut ko gribi sasniegt jomā, kas tevi interesē.
[User Picture]
From:[info]snake
Date:June 9th, 2004 - 12:38 am
(Link)
sakari, protams, ir lieta.
Esot par režisora asistentu, arī sakarus var sabīdīt, pie reizes iemācoties ko vajag arī.
Jāmeklē darbs par režisora asistentu :)
[User Picture]
From:[info]wilkacis
Date:June 9th, 2004 - 12:42 am
(Link)
Nu re! Protams, vieglāk ir pateikt, nekā izdarīt. :) Man ir līdzīga situācija.
[User Picture]
From:[info]wilkacis
Date:June 9th, 2004 - 12:45 am
(Link)
Kas tev tā par photoshop ideju?
[User Picture]
From:[info]snake
Date:June 9th, 2004 - 01:03 am
(Link)
tipo safočēt visu ko vajag - teiksim panorāmas backgroundus etc., ka arī cilvēkus (tb mūs) attiecīgās ainās un kustībās un tad bez lieka čakara vienkārši pārzīmēt (tb nozīmēt) uz papīra.
Tas tā, lai mazāk būtu jāstudē grāmata "dynamical anatomy" :) bet bekgraundiem - lai izskatītos fotorealistiski. Tādejādi visi zīmējumi uzreiz zaudēs jebkādu karikatūras/stilizācijas piegaršu (kas noteikti parādās, ja zīmē no galvas), kas arī ir vajadzīgs šajā gadījumā.
Ideju smēlos no cover'u artista Tima Bredstrīta, viņš pārsvarā tā arī strādā (vai vismaz līdzīgi)
http://www.timbradstreet.com/
[User Picture]
From:[info]martcore
Date:June 12th, 2004 - 05:39 pm
(Link)
labi, tu būsi scenārija autors, režisors, operātors, montēsi kopā (ja iemācās), bet tad vēl paliek, bez aktieriem, apmēram 10+ cilvēku, lai tev sanāk vismaz kaut kas sakarīgs – skaņās operators, komponists, tie paši apgaismotāji utt. utml.
---------------------------------------------------------------------------
es kā "Delfos" :) Es varētu tev nepiekrist šajā jautājumā. Par piemēru varu minēt kaut vai vienu no spēcīgākajām lietām, kuras esmu kino redzējis - Dereka Džērmana īsfilmas. Tur ir 5 minūšu stilli un klavieru mūzika, taču efekts ir grandiozs. D.Dž., protams, ir ģeniāls režisors, taču runa ir par ko citu - kino nemaz tik ļoti neierobežo formu, kā varētu spriest, teiksim, pēc pēdējo 10 gadu Krievijas filmām, kuras izskatās drausmīgi un atstāj lētuma pazīmes.

Teiksim, nedomāju, ka "Dogmas" filmas ir dārgas un resursietilpīgas. Galvenā doma - don't be alone, atrodi domubiedrus un esi gatavs altruismam un vairāk. Es pazīstu cilvēkus, kuri šādā veidā uzņēma filmu - un dies' mans liecinieks, ka "Baigā Vasara" tīri tehniskā ziņā bija totāls šits un bezidejisms; pierādās fakts, ka filmēšanas kanoni attiecas uz lielbudžeta Goļivudas prožektiem, kamēr mazajiem prožektiem viss resurss ir paurī. Nezinu, vai viņi filmu pabeidza - galv.rež. bija slims ar radiāciju (viņš bija Chernobyl volunteer) un ar katru gadu pamazām mira nost. Varbūt arī ir nomiris, lai arī esmu par viņu dzirdējis visādas dīvainas lietas.

Galu galā var taču uzņemt arī tīru maz/bez-budžeta stjobu, kāds ir "Ceļojums uz Tukumu" vai kas cits.
[User Picture]
From:[info]snake
Date:June 12th, 2004 - 09:46 pm
(Link)
nu nevaru nepiekrist - tieši par to šobrīd pats domāju. Mazi, līdz pat 30sec skeči, parodijas utt, kur uzsvars tiks likts uz domu, izpildījums - kaut ar rokas Hi8 (kas it kā ir), samocīt kopā iekš Premiere, skaņu pielikt, vārdu sakot uztaisīt, protams, var - jāizdomā tik precīzi ko :)
Es gan nēesu Dereks Džārmans, ar ģenialitāti neizceļos, un arī jaunus horizontus atklāt pagaidām neietilpst manos plānos :) pagaidām tik ir apmēram redzamas kontūras tam, ko gribas izdarīt, un domājams kaut kad arī pienāks laiks, kad tas tiks darīts ;)
Un tas par mazajiem projektiem gan - varbūt ne tik maziem kā tu minēji ;) bet ir redzētas Eiropas, Āzijas filmas, kuras, būdamas uzfilmētas par "nieka" 1-5 milj.$ krietni iekabina Holivudai. Tapēc arī vispār rokas "netiek noliktas" - ir piemēri, kā var izbraukt uz izdomu un entuziasmu, pat esot bez naudas.