- 10.6.22 08:50
- Vairuma cilvēku spēcīgākais instruments - augstas kognitīvās spējas apvienojumā ar prāta elastīgumu, nepieciešamību socializēties un esamību pastāvīgā instinktu ietekmē ir reizē tā lielākais vājums. Jo, atšķirībā no dzīvniekiem, ko pamatā virza instinkti, cilvēku var spēcīgi ievirzīt vai pat ieprogrammēt, vai pat pārprogrammēt.
Nebūsim lepni - attiecībā uz vairumu cilvēku tas notiek, nevis pārliecinot ar izsvērtiem un daudzpusīgiem argumentiem, bet radot spiedienu, kas iedarbina tieši instinktus. Jo īpaši - bailes. Jo īpaši - bailes no tuvākās sabiedrības nosodījuma un izrietoša riska tikt izstumtam. Tā ir evolucionāri izraisīta reakcija. Bara dzīvnieciska.
Tas izskaidro, kas liekas pievilcīgs un reizē nepatīkams neemocionālos, aukstos cilvēkos - viņos ir spēks spriest bezkaislīgi, bez pakļāvības manipulācijai caur sociālo un pašsagabāšanās instinktu aktivizēšanu.
Slikti, ja šāds cilvēks, ieguvis varu, rada destruktīvu ideoloģiju, kas manipulē iepriekš minētajā veidā, kā tas periodiski noticis cilvēces vēsturē. Labi, ja šāds cilvēks ieguvis varu, vadās pēc ētiskiem principiem, jebkurā situācijā saglabājot analītisku spriestspēju. - 5 aksiomasieteikt virzienu
- 10.6.22 10:06
-
Taisnība, vajag trenēties kontrolēt emocijas/ instinktus.
- ieteikt labāku virzienu
- 10.6.22 15:40
-
"Pievilcīgs un reizē nepatīkams" vieniem, citiem tikai pievilcīgs vai tikai nepatīkams.
- ieteikt labāku virzienu
- 10.6.22 16:13
-
Jā
- ieteikt labāku virzienu
- 10.6.22 18:11
-
zaudēta identitāte
Daudz atkarīgs no laikmeta gara. Ja zeitgeists
ļaušanos instinktiem, emocijām un kaislībām ir padarījis par normu vai pat "tikumu" (attiecīgi "empatheia" slavināšana), tad bezkaislīgu vēso analītiķu prestižs tikai aug, kādēļ uz vispārējas čupošanās un jūtelīgas "iejušanās" fona šādu cilvēku vienaldzīgā asocialitāte, gandrīz sociapātija (kas ir lādēts, laikmeta gara diktēts termins) drīzāk tiek skatīta kā neaizskarama un neuzpērkama, gandrīz "dievišķa" īpašība. Protams, tiem, kuriem ir acis, kas redz un ausis, kas dzird. - ieteikt labāku virzienu
- 10.6.22 19:08
-
Laikmeta gars nevar but attaisnojums, vēl jo mazāk upurjērs, ko visā vainot. Tā ir izdomāta koncepcija, lai ērti 'izskaidrotu' jau pieminēto bara dzīvnieka instinktu. Kas savukārt izpaužas kā slinku prātu nekritiska piekrišana tā brīža informācijas telpas kontekstam parocīgām idejām. Kuras bez savaldīgas un apdomīgas racionalitātes pielietošanas imunitātes izplatās vīrusveidīgi.
Cilvēkiem, lai evolucionētu tālāk, jāizvirza paradigma, ka jādomā neatkarīgi, pamatīgi un bez ērtiem vispārinājumiem, katru situāciju izvērtējot kā unikālu. Ja neprot, tad jāmācās, jātrenējas. Vēl viena alternatīva - atteikties no jebkā vērtēšanas (ļauna un laba atzīšanas) un pazemīgi ļauties sevi ietērpt baltajās drānās.
Sociopātija un bezkaislīga spriešana nav viens un tas pats, ja liekas citādi, tā ir viltus analoģija (par sociopātiju sk. wiki Dark triad.) Tieši tāpat bezkaislība nebūt nenozīmē vienaldzību, lai arī vienaldzība ir bezkaislīga. Viltus analoģijas ļoti tipiski rada kategoriju kopu pakārtotības asimetrija, kas izskatās kā simetrija (jo tā ir ērtāk 'domāt').
Bezkaislīga domāšana un spriešana obligāti nenozīmē vienaldzību. Tā var iet arī rāmas mīlestibas pavadā, primāri par mērķi izvirzot sabiedrības vairākuma dzīves kvalitātes uzlabošanos kā šādas spriešanas iznākumu. - ieteikt labāku virzienu