- 14.8.11 11:41
- Mērķis - palielināt dzimstību izglītotajās ģimenēs.
Rīcība - ieviest proporcionālo pabalstu sistēmu, kas darbojas tā, ka otrajam bērnam ģimenē, kas kvalificējas nosacījumiem viena gada laikā pēc piedzimšanas valsts izmaksā papildus pabalstu viena iztikas minimuma apjomā. Par katru nākamo bērnu tas palielinās viena iztikas minimuma apjomā, tātad par trešo tas dubultojas, par ceturto četrkāršojas.
Nosacījumi - attiecināms uz ģimenēm, kurās vienam vecākiem ir vismaz bakalaura grāds. Ja vienam no vecākiem ir maģistra grāds, tad pabalstam piemērot koeficientu 1.5. Ja doktora grāds, tad 3.
Sagaidāmais efekts - bērni netiek uztverti kā apgrūtinājums, maģistrantiem un doktoriem vairāk laika pētnieciskajam darbam, stimuls studēt, iegūt izglītību novēloti vai pabeigt pamestās studijas, tuvināšanās uz zināšanām vērstas sabiedrības modelim.
Riski - var palielināties izglītības dokumentu viltošanas gadījumu skaits. Rīcības risku mazināšanai - centralizēta uzskaite pievienojot izglītības datus iedzīvotāju reģistra datu bāzei, papildus autorizācijas kontroles mehānismi. - 111 aksiomasieteikt virzienu
- 14.8.11 16:54
-
Kur? Tur, kur nesen mācījos, un tur, kur nesen mācīju (divas augstskolas starp citu). Par to, kas būtu labāk: " bērnu radīšana augstu pabalstu dēļ vai ar-maz-piepūlēm-dabūta augstākā izglītība to pašu bērnu (sākot ar otro!) pabalstu dēļ?", tad es tev piekristu. Bet mums nav tikai šīs divas izvēles, un es gribēju norādit, ka ja ši idēja tiktu realizēta, tad galvenais gan daudziem studentiem, gan daudzām augstskolām - būtu tie cipari (the numbers' game).
Starp citu - esmu parliecināts, ka tu noteikti biji nopelnījusi tavu diplomu - es pār tiem studentiem, tām augstskolām, un tiem pasniedzējiem, kam nav tava .... academic passion. - ieteikt labāku virzienu
- 14.8.11 18:28
-
Pilnīgi piekrītu brookingam.
Esmu mācījies gan LU divās fakultātēs (datoriķos un filozofos -- datoriķos gan vēl sen, 90o sākumā), gan LKA, gan vēl tagad ņemos pa ViA (neklātiene), un lai arī neesmu nevienu vēl pabeidzis, man visās tajās ir bijušas visai labas atzīmes (vidēji ap 8+), un esmu arī novērojis kā mācās mani līdzstudenti un kādas atzīmes viņi par savu ieguldīto darbu dabū.
Mans secinājums no manas anecdotal evidence -- LU filozofi un ViA konkrētais prorgrammu izpildījums ir fufelis, atsevišķi OK pasniedzēji, pārējie vienkārši laiž cauri gaļasmašīnai. LKA, vismaz tajā programmā, kur pamācījos: briti, bija vienīgā sakarīgā, kur riktīgi bija jāpastrādā.
Jā, ja tu esi pats ieinteresēts savā lauciņā, tu neapšaubāmi vari sev ko labu iegūt un gūt gandarījumu par studijām droši vien jebkurā fakultātē, arī manis nosauktajās.
Bet prtg ierosinājuma sakarā esmu redzējis pats savām acīm pārāk daudz tuftologu, kas izbrauc cauri augstskolai nezinot un nesaprotot tik tiešām teju ne sūda(pardon) par priekšmetu, kuru viņi mācās.
Esošā izglītības sistēma to pieļauj un kamēr augstskolu vadībai (ar dažiem no kuriem esmu sēdējis naudas dalīšanas sapulcēs un treknākus rīļas līdz tam nebija gadījies satikt) tas būs pofig, prtg ierosinājums tikai nodrošinās vēl vienu veidu kā slaukt naudiņu no tiem valsts iedzīvotājiem, kas maksā nodokļus un ražo slaveno pievienoto vērtību.
Pats ņemot darbā cilvēkus, esmu pārliecinājies, ka informācija par to, vai konkrētajam pretendentam ir augstskolas diploms, man neko vērtīgu pārsvarā gadījumu diemžēl nedod.
Pie tam man nepatīk ideja, ka cilvēkiem dala benefitus pēc formālas izglītības. Iespējams tāpēc, ka man tādas pašam nav, bet nu jebkurā gadījumā, šāda tipa priekšlikums kaut kā ne pārāk labi man ož. Jo, galu galā, mums vajag arī kvalificētus santehniķus, mežsargus, būvuzraugus, policistus, ugunsdzēsējus, poligrāfus un citas profesijas, kas tipiski neaizraujas ar akadēmisku gaisa piļu konstrukciju.
Drīzāk es vienkārši piedāvātu nevis vēl kādus pabalstus (un kur nu vēl pēc izglītības), bet stipri būtiskākas nodokļu atlaides ģimenēm ar bērniem. Strādā un ir bērni -- ļoti labi, še tev kārtīga atlaide, lai vari komfortablāk uzaudzināt. Sanāktu tāds bezbērnu nodoklis, bet no otras puses -- nevis vairāk no tiem, kam nav, bet mazāk no tiem, kam ir. - ieteikt labāku virzienu
- 14.8.11 20:29
-
Nodokļu atlaides arī ir okei. Kādi priekšlikumi?
- ieteikt labāku virzienu
- 14.8.11 21:30
-
Nu tāds arī ir priekšlikums. Ienākuma nodokļa atlaide par bērniem, varētu būt procentuāli no ienākumiem, droši vien vēlams ar noteiktiem griestiem (piemēram, ne vairāk kā 300Ls mēnesī uz patlabanējo izdevumu skalas rēķinot).
Patlaban, atgādinu, atvieglojums ir fiksēts -- uz papīra Ls70 par bērnu, uz rokas tie ir ap Ls20. Kā arī, cik atceros, atvieglojumu var saņemt tikai viens(!) vecāks, kas man arī nešķiet pareizi.
Procentuāli ja uzliek, ka par 3 bērniem IIN ir, teiksim, 0%, tas sanāktu atlaide ap 100Ls no 500Ls algas uz papīra un ap 200Ls no 1000Ls no papīra algas.
Vienlaikus tad pie vienām sāpēm varētu ieviest arī (1) progresīvo ienākuma nodokli un
(2) -- par šo savukārt es neesmu pārliecināts, vienkārši varbūt ir apsverams kā ideja, bet varbūt arī garām: pakāpeniski, teiksim, par 1% gadā paaugstināt ienākuma nodokli vecumā starp 25-45, ja nav bērnu.
Tāds bezbērnu nodokļa palielinājums no vienas puses varētu tikt uzskatīts par personas brīvības pārkāpumu, no otras puses, ja tu neaudzini bērnus, tad tu izmaksā pārējai sabiedrības daļai vecumdienās vairāk, ne tikai tāpēc, ka tevi neatbalstīs bērni (kuri tāpat varbūt to nedarīs), bet arī tāpēc, ka tu neaudzini potenciālo nākošo nodokļu maksātāju paaudzi. - ieteikt labāku virzienu
- 14.8.11 22:06
-
.
šodien Šlesers šo pašu arī piedāvāja :>
http://www.apollo.lv/portal/news/articles/246847 - ieteikt labāku virzienu
- 14.8.11 22:54
-
Nu, tad tagad laiks ekonomistiem sašaut ideju lupatās. :)
- ieteikt labāku virzienu